Wizyta w szkole szpitalnej w Kalmar, w Szwecji - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku

Małachowskiego 9, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 27 86, (59) 840 06 10 • fax: (59) 842 27 86 • e-mail: • www: http://www.sp9.slupsk.pl

Wizyta w szkole szpitalnej w Kalmar, w Szwecji

27 września 2011, 10:27
Wizyta w szkole szpitalnej w Kalmar, w Szwecji

W dniach od 11 do 14 września nauczyciele szkoły filialnej,  K.Wiłucka-Haczkowska, A. Butryn, M. Labryga i Z. Stec, odwiedzili szkołę szpitalną w Kalmar w Szwecji. Wizyta była pokłosiem obecności i nawiązanych kontaktów przez  K. Wiłucką-Haczkowską  na kongresie HOPE (Hospital Organisation of Pedagogues In Europe) w Monachium w listopadzie 2010 r. (obecnie członek komitetu przy zarządzie HOPE).

Koleżeńska i międzynarodowa wymiana została wsparta przez dyrektora szkoły szpitalnej w Kalmar, Marianne Bram, a głównym organizatorem spotkania była - Karin Karlsson, nauczycielka pracująca na oddziale pediatrycznym. Ze strony polskiej wsparcia nauczycielom udzielili: wiceprezydent Słupska, Krzysztof Sikorski, senator Kazimierz Kleina, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku - dr Ryszard Stus. Zorganizowała wymianę K. Wiłucka-Haczkowska, koordynator Szkoły Filialnej SP nr 9. Szwedzcy gospodarze zapewnili nauczycielom ze Słupska nocleg, transport na terenie Szwecji  i wyżywienie.

Celem naszej wizyty było przede wszystkim: wzajemne poznanie  się z koleżankami i kolegami ze szwedzkiej szkoły szpitalnej, zapoznanie się z warunkami tej szkoły, zasadami jej organizacji, spotkania z nauczycielami, terapeutami, pielęgniarkami i innymi pracownikami oraz wymiana doświadczeń.

12 IX spotkaliśmy się w szkole na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Rozmowy i dyskusje trwały do późnego popołudnia. Po obiedzie, zwiedziliśmy zamek w Kalmar i wyspę Olandię. 13 IX spędziliśmy na oddziale pediatrycznym. Obserwowaliśmy zajęcia, przeprowadzaliśmy wywiady z pracownikami szpitala.

Działania szwedzkich nauczycieli szkół szpitalnych mają przede wszystkim pomóc dziecku w trudnej sytuacji, jaką jest pobyt w szpitalu. Najważniejszym celem jest, aby dziecko, oderwane od rodziny i przyjaciół, przeszło przez zabiegi, badania, leczenie, w jak najmniej traumatyczny sposób. Dydaktyka jest procesem ważnym, ale drugorzędnym. Opieką, terapią i w miarę możliwości nauczaniem objęte są dzieci bez względu na długość hospitalizacji (włącznie z dziećmi z oddziału dziennego).

W ciągu dwóch dni przerwy przeznaczone na lunch i krótki odpoczynek spędziliśmy w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, rozmawiając o problemach  w pracy nauczycieli szkół szpitalnych. Ostatniego wieczora, na zaproszenie szwedzkich kolegów, zjedliśmy kolację w jednej z kalmarskich restauracji.

Koledzy ze szpitala w Kalmar byli niezwykle otwarci i  zainteresowani wymianą doświadczeń. Dwa dni spędziliśmy niezwykle intensywnie w ramach spotkań, rozmów, stawiając szereg pytań, opowiadając o naszych polskich doświadczeniach.

Wyjeżdżając, zaprosiliśmy naszych gospodarzy do odwiedzenia szkoły filialnej  w Słupsku. Będziemy mogli ich gościć w  budynku nowego szpitala.

W niedalekiej przyszłości Karin i jej koledzy planują zorganizowanie konferencji nadbałtyckich szkół szpitalnych. Będzie to znakomita okazja do kolejnego spotkania z niezwykle życzliwymi ludźmi, dla których praca jest sensem działania i realizacji nauczycielskiego i ludzkiego powołania do pomocy chorym dzieciom.

Katarzyna Wiłucka-Haczkowska

Wizyta w szkole szpitalnej w Kalmar, w Szwecji (galeria: 2)Wizyta w szkole szpitalnej w Kalmar, w Szwecji (galeria: 3)Wizyta w szkole szpitalnej w Kalmar, w Szwecji (galeria: 4)