(Czy) młodzi zagłosują? Lekcja obywatelska w “Ekonomiku" - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku

Sobieskiego 3, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 47 65 • e-mail: • www: http://www.ekonomik.slupsk.pl

(Czy) młodzi zagłosują? Lekcja obywatelska w “Ekonomiku"

29 marca 2024, 13:58
(Czy) młodzi zagłosują? Lekcja obywatelska w “Ekonomiku"

W środowe południe w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupsku nauczycielka języka polskiego i bibliotekarka - Agata Bartoszek - przeprowadziła lekcję obywatelską pt. “My w naszej małej ojczyźnie”. Udział wzięli w niej uczniowie klas czwartych i piątych technikum, którzy w większości mają już czynne prawo wyborcze i będą mogli po raz pierwszy zastosować je w nadchodzących wyborach samorządowych. Celem lekcji było: zachęcenie młodzieży do aktywnego uczestniczenia w wyborach samorządowych w swoich regionach; określenie przyczyn i źródeł niechęci młodych ludzi do skorzystania z prawa wyborczego, zdefiniowanie pozycji jednostki w lokalnej społeczności i zwrócenie uwagi na możliwość aktywnego współtworzenia przez nią spraw swojego regionu, jak również zaprezentowanie działań młodych aktywistów ze środowiska szkolnego działających na rzecz swojej “małej ojczyzny”.

Pani Agata Bartoszek przybliżyła uczniom ideę “małej ojczyzny” oraz opowiedziała o prawnych aspektach wyborów samorządowych. Odpowiedziała między innymi na pytania: Kiedy odbędą się wybory samorządowe? Ile trwa kadencja władz jednostek samorządu terytorialnego? Kto organizuje i kto przeprowadza wybory samorządowe? Kogo wybieramy w wyborach samorządowych? Kogo wybieramy w wyborach samorządowych? Kiedy w wyborach samorządowych zarządzana jest druga tura? Czy w wyborach samorządowych mogę zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania (stałego pobytu)? Dlaczego te wybory są ważne?

Szczególnym echem odbyło się wystąpienie Pani Mecenas Kingi Dagmary Siadlak, która w bliski młodzieży sposób (porównując wybór kandydata do wyboru ulubionej playlisty na Spotify, a prezydenta/prezydentki miasta do wyboru dj’a) wytłumaczyła, dlaczego wzięcie udziału w wyborach jest tak bardzo istotne i jakie ma konsekwencje dla codziennego życia. Pani Kinga zmotywowała uczniów do głębszego zainteresowania się sylwetkami kandydatów, jak i samym procesem wyborczym.

Następnie nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie - pani Izabela Suchy-Pękala - w ciekawy sposób opowiedziała, dlaczego młodzi nie głosują i jak to zmienić. Zaprezentowała dane statystyczne z wcześniejszych wyborów i wnioski z nich płynące. Nawiązała też dialog z młodzieżą na temat jej nastawienia do tegorocznych wyborów samorządowych.

Na koniec wystąpiła Patrycja Witek - uczennica klasy 5 RH o profilu: rachunkowość; radna w Młodzieżowej Radzie Miasta, do której wybrała ją młodzież “Ekonomika”; Finalistka Olimpiady o Prawach Uczniach; jedna z trzech osób z województwa pomorskiego, która uczestniczyła w Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych 2023; organizator projektu z SBO dla młodzieży oraz Szczęśliwej Siódemki Młodzieżowej Rady Miasta, stypendystka Słupskiego Funduszu Lokalnego. Patrycja opowiedziała koleżankom i kolegom o swojej drodze w samorządzie, o roli wyborów, przygotowaniu dobrego programu, kampanii, a potem zrealizowaniu obietnic. Udowodniła, że to, co zrobiła, miało realny wpływ na lokalne życie społeczne.

(Czy) młodzi zagłosują? Lekcja obywatelska w “Ekonomiku" (galeria: 2)