Historia szkoły - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku

Grottgera 10a, 76-200 Słupsk • telefon: 791 223 483, (59) 841 79 80 • e-mail: • www: http://www.sp8.slupsk.pl

Historia szkoły

Powstanie szkoły na osiedlu "Piastów" - mieszkańcy postulowali wiele lat. Wreszcie 10 października 1983 roku na plac budowy wjechały maszyny, ruszyła długo oczekiwana budowa. Głównym wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Zagraniczne "Intercop - International" w Słupsku. Projekt szkoły wykonało Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji "Budoprojekt" z Poznania. Obok szkoły powstały dwa budynki. Jeden to Dom Nauczyciela z sześcioma mieszkaniami, drugi to przedszkole. Jednak po pewnym czasie w okolicy było już kilka przedszkoli i dlatego budynek przebudowano oraz dostosowano dla dzieci klas I - III.
1 września 1989 - dyrektor szkoły, pan Andrzej Obałek, zainaugurował pierwszy rok nauki w nowej Szkole Podstawowej nr 17. Do użytku oddano segment A. Pracę rozpoczęło 44 nauczycieli. Szkoła liczyła ponad 1500 uczniów. W takcie roku szkolnego 1989/1990 trwała budowa segmentu B, stołówki i sal gimnastycznych. W tym czasie uczniowie klas I - III uczyli się w dwóch filiach Szkoły Podstawowej nr 4. W roku szkolnym 1990/1991 wszyscy uczniowie klas I - VIII mogli zasiąść w swoich salach. Działała już stołówka, która wydawała ponad 1000 obiadów, dwie świetlice i dwie sale gimnastyczne. Trzecia sala gimnastyczna była w budynku klas I - III. Prężnie działał Komitet Rodzicielski, którego przewodniczącym był pan Wacław Łutowicz.
14 lutego 1992 r. szkoła otrzymała imię Żołnierzy Armii Krajowej. O nadanie imienia zabiegali panowie: Andrzej Obałek, dyrektor szkoły, Jan Soduła - ps. "Lew", prezes Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK; oraz Wacław Łutowicz, przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego. Dyrektor szkoły, pan Andrzej Obałek, odebrał sztandar, ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Odsłonięta została tablica pamiątkowa. Szkoła jako pierwsza w Polsce przyjęła imię Żołnierzy Armii Krajowej. Rocznicę nadania szkole imienia Żołnierzy AK obchodzimy co roku. W uroczystościach biorą udział żołnierze AK, osoby zaprzyjaźnione oraz przedstawiciele władz miejskich. Odbywają się też Konkursy Wiedzy o Armii Krajowej.
Szkoła ma na swym koncie wiele pożytecznych przedsięwzięć i ciekawych działań. Włączaliśmy się w akcje przekazywania polskich książek dla dzieci z Wilna i Grodna. Zapraszaliśmy na bale dzieci z Domu Dziecka w Ustce. W latach 1994 - 2000 prowadzono wymianę młodzieży w ramach współpracy międzynarodowej z miastami Carlisle i Flensburg. W roku 1994 i 1997 organizatorem spotkań była nasza szkoła. Przez wiele lat organizowano u nas Wojewódzki Konkurs Ortograficzny dla klas III oraz IV - VI oraz Wojewódzki Konkurs Informatyczny.
Od 1 grudnia 1994 r. dyrektorem szkoły był pan Leszek Kazimierczyk, który od początku zabiegał o wzbogacenie oferty szkoły w zakresie pomocy dydaktycznych, kół zainteresowań, sportu, turystyki i ekologii. Utworzył on dwie sale do nauki informatyki oraz cztery stanowiska multimedialne dla uczniów w bibliotece szkolnej, przeprowadził szereg remontów i modernizacji. Nasi uczniowie chętnie korzystają z bogatej oferty zajęć dodatkowych, biorą udział w różnych konkursach i osiągają znaczące sukcesy. Od 1 września 2019 r. dyrektorem została pani Marta Dyjas.
1 września 1999r., w wyniku zmiany numeracji szkół, nasza placówka otrzymała numer 8 (poprzednio numer 17). Od 2018 roku w wyniku reformy oświaty do szkoły powróciły klasy siódme, a w 2019 również klasy ósme.