Literacka uczta - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słupsku

Marii Zaborowskiej 2, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 47 85 • fax: (59) 845 37 98 • e-mail: • www: http://www.4lo.slupsk.pl

Literacka uczta

25 października 2017, 11:28

Literacka uczta –


Spotkanie z Michałem Rusinkiem

18 października 2017 r. uczniowie z klasy IIb liceum mieli okazję i przyjemność uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez Michała Rusinka w Zespole Szkół Technicznych.

Wybitny literaturoznawca, wykładowca UJ, autor wielu książek i przekładów, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie prezes Fundacji Imienia wielkiej Noblistki, w niezwykle dowcipny sposób przybliżył młodym słuchaczom tajemnice języka polskiego.

Opowiadał o „potknięciach słownych”, „pypciach na języku”, przytaczał anegdoty wzięte z życia autora. Pochylając się nad odmianą nazwisk, przypomniał: „Pewnego dnia zadzwoniła do mnie pani z banku i zapytała czy rozmawia „z panem Michałem Rusinek”. Odpowiedziałem uprzejmie, że tak, ale ja się deklinuję. Na co ona: "A, to przepraszam. Zadzwonię później"”.

Autor po mistrzowsku przytaczał zabawne sytuacje, których „głównym bohaterem” jest język („Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę”/ „Organizujemy sylwestry. Dowolne terminy”/ „Znaleziono psa. Wiadomość w smażalni”).

I na koniec: Co złego jest a w słowie „witam” na początku listu? Pan Rusinek pokreślił, że używanie tego słowa jest zasadne tylko w jednej sytuacji. Tak może do nas powiedzieć gospodarz, kiedy do niego przychodzimy. Jest wtedy powitaniem, a nie przywitaniem. Gospodarze witają w swojej przestrzeni, więc powiedzenie "witam" jest w tej sytuacji jak najbardziej na miejscu.

Po spotkaniu był jeszcze czas na pytania, autografy i rozmowę.

Tekst: A. Strozińska