Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku
Orląt Lwowskich 1a, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 50 75 • fax: (59) 845 47 70 • e-mail: • www: http://www.sp10slupsk.edupage.org
Menu
Wizyta w Muzeum Pomorza Środkowego, czyli jak to dawniej było?
23 grudnia 2013, 18:07
W przeddzień rozpoczęcia ferii Bożonarodzeniowych klasa II c wybrała się na wycieczkę do słupskiego Muzeum Pomorza Środowego. Tym razem Dzieci wraz z Wychowawcą - p. W. Domoń odwiedziły Dział Etnograficzny, który mieści się w klimatycznych wnętrzach Młyna Zamkowego. Dzieci przywitane zostały przez p. K. Maciejewską z Działu Edukacji, która oprowadziła je po sali poświęconej dawnym sprzętom gospodarstw domowych z terenu Pomorza. Drugoklasiści z "dziesiątki" dowiedziały się o dawnych tradycjach i zwyczajach obchodzonych na wsi pomorskiej w okresie Bożego Narodzenia. Po tym ciekawym wprowadzeniu, czekała je nielada niespodzianka. Były nimi warsztaty rękodzieła ludowego przygotowane przez miłe i sympatyczne panie etnografki. Po krótkim teoretycznym wstępie dzieci ochoczo zabrały się do dzieła. A było tam co robić! Na stole piętrzyły się przygotowane patyczki, kolorowe bibułki, słomki, tekturowe obręcze, kolorowy papier, nitki i wszelkie narzędzia niezbędne do przygotowania... podłaźnika.
Co to jest podłaźnik?
To ludowa ozdoba domu wieszana w okresie Bożego Narodzenia. Wykonywano ją z gałązek, słomek, zdobione były jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, słomianymi gwiazdkami, wstążkami i przede wszystkim światami, jak nazywano kolorowe krążki opłatków. Miały przynieść ludziom dobrobyt, szczęście, urodzaj i zdrowie, chronić przed złem i urokami.
Drugoklasiści pod bacznym okiem Pani Wychowawczyni oraz Tercetu Tatusiów i co najważniejsze: Pań Etnografek wykonali cztery przepiękne podłaźniki, które zostały dołączone do prac konkursowych na najładniejsze dekoracje świąteczne. Atrakcje Muzeum są ciekawym doświadczeniem i z całą pewnością dzieci skorzystają z kolejnych propozycji.