Projekt "Tacy sami w jednym świecie" - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku

Grottgera 10a, 76-200 Słupsk • telefon: 791 223 483, (59) 841 79 80 • e-mail: • www: http://www.sp8.slupsk.pl

Projekt "Tacy sami w jednym świecie"

28 czerwca 2023, 22:57
Projekt" Tacy sami w jednym świecie"

Trwają ostatnie dni projektu “Tacy sami w jednym świecie”, który jest realizowany przez Szkołę Podstawową nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku oraz Uluonder Ortaokulu w Ankarze. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Jest to czas, w którym można pokusić się o pierwsze podsumowania.

W ramach projektu odbyły się dwie mobilności do partnerskich szkół, nauczyciele przygotowali scenariusze lekcji wychowawczych, wos-u i edukacji społecznej do kl. 1-8. Na ich podstawie odbyły się lekcje otwarte. Ponadto, uczniowie wraz z rodzicami przygotowali potrawy z partnerskich krajów w oparciu o przepisy przygotowane przez uczniów. W degustacji brała udział społeczność szkolna. Odbyły się też wyjścia do restauracji libańskiej i rosyjskiej, aby poznać smaki kuchni arabskiej i słowiańskiej. Uczniowie przyjrzeli się wynalazkom skonstruowanym przez obcokrajowców, które ułatwiają nam życie. Odbyli zajęcia inżyniersko-konstrukcyjne w centrach naukowych i sami zaplanowali własne urządzenie, pomagające w codziennym funkcjonowaniu. Nasi uczniowie przyjrzeli się, jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia w Polsce i Nowy Rok w Turcji. Wnioski z tego porównania są takie same, jak nazwa naszego projektu: jesteśmy TACY SAMI W JEDNYM ŚWIECIE. Finalnym produktem naszego projektu były gazety przygotowane przez uczestników, które stanowiły podsumowanie każdego zadania i całego przedsięwzięcia.

Najważniejszą korzyścią w realizacji projektu jest zwiększenie świadomości kulturowej uczniów dzięki współpracy w międzynarodowej grupie. Poprzez kontakt z rówieśnikami z innego kraju uczniowie nabyli wiedzę o ich życiu, kulturze, zwyczajach, co ma przełożenie na zwiększenie wrażliwości uczniów w stosunku do osób o innej narodowości. Uczniowie zwiększyli swoje kompetencje w obszarze pracy w grupie. Nauczyciele zaś wzbogacili swój warsztat pracy na polu przekazywania uczniom wiedzy o tolerancji, osobach z innego kręgu kulturowego, migrantach. Udział w projekcie stworzył możliwość do wymiany doświadczeń z pracy w dużym (Ankara) i małym (Słupsk) mieście, powodując, że każda ze stron wyniosła z udziału w projekcie nowe rozwiązania do pracy w swojej placówce.

Mnogość wyzwań, jakie podjęli uczniowie: realizacja zadań projektowych, które wykraczają poza schemat typowej lekcji, ciągłe posługiwanie się językiem angielskim, współpraca z rówieśnikami z innego kraju, spowodowała, że uczniowie stali się bardziej otwarci na nowe doświadczenia i wyzwania, co przełożyło się również na ich aktywność w szeroko pojętym życiu szkolnym.

Mobilności dały niepowtarzalną okazję do osobistego poznania obcego kraju, kultury, o których posiadało się do tej pory wiedzę książkową. Uczniowie doświadczyli życia w innym środowisku, co jeszcze bardziej uwrażliwiło ich na los obcokrajowców w ich najbliższym otoczeniu. Wyjazd międzynarodowy był niepowtarzalną okazją do doskonalenia umiejętności językowych w sytuacjach codziennych, nie reżyserowanych, a zwłaszcza dał szansę polepszenia zdolności mówienia w języku angielskim. Uczniowie z grup defaworyzowanych otrzymali możliwość wyjazdu zagranicznego, co dla rodzin niektórych z nich było poza zasięgiem finansowym.


Projekt "Tacy sami w jednym świecie"Projekt "Tacy sami w jednym świecie"Projekt "Tacy sami w jednym świecie"Projekt "Tacy sami w jednym świecie"