Szkoła Podstawowa nr 11 im. Mikołaja Kopernika w Słupsku
Menu
- Start
- Aktualności
- Dyrekcja
- Kadra szkoły
- Kalendarium
- Historia szkoły
- Model Absolwenta
- Misja i Wizja Szkoły
- Multimedia
- Obwód szkoły
- Kontakt
Dokumenty
Debata
"Ten człowiek jest wolny, który żyje dla siebie nie dla innych"
Arystoteles
Przystępując do realizacji projektu edukacyjnego postanowiliśmy rozpropagować wśród różnych środowisk lokalnych znaczenie Święta Wolności i wydarzeń sprzed 25 lat. Temat jest ciekawy i warty uwagi, dlatego postanowiliśmy przedstawić go w ramach szkolnego Festiwalu Nauki. Swoim projektem chcieliśmy pokazać koleżankom i kolegom jakie znaczenie dla Polaków miała i ma wolność. Od wieków ludzie walczyli o nią w powstaniach i rewolucjach, tak było też w 1989 roku. Można powiedzieć, że jest to data przełomowa, gdyż w tym roku, w Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory.
Ludzie nie doceniają wolności, gdy nikt im jej nie ogranicza.
W czasie realizowania projektu opracowaliśmy i przeprowadziliśmy ankietę, ogłosiliśmy konkurs plastyczny o tematyce wolności i zorganizowaliśmy debatę, która była głównym elementem projektu.
Swoją obecnością zaszczycili nas :
- senator I, II i IV kadencji, Sędzia Trybunału Stanu, mecenas i obrońca w procesach politycznych m. in. Lecha Wałęsy, pani Anna Bogucka-Skowrońska;
- polski polityk, samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji pan Zbigniew Konwiński;
- działacz „Solidarności” Rolników Indywidualnych, członek Komitetu Obywatelskiego Solidarność pan Andrzej Buko;
- Współtwórca i redaktor gazety „Solidarność”, członek Komitetu Obywatelskiego Solidarność, pan Paweł Połeć.
W debacie uczestniczyły klasy: Ib, IIa, IIb, IId z Gimnazjum nr 5 im. Sejmu Polskiego w Słupsku, które z ciekawością przysłuchiwały się wspomnieniom gości. Najnowsza historia naszego państwa podczas debaty została przytoczona przez współtwórczynię projektu Martynę Rowińską-Kolas i kolegę z zaprzyjaźnionej klasy.
Po debacie pani senator Anna Bogucka-Skowrońska i pan poseł Zbigniew Konwiński pozostawili trwałe ślady swojej bytności w murach naszej szkoły w postaci odcisków dłoni, które wzbogacają gimnazjalną galerię dłoni parlamentarzystów. Punktem kulminacyjnym było zasadzenie dębu wolności w akcie zapoczątkowanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w który uczestniczyli zaproszeni goście, nauczyciele i przedstawiciele społeczności uczniowskiej.
Historia naszego państwa, jego wzlotów i upadków jest czymś, co powinno nam wskazywać drogę i pomagać w słusznych wyborach życiowych.