Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Podstawa prawna: Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy Prawo Telekomunikacyjne (DU z 21.12.2012, poz. 1445), który dostosował polskie przepisy do dyrektyw unijnych 2009/136/WE i 2009/140/WE.

XII Światowy Dzień Sybiraka - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół Technicznych w Słupsku

Szymanowskiego 5, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 34 92 • e-mail: • www: http://www.drzewniak.slupsk.pl

XII Światowy Dzień Sybiraka

21 września 2015, 9:01
Czterdzieści wagonów
jak pociąg węglowy
czekało na sygnał.
Żołnierze z papierosami w ustach
sznurowali drutami ciężkie towarowe drzwi.
Z odjeżdżającego pociągu (…)
(fragment z wiersza ks. Józefa Buczmy „Transport

17 września obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Przypada on w rocznicę napaści ZSRR na Polskę. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian. Społeczność naszej szkoły również włączyła się w jego obchody, aby dramatyczne wydarzenia z tego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń.
W przeddzień wspominaliśmy losy Sybiraków podczas uroczystości szkolnej na auli oraz przy Dębach Pamięci. Następnie grupa młodzieży uczestniczyła w uroczystościach miejskich Dnia Sybiraka przy Krzyży Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym i mszy św. w kościele św. Jacka.


W Dniu Sybiraka grupa młodzieży wraz z opiekunami, wspólnie i na zaproszenie Zarządu oddziału słupskiego Związku Sybiraków RP udała się do Szymbarka na wojewódzkie obchody XII Światowego Dnia Sybiraka.
Najpierw młodzież poznała historię obiektów w Centrum Edukacji i Promocji Regionalnej w Szymbarku. Szczególne chwile przeżywali uczestnicy wycieczki podczas zwiedzania Domu Sybiraka i przy pociągu dla deportowanych. Potem uczniowie z opiekunami, wspólnie ze słupskimi Sybirakami, uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach: Apelu Pamięci, mszy świętej w intencji Sybiraków, koncercie „ Człowieczy los…” piosenek Anny German.
Szczególne podziękowania należą się p. profesor Liliannie Lipnickiej, która przygotowała szkolne obchody Dnia Sybiraka, uczennicy Angelice Kołtun z IV TF, która w szkole, podczas uroczystości miejskiej i mszy św. recytowała wiersze o dramatycznych losach sybirackich oraz uczniom: Monice Stepmlewskiej z III TF, Damianowi Purzyckiemu i Sewerynowi Szpotowi z II TI za pomoc w prezentacji dokumentu filmowego i wystąpienie w poczcie sztandarowym Sybiraków w Szymbarku, Karolinie Bruh-Dziubińskiej z III TF, Wiktorii Gołębiewskiej z ITF oraz Małgorzacie Bojarskiej i Monice Markowskiej z III fi ZSZ – za dokumentację fotograficzną.
Pani dyrektor Grażyna Zienkiewicz podziękowała wszystkim uczniom za piękną postawę podczas szkolnej uroczystości.