Żywa lekcja przyrody – bezpieczne grzybobranie - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku

Orląt Lwowskich 1a, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 50 75 • fax: (59) 845 47 70 • e-mail: • www: http://www.sp10slupsk.edupage.org

Żywa lekcja przyrody – bezpieczne grzybobranie

12 września 2014, 8:21
Żywa lekcja przyrody – bezpieczne grzybobranie
Uczniowie klasy 4a mieli okazję odwiedzić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Słupsku i zapoznać się z zasadami bezpiecznego grzybobrania.
Coroczna akcja ma na celu kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych dotyczących zatruć pokarmowych grzybami oraz zwrócenie uwagi na bezpieczne grzybobranie.

Zbieranie grzybów jest doskonałym relaksem, przyjemną formą wysiłku fizycznego, a jak dopisze szczęście, to również źródłem satysfakcji z udanych zbiorów. Jeżeli nie mamy pewności, że zebrane grzyby są jadalne, warto skorzystać z porad grzyboznawców udzielanych w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Oto główne zasady, z którymi zapoznaliśmy się podczas lekcji:

1. Należy zbierać grzyby, które znamy.

2. Nie należy zbierać grzybów zbyt młodych i nierozwiniętych, ponieważ takie okazy mogą jeszcze nie mieć wszystkich cech niezbędnych do ich jednoznacznej identyfikacji.

3. Nie należy zbierać grzybów zbyt starych, zaczerwionych (zarobaczonych) i wodnistych, ponieważ mogą być szkodliwe dla zdrowia i również są powodem zatruć.

4. Grzyby należy zbierać do przewiewnych koszy lub łubianek. Torby, worki plastikowe, reklamówki itp. są niedopuszczalne, ponieważ grzyby łatwo się w nich łamią, kruszą i zaparzają, a wtedy nawet w jadalnych grzybach mogą się wytworzyć substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia.

5. Grzyby należy wykręcić delikatnie z podłoża tak, żeby nie uszkodzić grzybni. Dzięki temu, że wykręcony z ziemi grzyb jest w całości i jesteśmy wstanie poznać wszystkie ważne do rozpoznania danego gatunku cechy grzyba (np.: pochwę, inne zabarwienie lub charakterystyczny kształt) i może to uratować nam życie.

6. Należy oszczędzać też grzyby rzadkie i ginące nawet wtedy, kiedy są jadalne.

7. Nie wolno niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, ponieważ są pokarmem dla zwierząt leśnych, zarazem ozdobą naszych lasów.

8. Po powrocie z grzybobrania należy grzyby posegregować według gatunków i rozłożyć je w suchym, przewiewnym miejscu. Przeróbka grzybów powinna nastąpić w tym samym dniu. Pozostawione do następnego dnia grzyby ulegną szybkiemu zarobaczywieniu i rozwiną się na nich pleśnie.

9. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy wszystkie zebrane grzyby są jadalne, dla własnego bezpieczeństwa wyrzućmy je. Gdy chcemy być pewni że wszystkie zebrane grzyby są jadalne zasięgnijmy porady grzyboznawcy, który posiada niezbędną wiedzę do rozpoznawania grzybów świeżych i suszonych.

10. Nie podajemy potraw z grzybów małym dzieciom, osobom starszym i chorym o wrażliwym przewodzie pokarmowym.

Żywa lekcja przyrody – bezpieczne grzybobranie (galeria: 2)Żywa lekcja przyrody – bezpieczne grzybobranie (galeria: 3)Żywa lekcja przyrody – bezpieczne grzybobranie (galeria: 4)