Spotkanie pedagogów szpitalnych - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku

Małachowskiego 9, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 27 86, (59) 840 06 10 • fax: (59) 842 27 86 • e-mail: • www: http://www.sp9.slupsk.pl

Spotkanie pedagogów szpitalnych

2 października 2014, 20:46
Spotkanie pedagogów szpitalnych

W ramach dobrych praktyk i kilkuletniej współpracy Oddziałów Przyszpitalnych SP nr 9 z poznańskimi placówkami tego typu, 26 IX 2014 r., z inicjatywy koordynatora oddziałów Katarzyny Wiłuckiej-Haczkowskiej, odbyło się już czwarte spotkanie pedagogów szpitalnych. Na terenie naszej Szkoły przy ul. Hubalczyków 1 odwiedzili nas nauczyciele i Beata Łukomska – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 110 dla dzieci przewlekle chorych przy Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Odwiedzili nas również: wicedyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM – Bogna Winiarczyk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych – Beata Kątnik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego – Ryszard Stus oraz dyrektor i wicedyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 – Paweł Dajer i Jolanta Porada.

Cele partnerskiej wizyty były bardzo ważne dla obu stron: dzielenie się doświadczeniem w pracy z hospitalizowanymi dziećmi, zapoznanie z warunkami pracy słupskiej szkoły szpitalnej, raport z Konferencji Związku Miast Nadbałtyckich Komisji ds. Zdrowia i Spraw Społecznych „Osoby niepełnosprawne w dobie XXI wieku” (22-23 IX 2014 r.) oraz promocja polskiego szkolnictwa szpitalnego. Poruszony został także istotny temat bieżących spraw związanych z udziałem nauczycieli obu szkół w IX kongresie HOPE w Bukareszcie (listopad 2014 r.). Jak wiadomo w czerwcu br. nasza Szkoła uzyskała grant (6700 Euro) na wyjazd do Bukaresztu dla czterech nauczycieli uczących w szpitalu. Są oni aktywnymi członkami organizacji zrzeszającej europejskich pedagogów szkół szpitalnych (Hospital Organisation of Pedagogues in Europe). B. Grądzka i K. Wiłucka-Haczkowska przeprowadzą warsztaty na temat „Cardmaking and scrapbooking in hospital education therapy in pediatric wards of hospitals” (wsparcie warsztatów poprzez dostarczenie materiałów plastycznych i filmu promocyjnego w j. angielskim udzieliła Fundacja „Rosa”). Sesję plakatową przygotuje I. Jarosławska, A. Butryn i E. Tyborczyk. Zaznaczmy, że już po raz drugi, po Amsterdamie, nasza Szkoła będzie reprezentowana na europejskim kongresie HOPE.

Nauczyciele oddziałów przyszpitalnych wspólnie przygotowali miejsce spotkania. Nie zapomnieli też o drobnych upominkach dla gości – własnoręcznie wykonanych kartkach z życzeniami i słonikach „na szczęście”. Szpital ufundował obiad, a ciasta i pamiątki ze Słupska p. Beata Kątnik.

Przypomnijmy, że szkoła szpitalna pełni szczególną rolę w hospitalizacji chorych dzieci, które dzięki zajęciom dydaktycznym i opiekuńczym szybciej dochodzą do zdrowia. W planach jest poszerzenie oferty o całoroczną opiekę pedagogiczną. Będzie to miało ogromne znaczenie dla tych uczniów, którzy pochodzą z rodzin mniej zamożnych, a których rodziny nie mogą sobie z różnych powodów pozwolić na pobyt z dziećmi w szpitalu.

W Polsce niewiele jest konferencji i szkoleń, na których mogą spotkać się i wymieniać doświadczeniami nauczyciele szkół szpitalnych. Dlatego już wspólnie planujemy kolejne takie przedsięwzięcie, ale tym razem gospodarzem będzie szkoła szpitalna w Poznaniu.

Katarzyna Wiłucka-Haczkowska