Szkoła Podstawowa nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku
Menu
- Aktualności
- Udział w projektach
- Kalendarium
- Linki
- Kontakt
- Oferta szkoły
- Historia szkoły
- Patron szkoły
- Hymn szkoły
- Karta rowerowa
Praca szkoły
Rada Rodziców
Koło turystyczne: opiekun Robert Bąk
W dniu 22.03.2025 postanowiliśmy obejść dookoła bazę NATO w Redzikowie.
To tu Niemcy zbudowali lotnisko w 1936 roku, a teraz jego teren Amerykanie przekształcili w bazę rakietową, która strzeże bezpieczeństwa m.in. Polski. Podczas imprezy naszą grupę podzielono na dwie ekipy, które miały rywalizować w różnych konkurencjach (np. wejdź na drzewo, rozpalenie ogniska, zagadki, itd.).
Nasze wędrowanie zaczęliśmy pod Aquaparkiem, stąd na zdjęciu jest 17 uczniów p. Roberta (jest w tym zagadka). W starej części wsi, przy dworku wygłaskaliśmy i poprzytulaliśmy konie z tutejszej stajni. Natomiast potem rozegraliśmy konkurs wskoku na krąg siana. Oj, nie było łatwo. Niewielu dało radę.
Po dotarciu do wsi Wielogłowy zobaczyliśmy pałac Kellermannów (1887r.) i pięknego kucyka – tego też wyczochraliśmy. Po drodze mijaliśmy ludzi z psami, a Hanka bezbłędnie podawała rasy spotkanych czworonogów. W Jezierzycach obejrzeliśmy pałac rodu von Puttkamer i usłyszeliśmy opowieści o tej rodzinie, ich herbie, trującym drzewie, słynnym Ottonie von Bismarck, jego dogach Rzeszy i ulubionym koniu, któremu postawił pomnik.
Na postoju, na polance za wsią, przy siłowni, część grupy (B) rozpalała ognisko, a część wbiegała na stromą górkę lub odpoczywała. Grupa A rozpalała ognisko w Lasku Północnym i wygrała konkurencję, kto mniejszą ilością zapałek tego dokona. Po wyjściu z Lasku Północnego (tu niektórzy udawali Indian w wigwamie), obejrzeliśmy browar „Berg” i dotarliśmy do Stawku Policyjnego. Dawniej płynęła tędy Słupia (foto dawnej mapy), którą odcięto groblą i stworzono staw. Idąc przez Słupsk przeszliśmy przez ul. Tramwajową, która kiedyś była zajezdnią tych pojazdów. Stanęliśmy w miejscu, gdzie pierwotnie stał Spichlerz Richtera. Dowiedzieliśmy się, w której kamienicy mieszkał rabin słupskich Żydów. Zobaczyliśmy też odbudowany mur (fundacji wnuków tegoż rabina) okalający teren dawnej synagogi (stare foto). Zobaczyliśmy efekt uderzenia auta w skrzynkę gazową (nowa kamienica w miejscu wyburzonej, po tym wypadku). Chwilę wytchnienia umożliwiły nam ławki na ul. Wojska Polskiego. Tu nastąpiło porównanie starych zdjęć z XIX wieku okolic dworca, ze stanem obecnym. Zmiany są olbrzymie (stare foto).
Pan Robert pokazał grupie kamienicę „Pod Kogutem”, na której zachowały się, wcale niemalowane, napisy niemieckie „Der Fleiss” i „Das Spiel” (co znaczą?). Na koniec, przez tory, dotarliśmy do naszych terenów czyli pod halę Gryfia. Tu ogłoszono wynik rywalizacji pomiędzy „Beatlesami” a „Aniołkami” (15:19).
Na rajdzie uczestnicy zdobyli 17 pkt do OTP (odznaki turystyki pieszej). Ci, którzy byli na wszystkich rajdach w tym roku zebrali już 69 pkt (16+16+9+11+17), a więc przekroczyli granicę 60 pkt. To oznacza, że po zweryfikowaniu przez opiekuna koła zdobędą odznakę „Popularną” OTP. Zdjęcia
Opiekunowie koła:
dr Robert Bąk, nauczyciel wf – przewodnik turystyczny PTTK, przodownik turystyki pieszej PTTK
mgr Beata Bąk, nauczyciel wf – przodownik turystyki pieszej PTTK