"Złapać wiatr w pomorskie żagle wiedzy" - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku

Małachowskiego 9, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 27 86, (59) 840 06 10 • fax: (59) 842 27 86 • e-mail: • www: http://www.sp9.slupsk.pl

"Złapać wiatr w pomorskie żagle wiedzy"

"Złapać wiatr w pomorskie żagle wiedzy"

Od II semestru tego roku szkolnego nasza Szkoła uczestniczy w Projekcie Edukacji Morskiej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej i realizowanym przy współpracy z Fundacją Mateusza Kusznierewicza Navigare oraz Ligą Morską i Rzeczną.

Ogółem w zajęciach weźmie udział 24 uczniów z klas piątych. Doboru uczestników wychowawcy dokonali na podstawie ocen z zachowania i dotychczasowego zaangażowanie dzieci w życie klasy i Szkoły. Opiekunem trzech grup projektowych została Iwona Poźniak. Celem realizowanych z dziećmi zajęć jest poznanie specyfiki Morza Bałtyckiego i zwyczajów ludzi, którzy nad nim mieszkają, zdobycie wiedzy na temat żeglarzy, żeglarstwa i żeglowania, podzielenie się zdobytą wiedzą i umiejętnościami z innymi, zaprezentowanie pracy grup projektowych całej społeczności szkolnej, dobra zabawa!

Wszyscy uczestnicy projektu uczą się zasad bezpieczeństwa na morzu, śpiewania szant, wiązania węzłów marynarskich, współpracy, solidności, terminowości, dotrzymywania słowa, wywiązywania się z powierzonych zadań.

Uczniowie realizują swoje zadania w trzech grupach. Pierwsza grupa podjęła się przedstawienia tematu: „Mieszkańcy krajów nadbałtyckich”. Grupa druga zajmuje się zagadnieniem: „Skarby Bałtyku”, a trzecia wybrała temat: „Hej! Żeglujże, żaglarzu!”

Odbyło się już kilka pierwszych zajęć z zaplanowanego cyklu szkoleń. Uczestnicy spotkań wybrali kapitanów swoich grup, zaprojektowali herby i wymyślili nazwy dla swoich drużyn. Nauczyli się też trzech węzłów marynarskich: ratowniczego, płaskiego i ósemkowego oraz poznali ich zastosowanie. Kształtowali swoje umiejętności kluczowe poprzez wykonanie niestandardowych zadań matematycznych związanych z geometrią, odmierzaniem oraz w zakresie komunikacji i porozumiewania się w językach obcych.

Oprócz zajęć teoretycznych uczestników projektu czekają zajęcia warsztatowe pod żaglami, spotkania z ciekawymi ludźmi morza oraz preorientacja zawodowa w zakresie pracy na morzu.

Dzieci z poszczególnych grup walczą też o udział w letnich obozach żeglarskich, które można wygrać za dobrą pracę na zajęciach. Efekty działań grup projektowych będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Nauki, który odbędzie się w naszej Szkole w kwietniu br. Na prezentacje już teraz serdecznie zapraszamy!

Iwona Poźniak

Opiekun grup projektowych

"Złapać wiatr w pomorskie żagle wiedzy" (galeria: 2)"Złapać wiatr w pomorskie żagle wiedzy" (galeria: 3)"Złapać wiatr w pomorskie żagle wiedzy" (galeria: 4)"Złapać wiatr w pomorskie żagle wiedzy" (galeria: 5)