Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku
O nas
- Start
- Aktualności
- Kalendarium
- Linki
- Multimedia
- Kontakt
- Dyrekcja
- Kadra pedagogiczna
- Klasy
- Samorząd Uczniowski
- Administracja i obsługa
- Rada Rodziców
O szkole
Szkoła Filialna
Łajba
- Łajba 2016
- Łajba 2015
- ŁAJBA 2014 - Festiwal Piosenki Marynistycznej
- Wyniki 2014
- Fundatorzy nagród
- Festiwal na stronach www
ERASMUS+ 2017-2019
ERASMUS+
Comenius
Projekt Aqua - zajęcia interdyscyplinarne
Projekt Edukacji Morskiej
Szkoła demokracji - szkoła samorządności
Dokumenty
XX Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2016”
19 marca 2016 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznymodbył się XX Jubileuszowy Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2016” propagujący tradycje marynistyczne. Festiwalowi towa-rzyszyły dwa ogólnopolskie konkursy: XVIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, XV Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski o „Laur Słupskich Kotwic” oraz dwa nowe wydarzenia: I Międzyszkolny Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji, zorganizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy ze Szkołą Podstawową z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku oraz inauguracja działań utworzonego przy PSzOP nr 9 w Słupsku Szkolnego Klubu Żeglarskiego Ω 9.
Głównym organizatorem Festiwalu „Łajba 2016” była Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku. Współorganizatorem Festiwalu była Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Festiwalowi patronowali: senator RP –Kazimierz Kleina, kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski – prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej –Marek Gróbarczyk.
Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał dyrektor SPzOP nr 9 w Słupsku – Paweł Dajer. Podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom Festiwalu oraz nagrodzonym w towarzyszących „Łajbie” konkursach, głos zabrał senator Kazimierz Kleina, który podkreślił wagę prowadzenia edukacji morskiej w różnorodnej formie oraz pielęgnowania i propagowania tradycji związanych z naszym nadmorskim regionem. Senator podkreślił także wysoki poziom uczestników Festiwalu i zaangażowanie, jakie włożyli w przygotowanie swoich prezentacji. Pogratulował organizatorom Jubileuszu 20-lecia Festiwalu i życzył dalszych sukcesów w propagowaniu morskości naszego regionu.
Eliminacje konkursowe Festiwalu Piosenki Marynistycznej rozstrzygnięte zostały w dwóch kategoriach: soliści i zespoły. 21 wykonawców ze szkół podstawowych ze Słupska, Ustki, Zaleskich, Wytowna, Kobylnicy, Pobłocia i Helu oceniało jury w składzie: przewodnicząca: Anna Chodyna – CSzMW, piosenkarka; członkowie: Piotr Merecki – dziennikarz radiowy, muzyk, wokalista, Ewa Misiewicz – konsultant ds. muzyki, muzykoterapii i dydaktyki sztukiw ODN w Słupsku, wykładowca Akademii Pomorskiej w Słupsku, Agnieszka Siepietowska-Dadel – instruktor wokalny w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku, dwukrotna laureatka programu telewizyjnego „Szansa na sukces”; sekretarz –Angelika Kujawska-Kożuchowska – nauczycielka muzyki w SPzOP nr 9.
W kategorii solistów III miejsce zajęła Ada Treder z SP 10 w Słupsku, przygotowana przez Grzegorza Uszkiewicza. II miejsce przypadło Julii Wałcerz ze Świetlicy Wiejskiej w Pobłociu, przygotowanej przez Rafała Przybyło, a I miejsce zajęła Roksana Garbolińskia ze Szkoły Podstawowej w Zaleskich, przygotowana przez Mariolę Wólczyńską. Nagrodą za I miejsce dla solisty był rejs na Bornholm ufundowany przez Kołobrzeską Żeglugę Pasażerską.
