78. urodziny słupskiego “Ekonomika”! - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku

Sobieskiego 3, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 47 65 • e-mail: • www: http://www.ekonomik.slupsk.pl

78. urodziny słupskiego “Ekonomika”!

16 lutego 2024, 11:48
78. urodziny słupskiego “Ekonomika”!
14 lutego 2024 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku obchodzono 78. urodziny placówki, która należy do jednych z najstarszych szkół w mieście. Pierwsze zajęcia odbyły się w niej 12 lutego 1946 roku.
A tak o szkole mówiła Dyrektor ZSE Renata Draszanowska: “Szkoła funkcjonowała w różnych punktach miasta: przy ulicy Łukasiewicza, Niedziałkowskiego, ponownie Łukasiewicza, Partyzantów i wreszcie – przy ulicy Sobieskiego. Mieściła się zawsze w starych i zniszczonych budynkach, ale to nie przeszkodziło jej stać się jedną z najlepszych szkół w regionie. Jej właściwym fundamentem byli oddani ludzie, którzy nie szczędzili serc w procesie kształcenia i wychowania młodzieży.
Szkoła to nie tylko instytucja, to przede wszystkim miejsce spotkań młodych pokoleń z wiedzą, często niezbędną w dalszym życiu absolwenta. Według opinii byłych uczniów szkoły, nie da się zapomnieć lat spędzonych w słupskim „Ekonomiku”.
Życie w murach szkoły było niezwykle intensywne i bogate w doświadczenia. Lata tłuste przeplatały się z chudymi, a zmieniające się systemy polityczne miały różne wizje edukacji. Szkole nie raz brakowało środków finansowych niezbędnych do zapewnienia jej trwania, ale nigdy nie zabrakło wspaniałych ludzi z nieprzeciętnym zapałem do pracy. To dzięki nim przetrwaliśmy wszelkie burze…”.
Świętowanie urodzin szkoły jest wieloletnią i lubianą przez całą społeczność tradycją. W tym roku uczniowie wszystkich klas wraz z zaproszonymi gośćmi obejrzeli premierowy pokaz spektaklu pt. “Bursztynowy Niedźwiadek” stworzony na podstawie jednej z baśni Jolanty Nitkowskiej-Węglarz. Reżyserii podjął się Mariusz Mojsiuk, a aktorami byli uczniowie i nauczyciele z “Ekonomika”. Przedstawienie wzbudziło ogromny podziw widowni, a zasłużone owacje słychać było w całej szkole.
Wzruszającym momentem było również wspólne przeglądanie kronik, które od początku istnienia szkoły dokumentują jej życie. Nauczyciele-absolwenci ZSE pokazywali wychowankom swoje dawne zdjęcia; opowiadali, jak dawniej wyglądał uczniowski strój obowiązkowy, dlaczego studniówki odbywały się w szkole i jak integrowali się podczas wykopków. Rozmowy przebiegały w sentymentalnej kawiarnianej atmosferze – przy herbacie i pysznych wypiekach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli.
Samorząd Uczniowski zadbał o walentynkowy nastrój i wystrój. Dzięki walentynkowej poczcie miłosne wyznania znalazły tego dnia właściwych adresatów. Ogromne czerwone serca przypominały nie tylko o urodzinach, ale także o przywiązaniu społeczności “Ekonomika” do tego miejsca.
Ponadto Pani Dyrektor nagrodziła najlepszych uczniów stypendiami dyrektora szkoły za osiągnięcia w nauce i sporcie.