Szkoła Podstawowa nr 11 im. Mikołaja Kopernika w Słupsku
Menu
- Start
- Aktualności
- Dyrekcja
- Kadra szkoły
- Kalendarium
- Historia szkoły
- Model Absolwenta
- Misja i Wizja Szkoły
- Multimedia
- Obwód szkoły
- Kontakt
Dokumenty
Piknik eduscience
Piknik EDUSCIENCE
„Kto więcej wie, ten się i więcej dowiaduje...”.
/Władysław Grzeszczyk/
W ramach projektu EDUSCIENCE 21 maja 2014r. w Gimnazjum nr 5 odbył się piknik naukowy, którego organizatorem był Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Warto przypomnieć, że projekt EDUSCIENCE jest jednym z największych projektów edukacyjnych w Polsce zapewniającym „żywe” i fascynujące poznawanie świata nauk matematyczno-przyrodniczych. Nasze gimnazjum to jedna z placówek w województwie pomorskim, która bierze czynny udział w projekcie, którego program oferuje różnorodne formy nauczania, między innymi e-learning.
Zdaniem Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej, koordynatora projektu w naszym województwie, Gimnazjum nr 5 pracuje wzorcowo! To wynik twórczej pracy grupy nauczycieli pod kierunkiem matematyczki Marzeny Ryłło.
W ramach Pikniku odbyły się pokazy i warsztaty naukowe z udziałem naukowców i ekspertów między innymi z dziedziny chemii i fizyki. Oprócz uczniów naszego gimnazjum uczestniczyli w nich również uczniowie ze Społecznego Gimnazjum nr 1 w Słupsku oraz Gimnazjum nr 1 w Lęborku. Niecodziennie spotkanie z nauką rozpoczęło się od pokazów chemicznych. Spotkanie to wywołało olbrzymią chęć wyjaśnienia zjawisk występujących w codziennym życiu, o istnieniu których powszechnie wiadomo, jednak nie wszyscy potrafią je wytłumaczyć. Uczniowie z zadziwieniem przyglądali się eksperymentowi polegającemu na dodaniu płynu do zmywania naczyń do corhydrony i nadmanganianu potasu. Po połączeniu substancji duży stół zapełnił się pomarańczową pianą!
Później rozpoczęły się warsztaty. Ich uczestnicy uczyli się o ścinaniu białka, zjawisku magnetyzmu i kolorowej chemii. Te ostatnie zajęcia polegały na odróżnianiu środowisk kwaśnego, zasadowego i obojętnego. – Kiedy dodajemy cytrynę do herbaty, to zmienia się jej kwasowość i jaśnieje. Cytryna jest więc substancją badaną, a herbata wskaźnikiem – tłumaczyła ekspertka Eduscience.
Dużym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszyło się przenośne planetarium rozstawione w sali gimnastycznej szkoły. W półkolistym namiocie uczniowie mogli obejrzeć animację pokazującą układ słoneczny ze wszystkimi elementami: planetoidami, kometami i meteorami. Animacja pokazywała wirowy (dobowy) i obrotowy (roczny) ruch planet w przyśpieszeniu. Ten kosmiczny i fascynujący spektakl pozostanie na długo w pamięci uczniów.
Naukowcy zaprosili uczniów do czynnego udziału w zajęciach. Młodzież mogła sprawdzić, czy prawa fizyki sprawdzają się w świecie rzeczywistym.
To, że Piknik był wyjątkowym doświadczeniem dla uczniów – wszyscy widzieli. Teraz już wiemy, iż była to doskonała forma podsumowania dotychczasowej pracy, ale i okazja do poszerzania własnych horyzontów. Rzecz bezcenna!