Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku
Menu
XX Wiosna Literacka w bibiotece SP10
Jubileuszowa - XX Wiosna Literacka w Słupsku - w tym roku, dzięki uprzejmości p. Renaty Sztabnik - jednego z naszych rodziców, rozkwitła także w naszej szkolnej bibliotece. Zaowocowała spotkaniami z dwójką znanych twórców literackich: p. Jolantą Nitkowską-Węglarz i p. Grzegorzem Kasdepke.
SPOTKANIE z panią JOLANTĄ NITKOWSKĄ-WĘGLARZ
22 maja 2013 r. ponownie, po kilku latach, gościliśmy w naszej szkole panią Jolantę Nitkowską - Węglarz - dziennikarkę, pisarkę, reportażystkę, bajkopisarkę... Spotkanie przygotowały nauczycielki-bibliotekarze - p. B. Szybakowska i p. A. Jasiura. Znakomitego Gościa bardzo serdecznie w naszych progach przywitał pan dyrektor Bogdan Leszczuk. Na spotkanie z Pisarką zaproszono uczniów z klas Va i Vb. Przyszło też część nauczycieli. Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy historii o Pomorzu, Słupsku i okolicy.
Pani Jolanta od trzydziestu kilku lat znana jest jako dziennikarka, pisarka, pasjonatka tajemnic nadmorskiego regionu, autorka baśni dla dzieci. Przez 25 lat pracowała w redakcjach regionalnych gazet, m.in. w „Zbliżeniach” , „Głosie Słupskim”, „Konfrontacjach”. Specjalizuje się w historii Pomorza oraz problematyce stosunków polsko-niemieckich. Z pasją ukazuje nieznane fakty i tajemnice związane z Pomorzem. Jest najpopularniejszą w regionie autorką baśni pomorskich. Wydała 22 książki m.in.: Baśnie regionu słupskiego, Szukajcie pomorskich skarbów, Tajemnicze Pomorze, Słupsk - miasto niezwykłe, Skarby słupskich mniszek, Królestwo zaczarowanych opowieści, Tajemnica kwiatowego zegara, Bursztynowa wróżka. Moje ulubione baśnie morskie i pomorskie, Dwanaście tańczących księżniczek, Słupskie bajki, baśnie i legendy.
Pisarka odpowiedziała na szereg pytań dotyczących Jej warsztatu literackiego, skąd czerpie inspirację do pisania baśni, jak pieczołowicie odszukuje i odtwarza stare legendy pomorskie, jak stara się wyjaśnić tajemnice Pomorza, jak, żmudną pracą historyka, odszukuje i przedstawia nieznane dotąd fakty historyczne. Wyjaśniła też czym różni się pisanie książek dla dzieci od pisania popularnonaukowych książek historycznych. Wysłuchaliśmy też legendy „Latający Holender” przeczytanej przez p. Jolantę.
Po spotkaniu, pani Jolanta Nitkowska-Węglarz złożyła autografy w swoich książkach. W podziękowaniu za fascynujące opowieści, otrzymała od dzieci kwiaty i usłyszała żywiołowe prośby, by nie ustawała w swojej pracy literackiej . Pan dyrektor Bogdan Leszczuk serdecznie podziękował naszemu Gościowi za przemiłe spotkanie.
SPOTKANIE z panem GRZEGORZEM KASDEPKE
Dzieci klas I - III z naszej szkoły miały okazję poznać pana Grzegorza Kasdepke - uwielbianego za poczucie humoru i fantazję, autora ponad 30 książek dla dzieci i młodzieży. Stało się to dzięki spotkaniu autorskiemu zorganizowanemu przez naszych nauczycieli bibliotekarzy - p. A. Jasiura i p. B. Szybakowskiej. Odbyło się ono 21 maja 2013r.
Znakomitego gościa w progach naszej szkoły przywitała pani dyrektor Małgorzata Podolak.
Pisarz w fascynujący sposób przedstawił swą twórczość. Opowiadając o książkach „Gdybym był dziewczynką/Gdybym była chłopcem”, „Kacperiada”, „Poradnik hodowcy aniołów”, „Tylko bez całowania”, „W moim brzuch mieszka jakieś zwierzątko”, żartował, wciągał uczestników spotkania do rozmowy. Dzieci bardzo chętnie brały w niej udział i zadawały mnóstwo pytań. Szczególnie ciekawił je Jego warsztat literacki, kiedy zaczął pisać, skąd czerpie inspirację, czy Jego bohaterowie mają swoje realne pierwowzory, itd. Opowiadał o książkach „Romans palce lizać” i jej kontynuacji „Serce i inne podroby” - romansach chłopięcych i związanych z nimi problemami.
Autor potrafił zachęcić dzieci do czytania. Dzieci, po spotkaniu, wypożyczyły wszystkie książki Grzegorza Kasdepke ze szkolnej biblioteki.
Jak sam podkreślił w dzieciństwie nie lubił czytać, pomimo usilnych starań mamy. Do czytania przekonała go „mądra pani z biblioteki” - wedle słów pisarza. Nie lubił też matematyki, polubił ją dopiero będąc dorosłym. Efektem tej sympatii stała się matematyczna książka „Do trzech odlicz!” .
Po spotkaniu autorskim pisarz złożył autografy na swoich książkach. Złożył ich kilkadziesiąt, bowiem dzieci na spotkanie przyniosły swoje książki autorstwa pana Grzegorza. W podziękowaniu za spotkanie dzieci obdarzyły twórcę kwiatami, laurkami i drobnymi upominkami.