Szkoła Podstawowa nr 11 im. Mikołaja Kopernika w Słupsku
Menu
- Start
- Aktualności
- Dyrekcja
- Kadra szkoły
- Kalendarium
- Historia szkoły
- Model Absolwenta
- Misja i Wizja Szkoły
- Multimedia
- Obwód szkoły
- Kontakt
Dokumenty
Wycieczka dydaktyczna EDU-ŚWIDER 6/13
W ramach projektu EDUSCIENCE w dniach 16-17 maja 2013r. klasa 1b z Gimnazjum nr 5 im. Sejmu Polskiego w Słupsku wzięła udział w wycieczce dydaktycznej EDU-ŚWIDER 6/13
Celem dydaktycznym wycieczki była lekcja muzealna w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, warsztaty prowadzone w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie i w Obserwatorium Geofizycznym Instytutu Geofizyki PAN w Świdrze oraz obserwacje przyrodnicze wzdłuż brzegu rzeki Świder. Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki pani Wioletta Kowalewska i pani Marzena Ryłło .
16 maja o godz. 11.00 przyjechaliśmy do warszawskiego Muzeum Ziemi PAN . W muzeum z wielkim skupieniem i zaangażowaniem wysłuchaliśmy prezentacji na temat Epok na ziemi i zwierzętach jakie w nich żyły. Pogłębiliśmy naszą wiedzę z zakresu : składu , pochodzenia oraz zastosowania bursztynów. Obejrzeliśmy też wystawę pięknych , kolorowych i błyszczących skał . Po zwiedzeniu i obejrzeniu wszystkich wystaw pojechaliśmy na obiad do restauracji w Wilanowie . Każdy najadł się do syta i był gotowy na dalsze zwiedzanie .
O godz. 14.30 byliśmy już w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie . Ogród Botaniczny był przepiękny , pełny kolorowych kwiatów , krzewów i wysokich drzew . Bardzo aktywnie braliśmy udział w warsztatach . Rozpoznawaliśmy gatunki drzew i krzewów . Uczyliśmy się określać ich wiek oraz w jaki sposób możemy tego dokonać . Interesującą lekcję wśród alejek ogrodu botanicznego zepsuły KOMARY ! Te małe owady rozpraszały każdego . Wszyscy zamiast wsłuchiwać się w słowa pani przewodnik opędzali się od komarów . Gdyby tego jeszcze było mało to pogada też nam dopisała . Było strasznie gorąco i do tego latające wokół ciebie komary . Wszyscy jednogłośnie doszliśmy do wniosku , że komary powinny wysysać tłuszcz a nie krew . To byłoby bardziej korzystne dla nas . Po ekstremalnych atrakcjach pojechaliśmy do hotelu . Zjedliśmy kolację i pomimo zmęczenia wybraliśmy się na spacer w celu zwiedzania okolicy . Po spacerze ,a był to już późny wieczór poszliśmy od razu spać , aby nazajutrz być wypoczętym i być gotowym na kolejną dawkę zwiedzania .
17.05.13. Rankiem wstaliśmy wypoczęci i w dobrych nastrojach . Dzień mieliśmy zacząć od zwiedzania Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze . Po poprzednich atrakcjach , jakie mieliśmy w Ogrodzie Botanicznym już się przygotowaliśmy i komary już nas tak nie pożerały . O godz. 9.00 zaczęliśmy zajęcia prowadzone przez dydaktyków . Zostaliśmy zapoznani z historią badań geofizycznych a w szczególności historią powstania pierwszego obserwatorium magnetycznego na ziemiach polskich w Świdrze . Pokazano nam historyczną i współczesną aparaturę pomiarową , którą używają geofizycy. Podczas tej prezentacji sami mieliśmy okazję odczytania pomiarów z tych przyrządów . Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy wystawę polarną . Dużym sukcesem cieszyła się też opowieść o pracach badawczych prowadzonych na Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie.
Wycieczkę zakończyła wędrówka wzdłuż rzeki Świder , podczas której wykonywaliśmy różnego typu pomiary i obliczenia. Wykonywaliśmy także pomiary dotyczące rzeki i jej nurtu. Oraz obserwowaliśmy jej dolinę . No i oczywiście niestety nie udało nam się uniknąć komarów , ale było lepiej niż za pierwszym razem .
Wycieczka bardzo , ale to bardzo nam się podobała . Była ciekawym doświadczeniem i zapewniła nam wiele wrażeń i atrakcji . Ten wyjazd zmotywował nas do nauki przedmiotów przyrodniczych i przedmiotów ścisłych .
AUTROKA TEKSTU : Julia Nosal z 1b