Szkoła Podstawowa nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku
Menu
- Aktualności
- Udział w projektach
- Kalendarium
- Linki
- Kontakt
- Oferta szkoły
- Historia szkoły
- Patron szkoły
- Hymn szkoły
- Karta rowerowa
Praca szkoły
Rada Rodziców
Wycieczka do Torunia 15-16.10.2015
Zgodnie z programem wycieczki uczniowie zwiedzili Stare Miasto z przewodnikiem, gdzie zobaczyli: Rynek Staromiejski z ratuszem i pomnikiem Mikołaj Kopernika, kościół Najświętszej Marii Panny, Krzywą Wieżę, ruiny Zamku Krzyżackiego oraz dom narodzin Mikołaja Kopernika. Po zwiedzeniu historycznych miejsc Torunia, uczestnicy wycieczki zobaczyli w Planetarium film "Makrokosmos", który uświadomił młodym widzom, że mimo swego ogromu, nasza Ziemia jest niczym pyłek zawieszony w niewyobrażalnie wielkiej przestrzeni, wypełnionej ogromnymi strukturami. W sali Orbitarium nasi uczniowie zwiedzili wystawę, gdzie na interaktywnych stanowiskach zapoznali się z transmisją sygnału w kosmosie, oceanem chmur, atmosferami planet, tornadem, opóźnieniem sygnału, spłaszczeniem planet, ciśnieniem atmosferycznym, zorzą polarną, ciążeniem, czasem podróży, ciężarem.
Czwartkowe popołudnie i wieczór uczestnicy wycieczki spędzili w bardzo aktywny sposób w koszarach Fortu IV, uczestnicząc:
-> w warszatach wypieku piernika w Fortecznej Piekarni,
-> w grach i zabawach integracyjnych,
-> nocnym zwiedzaniu Fortu IV z umundurowanym przewodnikiem i w blasku pochodni,
-> w nocnych podchodach po Forcie IV,
-> w ognisku z pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem oraz grochówką podaną w wojskowych menażkach.
Drugiego dnia wycieczki, uczniowie zwiedzili na sześciu kondygnacjach interaktywne wystawy w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" z wahadłem Foucaulta, które jest najdłuższym wahadłem zamontowanym na stałe w Polsce. Toruński model wahadła to 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach, gdzie uczniowie zapoznali się z największym w Polsce 32-metrowym radioteleskopem, który znajduje się w części radioastronomicznej obserwatorium oraz teleskopami optycznymi w części astrofizycznej i astronomii optycznej. (zdjęcia)