Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ludwika Waryńskiego w Słupsku
Menu
Śladami Kopernika do toruńskiego piernika. Wycieczka do Torunia
12 grudnia o świcie 20 uczniów z klas VIIa,b,c pod opieką pań: A.Kamińskiej-Nowak i Ewy Litwiniuk wyruszyło na wycieczkę edukacyjno-krajoznawczą do Torunia. Wyprawa mogła się odbyć dzięki realizacji w naszej szkole projektu SZANSA NA SUKCES - podniesienie edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych. Współuczestnikami wycieczki byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 ze Słupska.
Około 10.00 rozpoczęło się poznawanie miasta urodzin wielkiego astronoma - Mikołaja Kopernika od Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.To interaktywny ośrodek promujący nowoczesną komunikację naukową, gdzie nasi uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia,badali zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznawali prawa przyrody. Na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe,sale ekspozycyjne. A wszystko to w zaadaptowanym gmachu zabytkowych XIX wiecznych dawnych młynów Richtera. Wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35 kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje.Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra.W Centrum można było oglądać kilka wystaw stałych oraz wziąć udział w warsztatach tematycznych.
Wczesnym popołudniem po obfitym obiedzie w barze Małgośka uczestnicy rozpoczęli właściwe zwiedzanie zabytków miasta.W Toruniu zwiedza się przede wszystkim najstarsze części miasta z licznymi przytulnymi zaułkami,tj. Średniowieczny Zespół Miejski, składający się z trzech elementów: Starego Miasta, Nowego Miasta i Zamku Krzyżackiego. Na każdym kroku gotyk był dla uczniów na wyciągnięcie ręki. Cały Średniowieczny Zespół Miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, co świadczy o jego ogólnoświatowej randze i wartości artystycznej oraz historycznej.
W naszym napiętym harmonogramie znalazł się także czas na słodkie, piernikowe zakupy w firmowym sklepie najstarszej piekarni w Polsce - KOPERNIK oraz na buszowanie między straganami bożonarodzeniowego jarmarku.
Po południu wszyscy udali się do Geodium na interaktywną ekspozycję poświęconą Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku,a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia,dzięki ktorym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Nasi dociekliwi poszukiwacze wrażeń znaleźli tam wybuchający wulkan,ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi,czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka.
Ostatnim punktem programu była wizyta w Planetarium. Kopuła toruńskiego Planetarium urzekła wszystkich ciekawych tajemnic wszechświata seansem kosmicznym HISTORIA GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ.
Późnym wieczorem zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń bezpiecznie dotarliśmy do Słupska.
A.K-N