Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ludwika Waryńskiego w Słupsku
Menu
Konferencja Od kultury nauczania do kultury uczenia się. Uczniowie twórcami materiałów dydaktycznych
Dnia 12.04. nauczyciele SP 6 wzięli udział w niezwykłym święcie edukacji - konferencji i warsztatach poświęconych nowemu modelowi nauczania. Spotkanie, na które przybyli nauczyciele z całej Polski - pasjonaci, dla których edukacja dzieci w poszanowaniu ich godności jest priorytetem, poprowadziły niezwykłe, silne i odważne kobiety:
- Margret Rasfeld - założycielka szkoły w Berlinie ESBZ,
- Bożena Będzińska-Wosik - dyrektor SP nr 81 w Łodzi,
- Izabella Gorczyca - dyrektor Szkoły NoBell w Konstancinie -Jeziornie,
- Luiza Kalinowska-Skutnik - dyrektor Szkoły Cogito w Płocku,
- Wiesława Mitulska- nauczycielka klas 1-3 w Słupi Wielkiej oraz
- Marzena Żylińska - propagatorka nurtu Budzącej Się Szkoły w Polsce.
Wszystkie Panie zasłynęły ze swoich działań budzących szkoły z pruskiego uśpienia. Konferencja pod hasłem „Od kultury nauczania do kultury uczenia się. Uczniowie twórcami materiałów dydaktycznych” rozpoczęła się od wykładu Margret Rasfeld „Zaufanie, autonomia, kreatywność i aktywność kluczem do rozwijania potencjału. Szkoła potrzebuje nowych rozwiązań”, podczas której Pani Margret tłumaczyła, co jest niezbędne do sukcesu szkoły, jakie potrzeby człowieka muszą być spełniane, by czuł się szczęśliwy i potrzebny. Wspomniała również o pożądanych w szkołach nauczycielach - elastycznych, zdolnych do zmiany perspektywy, empatycznych wobec indywidualnych potrzeb.
Następnie zaproszono nas na kolejny wykład „Przewrót kopernikański w edukacji - Wstrzymać nauczycieli, ruszyć uczniów”, który poprowadziła Marzena Żylińska. Inicjatorka Budzącej się Szkoły zachęcała do zaufania uczniom, do wykraczania poza granice wyobraźni o szkole, odchodzenia od tablicy i pobudzania uczniów do poszukiwania wiedzy i rozwiązań. Marzena Żylińska zachęcała do uaktywniania uczniów, którzy tylko wtedy się uczą, gdy działają, poznają, obcują i doświadczają. Dajmy uczniom wierzyć w siebie i swoje talenty, a nie wyniki testów! Najpiękniej i najbardziej dosadnie wybrzmiewa to w słowach:
„Jeśli nie pozwolimy dzieciom realizować swoich marzeń, ktoś inny w przyszłości zatrudni je do realizowania swoich.”
Po niezwykle inspirujących wykładach odbyła się debata „Jak tworzyć alternatywę dla tradycyjnego modelu edukacji?”, W której poruszane były problemy, jakie trzeba pokonać, by stworzyć szkołę marzeń, która w przyszłości odniesie sukces.
Kolejnym punktem konferencji były warsztaty, polegające na wymianie pomysłów i doświadczeń pomiędzy nauczycielami szukającymi lepszej szkoły. Warsztaty odbyły się w Szkole No Bell, która otrzymała nagrodę dla najbardziej innowacyjnej szkoły świata w 2017 roku. Tradycyjny sposób nauczani jest dla wielu uczniów ogromną przeszkodą, ponieważ mózgi naszych dzieci, aby się efektywnie uczyć, muszą być aktywne. To oznacza, że potrzebna jest zupełnie nowa metodyka, która odejdzie od drobiazgowego planowania aktywności uczniów i sterowania nimi i wprowadzi metody, które umożliwią rozwijanie kompetencji niezbędnych do stawienia czoła wyzwaniom w XXI wieku. Podczas zajęć otrzymaliśmy sporą dawkę inspiracji oraz pomysłów do pracy z naszymi uczniami.
To było niezwykłe, pouczające, napawające optymizmem doświadczenie i choć wszyscy nawołują, by zmiany wprowadzać drobnymi kroczkami, MY chcielibyśmy założyć siedmiomilowe buty i biec ku nowoczesnej, odważnej, dającej poczucie radości i spełnienia szkole.
Lidia Sadowska/Aleksandra Moszczyńska