Szkoła Podstawowa nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku
Menu
- Aktualności
- Udział w projektach
- Kalendarium
- Linki
- Kontakt
- Oferta szkoły
- Historia szkoły
- Patron szkoły
- Hymn szkoły
- Karta rowerowa
Praca szkoły
Rada Rodziców
Pięciodniowa wycieczka do Warszawy
W dniach 20 - 24 kwietnia 2015r. czterdziestu uczniów z klas 4-6 uczestniczyło w wycieczce szkolnej do stolicy Polski - Warszawy.
Pierwszego dnia ósemkowicze zwiedzanie stolicy rozpoczęli wraz z paniami: E.Rudnik, J.Czarnowską, B.Kozłowską i A.Bajer o godz. 1400 od spotkania z panią przewodnik i spaceru ulicą Nowy Świat i Krakowskim Przedmieściem. W tym dniu zwiedzając Warszawę pokonaliśmy na pieszo trasę długości około 7 km, a zobaczyliśmy m. in. słynną palmę na rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a, pomnik Mikołaja Kopernika, kościółśw. Krzyża z sercem Fryderyka Chopina i grające ławeczki przy miejscach związanych z jego pobytem w stolicy, skwer ks. Jana Twardowskiego, zmianę warty honorowej przyGrobie Nieznanego Żołnierza, fontannę w Ogrodzie Saskim, Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu, pomnik Adama Mickiewicza, plac Zamkowy z ZamkiemKrólewskim i kolumną Zygmunta III Wazy, rynek Starego Miasta, taras widokowy naGórze Gnojnej, Bazylikę p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, mury obronne iBarbakan oraz pomnik Małego Powstańca. O godzinie 1800 zmęczeni trudami podróży i zwiedzania wróciliśmy do schroniska młodzieżowego na ulicy Smolnej.
Drugiego dnia pojechaliśmy do siedziby Telewizji Polskiej S.A. na J.P. Woronicza, gdzie przewodnik oprowadził nas po korytarzach i pomieszczeniach gmachu. Odwiedziliśmy studioSport TVP, największe studio, gdzie nagrywane są programy z udziałem publiczności m. in. "Jaka to melodia?" oraz studio programu "Świat się kręci". Na koniec wizyty znaleźliśmy się w małym muzeum z rekwizytami i urządzeniami telewizyjnymi. Kolejnym punktem wycieczki był park z przepięknym widokiem na Wisłę i Stadion Narodowy, który znajduje się na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Kolejne dwie godziny spędzilliśmy wCentrum Nauki Kopernik, doświadczając różnych zjawisk fizycznych, aby potem chwilę oddechu złapać w Planetarium Niebo Kopernika na filmie 3D "Kosmonauta". Dwukilometrową drogę do schroniska na obiadokolację pokonaliśmy na własnych nogach. Po pysznym posiłku i krótkim odpoczynku w schronisku udaliśmy się na zaplanowaną w programie wycieczki niespodziankę. Po przejściu 2,5 km trasy przez most Poniatowskiego i minięciu Stadionu Narodowego naszym oczom ukazała się obiecana niespodzianka - kręgielnia. Zabawy i rywalizacji było dużo, a ten dzień zakończyliśmy powrotem do schroniska o godzinie 2200.
Trzeci dzień rozpoczęliśmy od wizyty pod siedzibą Muzeum Powstania Warszawskiego, potem podziwialiśmy przepiękne widoki z tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki, a następnie zwiedzaliśmy Stadion Narodowy trasą "Śladami piłkarzy". Na stadionie rywalizowaliśmy z innymi grupami w najgłośniejszym dopingowaniu zawodników, niestety pomimo dużego zaangażowania wszystkich uczestników wycieczki ostatecznie zajęliśmy dopiero 14. miejsce. Dużym wyzwaniem było również wejście na najwyżej umieszczone rzędy z krzesełkami dla kibiców, nagroda był piękny widok prawie z wysokości dachu stadionu. Ze stadionu "odebrała" nas znowu znana nam z pierwszego dnia pobytu w Warszawie pani przewodnik, z którą udaliśmy się na dalsze piesze zwiedzanie stolicy. Dużą atrakcją dla nas była jazda nową i starszą linią metra, przejście niedaleko słynnej tęczy a następnie udanie się autokarem do Łazienek. Na początek zobaczyliśmy w gablociesamochód Cadillac 355D, sprowadzony do Polski w 1935 roku dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie zregenerowaliśmy siły w parku przed pomnikiem Fryderyka Chopina, aby udać się na zwiedzanie dalszej części parku, w której zobaczyliśmy m. in.Pałac na Wodzie i Amfiteatr. Podczas wizyty w Łazienkach towarzyszyły nam cały czas wiewiórki, kaczki i pawie. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta podPomnikiem Powstania Warszawskiego. Tego dnia wieczór spędziliśmy w schronisku zbierając siły na kolejny dzień wycieczki.
Czwartego dnia zaplanowana była wizyta w letniej rezydencji króla, czyli Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tutaj uczniowie podzieleni na dwie grupy uczestniczyli wlekcjach muzealnych pt. "Wizyta u króla" udając się na spacer po apartamentach królewskich, zobaczyli najstarszą część pałacu. W dawnej rezydencji władcy zobaczyli liczne jego portrety, przedmioty z nim związane oraz malowidła sławiące jego mężne czyny. Przyjrzeli się królewskim komnatom i dowiedzieli się, dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich własnych sypialniach. Barwne anegdoty z życia Jana III pozwoliły poznać uczniom nie tylko wilanowski pałac, ale przede wszystkim króla oraz jego rodzinę. Po zajęciach nasi uczniowie zwiedzali piękne ogrody znajdujące się wokól pałacu.
W tym dniu udaliśmy się również na zwiedzanie wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Wystawa ta przedstawia podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Wystawa jaką zobaczyli uczniowie składa się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4000 m2 opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, z których czerpią Polska i świat.
Po powrocie do schroniska delektowaliśmy się smakiem słynnych pączków z nadzieniem różanym z ciastkarni A.Bliklego na Nowym Świecie, a po obiadokolacji pojechaliśmy do kina IMAX 3D na film "Pod taflą wody".
Piąty dzień pobytu w Warszawie zaczęliśmy od wykwaterowania ze schroniska, a następnie wizyty na Zamku Królewskim w Warszawie. Po komnatach zamkowych oprowadzili nas przewodnicy, dzięki którym zobaczyliśmy: Galerię Owalną, Przedpokój z Salą Wielką, Salę Rady z tronem królewskim, Pokój Marmurowy i Salę Rycerską, Salę Tronową oraz prywatne komnaty królewskie z najpiękniejszym Pokojem Sypialnym.
Ostatnim miejscem jakie odwiedziliśmy podczas pobytu w stolicy Polski było Warszawskie ZOO. Korzystając z bardzo ładnej pogody ponad godzinę spacerowaliśmy alejkami i podziwialiśmy wiele egzotycznych zwierząt.
Około godziny 1400 rozpoczęliśmy powrotną drogę do domu, z jedną dłuższą przerwą na posiłek w restauracji McDonald w Sierpcu. Do Słupska dotarliśmy około godziny 2330, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.
Zapraszamy do zdjęć wykonanych przez p. J.Rudnik i J.Czarnowską (fb) oraz p. A.Bajer (wkrótce)