"O tym nie wolno zapomnieć..." - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słupsku

Marii Zaborowskiej 2, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 47 85 • fax: (59) 845 37 98 • e-mail: • www: http://www.4lo.slupsk.pl

"O tym nie wolno zapomnieć..."

26 maja 2013, 17:58
Realizując projekt IPN "O tym nie wolno zapomnieć. Piekło kobiet, które przeszły Ravensbruck" udaliśmy się do Pani Krystyny Krajewskiej, żołnierza AK, uczestnika Powstania Warszawskiego. Spotkanie zaowocowało nagraniem notacji - wspomnień z okresu pobytu w obozie oraz losów powojennych naszej bohaterki.
Nagranie będzie podlegało ocenie jury IPN w Warszawie w ramach udziału w projekcie.
Ale wszyscy zyskaliśmy coś znacznie więcej niż możliwość udziału w konkursie. Coś zdecydowanie więcej. Dane nam było obcować, porozmawiać a przede wszystkim wysłuchać i usłyszeć historie życia osoby, tak okrutnie doświadczonej. A pomimo wszystko pogodnej, radosnej i niesamowicie życzliwej, która pomimo i na przekór nie straciła wiary w człowieka.
Taka historia, nie ta podręcznikowa, akademicka, zostaje w człowieku na długo. Pozostaje obraz w nas.
I słowem ucznia - uczestnika projektu- napiszę, ze trzeba nam samym się spieszyć. Bo ilu TAKICH ludzi pozostało? Bohaterów minionych i współczesnych czasów. Bo bezkompromisowych, z zasadami, szlachetnych a nade wszystko skromnych. Ilu?