Udział w konferencji KLIK - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku

Grottgera 10a, 76-200 Słupsk • telefon: 791 223 483, (59) 841 79 80 • e-mail: • www: http://www.sp8.slupsk.pl

Udział w konferencji KLIK

17 czerwca 2019, 12:06
15 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Słupsku, w ramach Słupskiego Festiwalu Talentów, odbyła się konferencja warsztatowa pod Honorowym Patronatem Prezydentki Miasta Słupska - Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej, "KLIK - nowoczesne technologie w edukacji".
Była to pierwsza konferencja w Słupsku pokazująca jak wykorzystać nowe technologie w procesie dydaktycznym na różnych lekcjach w szkole.
Głównym organizatorem konferencji była Szkoła Podstawowa nr 6 w Słupsku a współorganizatorami nauczyciele pasjonaci ze słupskich szkół podstawowych numer 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11 oraz firma ROBOLUDEK (Joanna Krół- Mazurkiewicz), COOLTURKA (Krzysztof Nowakowski) i Cortland (Krzysztof Grabowski i Dorota Madej).
Konferencja miała charakter typowo warsztatowy a uczestnicy w ilości 10 uczniów z każdej szkoły (około 100 uczniów) wzięli udział w pięciu kompletnych warsztatach każda drużyna.
Dodać należy, że nazwę i logo konferencji wymyślono podczas czterech bardzo intensywnych spotkań roboczych, które miały miejsce w SP 6 w celu zaplanowania, przygotowania i zorganizowania tego wymagającego wydarzenia, jakim był "KLIK".
NAZWĘ konferencji - KLIK, wymyśliła Aleksanda Moszczyńska - nauczycielka SP 6, twórcą LOGA jest Andrzej Chojnacki - SP 5.
Pragnę także podkreślić, że osobą szczególnie zaangażowaną i przekonującą mnie do organizacji takiej konferencji w Słupsku był Witold Kołodziejczyk - postać niezwykła, mająca olbrzymią wiedzę i duże doświadczenie w procesie wdrażania nowych technologi w szkole oraz wielokrotnie uczestnicząca czy też współorganizująca podobne konferencje.
Nie mogę również zapomnieć o wsparciu jakie otrzymaliśmy z Wydziału Edukacji Urzedu Miasta Słupska od Pani dyrektor Anny Sadlak oraz zastępczyni dyrektorki Pani Bogny Winiarczyk a także stworzeniu optymalnych warunków przez Prezydent Miasta Słupska - Panią Krystynę Danilecką-Wojewódzką i Zastepczynię Prezydentki Miasta Słupska - Panią Martę Makuch, która spotykała się z zespołem roboczym i zawsze wspierała, na wszelkie możliwe sposoby.
Teraz kilka zdań o samej konferencji, która trwała od godz. 9.00 do 14.00 i była podzielona na cztery 50-minutowe bloki warsztatowe. Niezwykle kreatywne warsztaty prowadzili niezwykli nauczyciele i nieprzeciętni fachowcy w swojej dziedzinie.
Konferencję zaczęliśmy od przepięknego występu tanecznego naszego szóstkowo-emdekowego zespołu TIP-TOP, którego skład tworzą uczennice klas drugich i trzeciej pod opieką Pani Ewy Szymczewskiej-Kuhn. Następnie dokonano podsumowania Konkursu na logo Konferencji KLIK oraz Pani Marta Makuch - Zastępczyni Prezydentki Miasta Słupska dokonała uroczystego otwarcia Konferencji po którym gromadnie ruszyliśmy na następujące
warsztaty:
1. Monolit przejścia/Robot PHOTON (prowadzący Tomasz Kopyś - SP 11).
Będą to interaktywne zajęcia podczas których uczestnicy poznają możliwości edukacyjne robota PHOTON.
2. Uniwersytet/Kreatywny umysł (prowadzący Adam Kowalski - SP 2).
Zajęcia z wykorzystaniem kostki Rubika indywidualnie i z podziałem na pracę grupową oraz tangramy, puzle, sześciany piankowe, wykorzystanie robota DOCA.
3. Chata proroczki/Hologram (prowadząca Adrianna Chojnacka - uczennica ZSLiM w Słupsku).
Fikcja czy rzeczywistość? Przyszłość czy teraźniejszość? Obrazy przestrzenne uzyskane metodą rekonstrukcji fal świetlnych.
4. Konserwatorium gryfów/Modelowanie 3D (prowadzący Andrzej Chojnacki - SP 5).
