Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słupsku
Aktualności
Patron Szkoły
Rekrutacja
Szkoła
- Kompetencje kluczowe
- Strona WWW IV LO
- Start
- Aktualności
- Kalendarium
- Erazmus+
- Młode asy parkietu
- Akademia Apple
- Linki
- EURONET 50/50 max
- Narodowy Program Zdrowia
- Multimedia
- Kontakt
- Dzwonki
- Praca
Projekty Europejskie Program Regionalny
- Rozwój kompetencji kluczowych, Scieżką do sukcesu edukacji w 5-ciu LO w Słupsku
- Smart Gimnazjalista, czyli zajęcia rozwijająco - doskonalące dla uczniów szkół gimnazjalnych
- Erazmus+
Dokumenty Szkoły
Literacka uczta
Literacka uczta –
Spotkanie z Michałem Rusinkiem
18 października 2017 r. uczniowie z klasy IIb liceum mieli okazję i przyjemność uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez Michała Rusinka w Zespole Szkół Technicznych.
Wybitny literaturoznawca, wykładowca UJ, autor wielu książek i przekładów, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie prezes Fundacji Imienia wielkiej Noblistki, w niezwykle dowcipny sposób przybliżył młodym słuchaczom tajemnice języka polskiego.
Opowiadał o „potknięciach słownych”, „pypciach na języku”, przytaczał anegdoty wzięte z życia autora. Pochylając się nad odmianą nazwisk, przypomniał: „Pewnego dnia zadzwoniła do mnie pani z banku i zapytała czy rozmawia „z panem Michałem Rusinek”. Odpowiedziałem uprzejmie, że tak, ale ja się deklinuję. Na co ona: "A, to przepraszam. Zadzwonię później"”.
Autor po mistrzowsku przytaczał zabawne sytuacje, których „głównym bohaterem” jest język („Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę”/ „Organizujemy sylwestry. Dowolne terminy”/ „Znaleziono psa. Wiadomość w smażalni”).
I na koniec: Co złego jest a w słowie „witam” na początku listu? Pan Rusinek pokreślił, że używanie tego słowa jest zasadne tylko w jednej sytuacji. Tak może do nas powiedzieć gospodarz, kiedy do niego przychodzimy. Jest wtedy powitaniem, a nie przywitaniem. Gospodarze witają w swojej przestrzeni, więc powiedzenie "witam" jest w tej sytuacji jak najbardziej na miejscu.
Po spotkaniu był jeszcze czas na pytania, autografy i rozmowę.
Tekst: A. Strozińska