Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku
O nas
- Start
- Aktualności
- Kalendarium
- Linki
- Multimedia
- Kontakt
- Dyrekcja
- Kadra pedagogiczna
- Klasy
- Samorząd Uczniowski
- Administracja i obsługa
- Rada Rodziców
O szkole
Szkoła Filialna
Łajba
- Łajba 2016
- Łajba 2015
- ŁAJBA 2014 - Festiwal Piosenki Marynistycznej
- Wyniki 2014
- Fundatorzy nagród
- Festiwal na stronach www
ERASMUS+ 2017-2019
ERASMUS+
Comenius
Projekt Aqua - zajęcia interdyscyplinarne
Projekt Edukacji Morskiej
Szkoła demokracji - szkoła samorządności
Dokumenty
O szkole
Szkoła przyszpitalna działająca na dziecięcych oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku istnieje już ponad 50 lat. Jest integralną częścią Szkoły Podstawowej nr 9. Jej pełna nazwa to Szkoła Filialna Szkoły Podstawowej nr 9. Nauczaniem, wychowaniem i terapią obejmuje dzieci hospitalizowane na oddziałach: Chirurgicznym dla Dzieci, Pediatrycznym oraz Otolaryngologicznym. Rocznie w zajęciach szkolnych bierze udział około 1700 dzieci w wieku od 6 do 14 r. ż.
W szkole filialnej zatrudnionych jest 12 nauczycieli. Mali pacjenci mogą uczyć się: języka polskiego, matematyki, przyrody, historii, muzyki, techniki, religii. Są prowadzone także zajęcia dla dzieci z klasy 0 i klasy I-III. Po południu organizuje się zajęcia świetlicowe. Zgodnie z zasadami pedagogiki terapeutycznej pedagodzy dostosowują zakres realizowanych treści kształcenia, form i metod pracy do zmniejszonej wydolności wysiłkowej chorych dzieci. W swojej pracy koncentrują się głównie na problematyce terapeutyczno-wychowawczej, choć sprawy dydaktyczne traktują, zgodnie z zasadami, jako bardzo ważne. Celem ich pracy jest zminimalizowanie szkód wynikających z przerwania nauki ze względu na pobyt w szpitalu oraz zaburzenia rytmu życia uczniów. Dlatego starają się maksymalnie redukować stres wynikający z pobytu w szpitalu.
Czas lekcji dziecka zależy od jego samopoczucia, sposobu leczenia, indywidualnych potrzeb, a także dostępności personelu szkoły. Zajęcia lekcyjne odbywają się w sali dydaktycznej, świetlicy, w salach chorych i przy łóżku. Priorytetem nauczania objęci są uczniowie długo przebywający oraz regularnie hospitalizowani.
Nauczyciele szkoły przyszpitalnej starają się, aby dzieci kulturalnie spędziły czas, były zadowolone, mniej zestresowane i mile wspominały pobyt w szpitalu. Dzieci biorą regularnie udział w konkursach plastycznych i literackich.
Szkoła regularnie współpracuje ze szkołami podstawowymi, teatrami, Akademią Pomorską oraz wieloma placówkami kulturalno-oświatowymi na terenie Słupska i okolic.
Na oddziałach od kilku lat prowadzona jest akcja „Cała Polska czyta dzieciom”.Realizowane są innowacje: Ekoludek w szpitalu, Moja miejscowość w regionie, Pogotowie teatralne, Biblioterapia. Redagowana jest gazetka Ekoludek w szpitalu. Prowadzona jest kronika wydarzeń i uroczystości. Przez cały rok dekorowane są korytarze i sale zgodnie z kalendarzem roku szkolnego oraz świąt i uroczystości na wszystkich oddziałach.
Kierownicy placówki w latach 1959 – 2009
- Romuald Andruszkiewicz 1959- 1964
- Marianna Michalska (społeczny kierownik filii)
- Jadwiga Proszowska 1974 – 1991
- Stefania Gumowska 1991 – 1997
- Katarzyna Wiłucka–Haczkowska