Szkoła Podstawowa nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku
Menu
- Aktualności
- Udział w projektach
- Kalendarium
- Linki
- Kontakt
- Oferta szkoły
- Historia szkoły
- Patron szkoły
- Hymn szkoły
- Karta rowerowa
Praca szkoły
Rada Rodziców
Wycieczka z projektu "Szansa na Sukces"
28 marca 2018r. grupa ok. 130 uczestników projektu "Szansa na Sukces" uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Centrum Nauki HEWELIANUM w Gdańsku oraz Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.
W Hewelianum uczniowie klas siódmych, szóstych i piątych wzięli udział w zajęciach warsztatowych "Złam kod". Podczas spotkania z edukatorką centrum uczniowie poznali kilka sposobów szyfrowania. W grupach czeroosobowych rozszyfrowywali zakodowane wiadomości, aby otworzyć tajne kasetki i przekonać się, na czym polegało ostatnie zadanie. Dopiero po złamaniu szyfru, nasi młodzi szyfranci mogli odczytać tajną wiadomość znalezioną w kasetce.
Uczniowie klas trzecich i czwartych uczestniczyli w zajęciach "STANowcza zmiana", podczas których zobaczyli m.in. ile mamy stanów skupienia i czym właściwie one się różnią? Jaka jest różnica pomiędzy parowaniem a wrzeniem? Na zajęciach wykonali kilka widowiskowych eksperymentów z użyciem suchego lodu.
"Chemia barw" to temat zajęć, w których wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich. Zobaczyli oni m. in. na czym polega praca chemika i czy bywa ona niebezpieczna? Podczas barwnego pokazu przekonali się, że laboratorium bywa też kolorowo.
Również w Centrum Hewelianum uczniowie zwiedzali różne interaktywne wystawy:
najstarsze klasy - „Łamigłówka” pokazującą, że matematyka może być zabawna. Na wystawie m.in. zobaczyli, jak wyglada miliard, wystawili na próbę rachunek prawdopodobieństwa, a także sprawdzili, czy ma się idealne proporcje ciała i zbudowali wieżę Hanoi;
klasy trzecie i czwarte - "Z energią" jedną z największych wystaw w centrum, zawierającą wszystko, co związane jest z wytwarzaniem energii i reenergią. Uczniowie mogli tutaj wypróbować swoje umiejętności prowadzenia samochodu w trudnych warunkach, ale bez ryzykowania prawdziwego wypadku, na własne oczy zobaczyć, jak promieniuje ruda uranu czy wyznaczyć miejsce pod budowę osiedla, zaporę, zbiornik a następnie obserwować, co przyniesie wezbrana woda;
uczniowie klas pierwszych i drugich - "Cztery kontynenty", czyli wystawa dla osób ciekawych świata. To tutaj uczniowie doświadczyli m. in. siły wstrząsów sejsmicznych czy w specjalnym symulatorze podmuchu wiatru o prędkości ponad 120 km/h. Na najmłodszych podróżników czekało wielkie igloo, prawdziwy lód oraz.... ukryta góra lodowa.
W Centrum Nauki Experyment młodzi naukowcy uczestniczyli aktywnie w zajęciach laboratoryjnych "Komórka pod mikroskopem". Ta najmniejsza występująca w przyrodzie, zdolna do życia struktura odkryła przed uczniami wiele swoich tajemnic. Edukatorzy, którzy przypomnieli uczniom o tym jak jest ona zbudowana, pokazali m. in. jak stworzyć własne preparaty mikroskopowe oraz jak wykryć chloroplasty w… szpinaku.
Po zajęciach laboratoryjnych uczniowie zwiedzali interaktywną wystawę w sali Centrum Exsperyment. Opiekunami tej grupy były J.Czarnowska i D.Zach (zdjęcia)