IX Kongres Hospital Organisation of Pedagogues in Europe - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku

Małachowskiego 9, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 27 86, (59) 840 06 10 • fax: (59) 842 27 86 • e-mail: • www: http://www.sp9.slupsk.pl

IX Kongres Hospital Organisation of Pedagogues in Europe

10 listopada 2014, 12:45
IX Kongres Hospital Organisation of Pedagogues in Europe

IX Kongres Hospital Organisation of Pedagogues in Europe odbył się w dniach 5-8 listopada 2014 r. w Bukareszcie pod hasłem „Together for better education of sick children and adolescents. Preparing pedagogues to work in a multidisciplinary team in hospital”. Pod tym samym hasłem realizowany jest w Oddziałach Przyszpitalnych SP nr 9 europejski projekt (w ramach projektu Erasmus+), który zakończy się 2 czerwca 2015r.

W kongresie aktywnie uczestniczyły nauczycielki: Małgorzata Duda-Banach, Beata Grądzka, Iza Jarosławska i Katarzyna Wiłucka-Haczkowska.

W czasie spotkania nawiązane zostały kontakty z przedstawicielami europejskich szkół szpitalnych. Podczas wykładów i warsztatów nauczyciele mogli zapoznać się ze zmianami w systemie nauczania chorych dzieci w aspekcie zmian w medycynie, standardami zarządzania szkołami szpitalnymi w Europie i na świecie, sposobami elastycznego wykorzystywania programów nauczania, a także z różnorodnymi sposobami realizacji prawa edukacyjnego chorych dzieci w innych krajach.

Działalność naszej szkoły została zaprezentowana w dwojaki sposób: poprzez sesję plakatową i warsztaty. Sesję plakatową przygotowały: Anna Butryn i Iza Jarosławska (zaprojektowanie i wykonanie plakatu) oraz Katarzyna Wiłucka-Haczkowska (tłumaczenie abstraktu).

Warsztaty Scrapbooking and cardmaking in hospital education therapy in pediatric wards of hospitals przygotowały i przeprowadziły Beata Grądzka i Katarzyna Wiłucka-Haczkowska. Część teoretyczna omawiała współpracę z Fundacją Rosa i akcję, która jest prowadzona w szpitalu pod hasłem „Kartka ze szpitala”. W części praktycznej uczestnicy wykonywali kartki według swojego pomysłu – „From Bucharest with love”.

Istotną częścią obrad kongresu była wymiana informacji i doświadczeń dotyczących umiejętności współpracy nauczycieli szkół szpitalnych z pedagogami, lekarzami oraz rodziną chorego ucznia (np. rozwiązywania wielopłaszczyznowych problemów pedagogicznych, psychologicznych i medycznych powstałych w związku z chorobami, nierzadko o przewlekłym lub śmiertelnym charakterze).

Udział w spotkaniu i realizacja projektu ma umożliwić w przyszłości realne zastosowanie nowoczesnych metod nauczania i najlepszych europejskich standardów pracy z chorymi dziećmi. Kontakty nawiązane z europejskimi kolegami na pewno przyczynią się do rozwoju międzynarodowej, paneuropejskiej współpracy naszej placówki w ramach struktur HOPE.

Katarzyna Wiłucka-Haczkowska