Szkoła Podstawowa nr 11 im. Mikołaja Kopernika w Słupsku
Menu
- Start
- Aktualności
- Dyrekcja
- Kadra szkoły
- Kalendarium
- Historia szkoły
- Model Absolwenta
- Misja i Wizja Szkoły
- Multimedia
- Obwód szkoły
- Kontakt
Dokumenty
Światowy Dzień Pluszowego Misia
„Miś ma uszy do targania,
po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania
i wytarcia łez (…)”
/H. Stefanowska/
25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci, powiernik tajemnic, znający ich wszystkie smutki i radości – Pluszowy Miś. Data obchodów święta puchatego niedźwiadka nie jest przypadkowa, ponieważ wiąże się z rocznicą powstania maskotki przypominającej żywe zwierzątko. Jak to się zaczęło? W listopadzie 1902 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore „Teddy” Roosvelt polował w jednym z lasów stanu Missisipi. Podczas łowów prezydent nakazał uwolnić małego niedźwiadka (przeznaczonego na trofeum). Ta historia (opisana w waszyngtońskiej gazecie) stała się inspiracją dla pewnego producenta zabawek, który stworzył nową zabawkę dla dzieci – pluszowego misia nazwanego Teddy Bear (za specjalnym pozwoleniem prezydenta).
Pomimo tego, że pierwszy miś nie był taki milutki i mięciutki jak te dzisiejsze (wypchany był trocinami, a jego sierść była szorstka), szybko stał się czymś więcej, niż tylko kolejną zabawką – stał się przyjacielem dzieci.
Po co dziecku pluszowy miś?
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wisconsin pokazują, że prawie 60 % dzieci w ciągu pierwszych trzech lat życia jest silnie przywiązanych do jakiegoś przedmiotu. Najczęściej jest to…pluszowy miś (źródło: wyborcza.pl). Nowy przyjaciel malucha ma bardzo ważne zadanie do wykonania – jego obecność sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne.
Kochani Uczniowie, sądzimy, że Dzień Pluszowego Misia, to dobry moment, aby każdy z Was posłuchał wspomnień mamy, taty, babci, dziadka o ich ukochanych niedźwiadkach. Zaproście rodzinkę na misiowe przyjęcie. Być może poznacie wtedy historię „Misia z Okienka”, Czarnego Noska czy Misia Colargola.
A już teraz, posłuchajcie fragmentów misiowych opowieści:
- Misia Uszatka (specjalnie dla dzieci czyta Jerzy Stuhr):
https://www.youtube.com/watch?v=FHa04WkYqX4
- Kubusia Puchatka (czyta: Paweł Wódczański):
https://www.youtube.com/watch?v=FHa04WkYqX4
- Czarnego Noska (czyta: Leszek Filipowicz):
https://www.youtube.com/watch?v=FHa04WkYqX4
Gdy już wrócicie do szkoły, wspólnie wymyślimy imię dla naszego burego niedźwiadka zadomowionego (razem ze świstakiem) na jednej z półek biblioteki szkolnej.