Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słupsku
Marii Zaborowskiej 2, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 47 85 • fax: (59) 845 37 98 • e-mail: • www: http://4lo.slupsk.pl
Aktualności
Patron Szkoły
Rekrutacja
Szkoła
- Kompetencje kluczowe
- Strona WWW IV LO
- Start
- Aktualności
- Kalendarium
- Erazmus+
- Młode asy parkietu
- Akademia Apple
- Linki
- EURONET 50/50 max
- Narodowy Program Zdrowia
- Multimedia
- Kontakt
- Dzwonki
- Praca
Projekty Europejskie Program Regionalny
- Rozwój kompetencji kluczowych, Scieżką do sukcesu edukacji w 5-ciu LO w Słupsku
- Smart Gimnazjalista, czyli zajęcia rozwijająco - doskonalące dla uczniów szkół gimnazjalnych
- Erazmus+
Dokumenty Szkoły
Pierwsza pomoc przedmedyczna.
26 marca 2013, 21:27
21 marca 2013r. Nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu z zakresu ratowania życia w stanach nagłych, zapoznawali się także z możliwościami wykorzystania defibrylatora w trakcie udzielania pomocy. Zajęcia zainaugurował inspektor Jacek Gil- Komendant Szkoły Policji w Słupsku, mł. insp. Jerzy Sadlak- Kierownik Wydziału Ogólnozawodowego Szkoły Policji, Edward Zdzieborski- Zastępca Prezydenta Miasta Słupska oraz Anna Sadlak- Dyrektor Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Trwające ponad 5 godzin szkolenie rozpoczęło się od krótkiego wstępu teoretycznego, po którym rozpoczęły się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem specjalnego fantomu. W ramach ćwiczeń każdy nauczyciel musiał udzielić pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność i dodatkowo przestała oddychać.
W trakcie zajęć nauczyciele mogli również zapoznać się z działaniem urządzenia określanego w skrócie jako AED (ang. Automated External Defibrillator) czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. AED to urządzenie, które dzięki impulsowi elektrycznemu może przywrócić prawidłową akcję serca osobie poszkodowanej w stanie Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK). Defibrylator jest urządzeniem diagnostyczno- ratunkowym. Jego obsługa nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia.
Po włączeniu wydawane są kolejne instrukcje głosowe, które powinna wykonać osoba prowadząca akcję ratowniczą.
Zajęcia z nauczycielami prowadził wykładowca Szkoły Policji st.sierż Michał Kurdziel, który swoją wiedzę medyczną zdobywał w akademiach Medycznych w Łodzi i Szczecinie, a doświadczenia praktyczne - podczas służby w Afganistanie jako dowódca medycznego plutonu ewakuacyjnego.