W kategorii zespołów III miejsce przyznano zespołowi Urwisy z SP 3 w Słupsku, przygotowanemu przez Ewę Chowaniec, II miejsce zajął zespół Wiolinki ze Szkoły Podstawowej w Zaleskich, przygotowany przezMariolę Wólczyńską. I miejsce w tej kategorii zajął zespół Kwartecik z SP 10 w Słupsku, przygotowany przez Grzegorza Uszkiewicza. Za zdobycie I miejsca zespół Kwartecik wygrał Rejs po Porcie Gdańskim i zwiedzanie Westerplatte. Nagrodę tę ufundował prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski. Laureaci Festiwalu otrzymali również statuetki ufundowane przez kapitana żeglugi wielkiejWłodzimierza Kotuniaka – dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku i statuetki ufundowane przez komandora Roberta Kozackiego – komendanta Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.
Jury przyznało też wyróżnienia, które otrzymali: Błażej Bukowski – SP 10 w Słupsku, Joanna Płatwa – SP Wytowno, Zofia Stola – SP Wytowno, zespół Sza – MDK w Słupsku, Ąfelki – Niepubliczna SP Ziarno w Słupsku, Słoneczka – SP 8 w Słupsku i Czwóreczka z SP 4 w Słupsku.
Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali również wejściówki do Akwarium Gdyńskiego i pamiątkowe medale wydane z okazji 20-lecie „Łajby”.
Podczas uroczystego finału Festiwalu uhonorowano statuetkami, nagrodami rzeczowymi, okolicznościowymi medalami i dyplomami laureatów XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XV Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”. Szczegółowe wyniki tych Konkursów są dostępne na stronie internetowej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku: www.sp9.slupsk.pl w zakładce„Łajba”.
Podczas finałowej uroczystości uhonorowano nagrodami również uczestników I Międzyszkolnego Konkursu Nawigacyjnego o tytuł Mistrza Nawigacji, zorganizowanego we współpracy ze SPzOP nr 9 w Słupsku przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Konkurs był ewaluacją działań wykonanych przez nauczycieli i uczniów w zorganizowanych wcześniej dwukrotnie warsztatach pn. Matematyczne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej. Przewodniczący jury Konkursu– kmdr ppor. dr Dariusz Kloskowski wraz z Bożeną Żuk – dyrektorem ODN w Słupsku wręczyli Mistrzowi Nawigacji – Bartoszowi Kopani z ZSS w Kobylnicy pamiątkowy sekstant. Wyróżniono jeszcze czterech młodych nawigatorów: Oskara Nowaka z SP 2 w Ustce, Macieja Bogdziewicza z ZSS w Kobylnicy i Hannę Pisarenok z SPzOP na 9 w Słupsku.
Ważnym wydarzeniem Jubileuszu było również zainaugurowanie podczas uroczystości działalności utworzonego przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku Szkolnego Klubu Żeglarskiego Ω 9, który powstał 15 lutego br. Dyrektor Szkoły – Paweł Dajer oraz przedstawiciele grupy założycielskiej Klubu: kmdr ppor. Dariusz Kloskowski i Jolanta Porada – wicedyrektor SPzOP nr 9 w Słupsku wręczyli dwudziestu trzem piątoklasistom – pierwszym członkom Klubu legitymacje członkowskie.
Jubileusz 20-lecia Festiwalu uświetnił występ zespołu Handszpaki, który wykonał tradycyjne, najpopularniejsze piosenki żeglarskie i marynistyczne. W repertuarze szantymenów znalazły się pieśni kubryku czyli rozrywkowe piosenki o tematyce morskiej oraz szanty – pieśni pracy. Zespół wystąpił w składzie: Marek Rogala, Piotr Merecki. Muzycy w ramach „masowego rażenia” wciągnęli do zabawy całą publiczność i wprowadzili w szantowy nastrój festiwalowych gości.
Ogółem we wszystkich konkursach związanych z „Łajbą 2016” udział wzięło 495 uczniów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom, gościom XX Festiwali Piosenki Marynistycznej „Łajba” 2016 oraz fundatorom wspaniałych nagród. Laureatom GRATULUJEMY!!!
Iwona Poźniak