Projektowanie. Modelowanie. Drukowanie. Świat 3D od pomysłu po wydruk - "zaczarowany ołówek".
5. Namiot klucznika/Studio filmowe i pogodowe (prowadzący Witold Kołodziejczyk - SP 6, Akademia Pomorska + Justyna Kucharska i Aleksandra Chylewska - SP 1).
Podczas warsztatów zabierzemy uczestników w podróż po Słupsku i pracą w grupach stworzymy krótkie filmy prezentujące najciekawsze i najpiękniejsze zakątki naszego miasta. Nauczymy się jak napisać scenariusz filmu, zaprezentować się przed kamerą a na koniec zmontować gotowy film. Każdy uczestnik stanie się na chwilę scenarzystą, aktorem, operatorem, gwiazdą telewizji, wykorzystując do tego iPada oraz wybrane aplikacje edukacyjne: iMovie, Pages, GreenScreen.
6. Skarbiec krasnoludków/Roboludek (prowadząca Joanna Król-Mazurkiewicz).
Roboludkowe warsztaty wprowadzą dzieci w świat robotyki i mechaniki przy równoczesnym uwzględnieniu zasad współpracy i zdrowej rywalizacji. Podsumowaniem warsztatów bedą zawody robotów stworzonych i zaprojektowanych przez uczestników.
7. Wieża ognia/Coolturka ( prowadzący Krzysztof Nowakowski).
Za pomocą płytki drukowanej, zacisków krokodylkowych i kabla USB możemy ożywiać przedmioty i nadawać im zupełnie nowe cechy. Wszystko dzięki przepływającym sygnałom elektrycznym. Najbardziej popularnym wykorzystaniem Makey Makey jest zamiana owoców, mięsnych parówek w urządzenia muzyczne...
8. Łabędzi staw/Tworzenie Bloga (prowadzący Agnieszka Matysiuk-Dwulit - SP 8).
Podczas warsztatów uczestnicy otrzymają informacje o tym, co to jest Blog, po co jest tworzony oraz jak w prosty sposób można samemu go zrobić.
9. Drzewo wiedzy I/Testy interaktywne (prowadzący Anna Kabatek - SP 3 i Hanna Brych - SP 10).
Podczas zajęć uczestnicy będą rozwiązywali na dwóch różnych platformach testy interaktywne o tematyce informatycznej. Jedne przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej, laptopów, a drugie przy użyciu smartfonów i projektora z dostępem do internetu.
10. Drzewo wiedzy II/Arduino (prowadzący Tomasz Dziermański - SP 4).
Lampka uruchamiana w ciemności - pora na zbudowanie czegoś co będzie miało zastosowanie praktyczne, wykorzystamy fotorezystor oraz diodę odpowiedzialną za świecenie. Dysponując takim układem jesteśmy w stanie stworzyć (zaprogramować) lampkę, która uruchomi się w ciemności.
11. Fort na wzgórzu/Cortland (prowadzący Krzysztof Grabowski).
Wykorzystanie aplikacji edukacyjnych przy użyciu iPada do tworzenia innej rozrzerzonej rzeczywistości.
12. Kryjówka cyklopów/Gra terenowa (prowadzący Aleksandra Moszczyńska i Jacek Borucki - SP 6 oraz Beata Grądzka - SP 9).
Gra terenowa dla każdej z 10 drużyn. Zdrowa rywalizacja z odgadywaniem haseł i pod presją czasu?!
Labirynt pełen wyzwań, zagadek oraz gier logicznych ukrytych między szkolnymi korytarzami. Wszystkie działania przy wykorzystaniu iPadów z dostępem do internetu. Ciekawe co znajduje się na końcu labiryntu?
Tak wyglądały warsztaty pomiędzy którymi były 10 minutowe słodko-owocowe przerwy. Po zakończeniu ostatniego warsztatu wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej w celu dokonania podsumowania i autoewaluacji konferencji.
Wszyscy, biorący udział w warsztatach uczniowie, jednogłośnie stwierdzili, że było super-fantastycznie. Na koniec wręczono podziękowania nauczycielom-warsztatowcom oraz certyfikaty dla szkół i gadżety dla uczniów. Wyłoniono również zwycięzcę Gry terenowej, którym została drużyna "Nogobogo" z SP 1 w Słupsku.

Było kreatywnie, inspirująco, aktywnie, mobilnie i interaktywnie - tak jak lubię , dlatego też liczymy, że Konferencja warsztatowa "KLIK - nowoczesne technologie w edukacji" odbędzie się także i w przyszłym roku...