Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych
Zespół Szkół Ekonomicznych i technicznych w Słupsku włączył się do akcji popularyzującej kształcenie zawodowe. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, odbywający się w dniach od 5 do 9 grudnia 2016 r., jest nową inicjatywą Komisji Europejskiej mającą sprawić, aby kształcenie i szkolenie zawodowe nastawione było na zdobywanie specjalistycznych umiejętności i zawodów, stało się bardziej atrakcyjne. Pomóc w tym mają organizowane na terenie całej Europy wydarzenia o charakterze lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym. W Ekonomiku przez cały tydzień poprzedzający konferencję można było zapoznać się bliżej z założeniami projektów unijnych, w ramach których uczniowie tej szkoły braki udział w zagranicznych praktykach zawodowych.
Celem zorganizowanej konferencji: „ Kształcenie umiejętności zawodowych : aktywna teraźniejszość, dobra przyszłość!” było przede wszystkim zainteresowanie pracodawców szerszą perspektywą wspólnych działań w obszarze kształcenia zawodowego. Rynek pracy potrzebuje fachowców – młodych, ambitnych, aktywnych, rozwijających się absolwentów techników. Zdobywają oni potrzebne kompetencje do wykonywania zwodów, których w praktyce uczyli się również w trakcie zagranicznych praktyk zawodowych.
Na konferencji przedstawione były dwa projekty , w ramach których wyjechało na zagraniczne praktyki 6 grup uczniów klas II i II
Praktyki zagraniczne uczniów ZSEiT w ramach programu POWER VET
Zagraniczne praktyki zawodowe uczniów ZSEiT – projekt 2015-2017 w ramach programu ERASMUS +
W ramach pierwszego projektu wyjechało w ciągu dwóch lat 70 uczniów do: Anglii ( Plymouth) i Niemiec ( Berlin) kształcących się w zawodach : technik ekonomista, technik cyfrowych procesów graficznych.
W ramach drugiego projektu wyjechało 34 uczniów ( w lutym 2017 wyjedzie 32) do Włoch ( Bolonia), Niemiec ( Berlin), Anglii ( Plymouth):technik ekonomista, technik cyfrowych procesów graficznych, technik handlowiec.
Konferencja pokazała, jak wartościowy jest udział uczniów w praktykach zagranicznych. Zaprezentowano wykonane przez nich ulotki, plakaty, filmy , które podkreślały, że dzięki nowym doświadczeniom zwiększyli nie tylko zakres umiejętności zawodowych ale również kompetencji społecznych i kulturowych.
Konferencję przygotowały i poprowadziły nauczycielki, koordynatorki projektów:
Maria Rój – Krupińska,
Aneta Daszczyńska- Żegunia.