Szkoła Podstawowa nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku
Menu
- Aktualności
- Udział w projektach
- Kalendarium
- Linki
- Kontakt
- Oferta szkoły
- Historia szkoły
- Patron szkoły
- Hymn szkoły
- Karta rowerowa
Praca szkoły
Rada Rodziców
Przedstawienia profilaktyczne teatru Moralitet z Krakowa
Dnia 4 maja 2015r. w naszej szkole odbyły się przedstawienia profilaktycznedla klas 0-III "Kaprysy Królewny Klarysy", IV-VI "Bella" przedstawione przez Profilaktyczno-Edukacyjny Teatr dla dzieci i młodzieży MORALITET z Krakowa.
"KAPRYSY KRÓLEWNY KLARYSY" to bajeczka promująca zasady dobrego wychowania
To spektakl przedstawiony w baśniowej, atrakcyjnej dla dzieci formie. Zarówno postaci występujące w bajce, a więc Królewna, Król i Królewicz, ich stroje, jak i cała sceneria tworzą typowy klimat, niezmiennie kojarzący się dzieciom z miłymi i łagodnymi bajeczkami. Główną postacią jest Królewna Klarysa, która neguje wszelkie zasady grzeczności i dobrego wychowania. Kapryśna Królewna krzykiem i tupaniem nogami próbuje wymusić na otoczeniu spełnienie swych zachcianek. Zachowanie Królewny jest doskonałym przykładem dla małych widzów jak nie należy postępować. Dzieci mają możliwość zobaczenia z boku, jak bardzo niegrzeczne i sprawiające przykrość innym jest takie zachowanie.
Przedstawienie traktuje o grzeczności, dobrym wychowaniu i dobrych manierach. Pokazuje dzieciom jak ważne jest kontrolowanie własnych czynów i słów, jak miłe jest używanie czarodziejskich słów: „przepraszam", „proszę", „dziękuję".
"BELLA" to spektakl ukierunkowany na przeciwdziałanie agresji i przemocy, również cyberprzemocy
Widowisko ukazuje nam wielką prawdę. A mianowicie, że najczęstszą przyczyną, przez którą młody człowiek staje się agresorem jest brak zainteresowań, nieasertywna postawa życiowa, błędne przekonanie, że w dzisiejszych czasach takie właśnie zachowanie jest właściwe. Pośród przyczyn takiego stanu rzeczy m.in. pojawia się nuda. Dlatego, aby powstrzymać narastanie agresji, nienawiści i nietolerancji warto zorganizować czas wolny młodzieży. Pokazać, że poza lekcjami można zajmować się sportem czy kulturą.
Brak miłości i pozytywnych wzorców wytwarza postawy agresji i wrogości u dzieci. Często miejscem powstawania zachowań agresywnych jest dom i panująca tam przemoc. Często jest to również szkoła. Wynika to z kłopotów w nauce, dominacji starszych kolegów nad młodszymi, konfliktów między rówieśnikami. Dostrzeganym zjawiskiem jest również nękanie psychiczne za pomocą telefonów, sms-ów, e-maili lub działań w Internecie.