Spotkanie z kombatantami - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku

Grottgera 10a, 76-200 Słupsk • telefon: 791 223 483, (59) 841 79 80 • e-mail: • www: http://www.sp8.slupsk.pl

Spotkanie z kombatantami

21 listopada 2018, 15:47

W sobotę 10 listopada na holu szkoły odbyło się spotkanie kombatantów z młodzieżą SP-8, zorganizowane z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Inspektorat w Słupsku porucznik Zbigniew Has oraz zastępca dyrektora SP-8 pani Marta Dyjas, którzy przywitali zaproszonych gości oraz uroczyście otworzyli spotkanie. Następnie okolicznościowy referat wygłosił profesor Stanisław Łach, który w wyczerpujący sposób przybliżył słuchaczom sprawę polską podczas I wojny światowej oraz początki niepodległej Polski.

Po wyprowadzeniu sztandarów rozpoczęła się część artystyczna uroczystości rocznicowych. Na początek widzowie mogli obejrzeć inscenizację opowiadającą o odzyskaniu przez Polskę niepodległości przygotowaną przez uczniów klas II i III pod opieką pań Alicji Jaroszewicz-Sycz, Beaty Kostrzewy i Iwony Sazon. Połączenie idealnie dobranych pieśni i utworów patriotycznych z dynamicznym układem choreograficznym wzbudziło zachwyt licznie zgromadzonej publiczności. Z równie entuzjastycznym przyjęciem spotkały się wiersze o tematyce patriotycznej recytowane przez uczniów naszej szkoły: Małgorzatę Karkocką(8 d), Marię Sagun (6 a), Wiktorię Zapadkę (8 c) oraz Weronikę Buzarewicz (6 c) oraz pieśni legionowe i patriotyczne w wykonaniu solistki Kingi Skóry (5e) i zespołu wokalnego Tęcza. Występ uczniów z klas starszych przygotowały panie Aleksandra Minda oraz Karolina Krawiec.

Na koniec głos ponownie zabrał porucznik Zbigniew Has, który w imieniu żołnierzy Armii Krajowej wyraził wdzięczność i uznanie dla młodych artystów oraz podziękował naszej szkole za świetne zorganizowanie uroczystości oraz podpułkownik Ryszard Lisiewicz z 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, który z uczestnikami spotkania pożegnał się po staropolsku – zdejmując czapkę wojskową i nisko się kłaniając. (zdjęcia)

Notatkę sporządził prowadzący uroczystość Przemysław Skrzypiec