Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół Technicznych w Słupsku

Szymanowskiego 5, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 34 92 • e-mail: • www: http://www.drzewniak.slupsk.pl

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

21 kwietnia 2016, 8:10
Ciemny bór-
Nogi grzęzną w topniejącym śniegu,
I słońce wyzute z wiosennych promieni
Polskich mundurów przesuwa się sznur.
Już i Łaska Boża nie przenika cieni. (…)

(…) I strzał po strzale pod czaszką stłumiony,
I twarze skrzepłe zabójców
Krew sączy się w mundur
Krew ciepła, wciąż ciepła (z wiersza Waldemara Kani „Mord”)


13 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i II masowej zsyłki Polaków na Sybir. Na obchody rocznicowe złożyło się kilka przedsięwzięć.
W auli naszej szkoły odbyła się lekcja historii - Lekcja Pamięci, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście.
W prezentacjach multimedialnych przypominano okoliczności mordu prawie 15 tys. oficerów wojska, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza i służby więziennej, w tym rezerwistów - lekarzy, prawników, nauczycieli i uczonych, czyli elity intelektualnej II Rzeczypospolitej - jeńców przetrzymywanych od 1939 r. w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7 tys. cywilów, zamordowanych wiosną 1940 roku i pogrzebanych w zbiorowych mogiłach w Lesie Katyńskim, Piatichatkach i Miednoje, Bykowni i jeszcze nieodkrytych miejscach.


Ponadto przedstawiono Zbrodnię Katyńską w propagandzie sowieckiej i niemieckiej i dlaczego dziesiątki lat, w czasach PRL-u, o niej milczano.
W innej prezentacji multimedialnej ukazano losy ofiar masowych deportacji w głąb ZSRR przeprowadzonych przez władze sowieckie, opowiedziane przez świadków historii - tych, którym dane było przeżyć i powrócić do Ojczyzny z nieludzkiej ziemi.
W trakcie Lekcji Pamięci były prezentowane komentarze – refleksje i przesłania, wiersze i poruszające w swej treści pieśni.
Następnie uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej – Bohaterów Dębów Pamięci na szkolnym Skwerze Pamięci, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
W obu rocznicowych przedsięwzięciach wzięli udział Goście: p. Janina Grefka, państwo Barbara i Aleksander Aziukiewiczowie – przedstawiciele rodzin Bohaterów Dębów Pamięci, pan Jerzy Lisiecki, prezes Zarządu Związku Sybiraków Oddział w Słupsku z grupą Sybiraków oraz p. Danuta Sroka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.
W szkole , przez kilka dni, można też było oglądać okolicznościowe wystawy – Zbrodnia Katyńska i Losy Sybiraków.
Potem duża grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym: tradycyjnie uczniowie wystawili poczet sztandarowy, w imieniu słupskiej młodzieży zapalili znicze oraz przygotowali oprawę artystyczną uroczystości.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przygotowała pani profesor Lilianna Lipnicka z uczniami klasy ITF oraz wybranymi uczniami klas: ITDO, II TDS, III TF i klasy III TI.
Indywidualne działania uczniów:
Szymon Sztobnicki z I TDO – recytacje
Ewelina Bogucka z II TOS – śpiew
Karolina Bruh – Dzielińska z III TF – śpiew
Mateusz Mielewczyk z III TF – śpiew i gitara
Patryk Leśniewski z III TF – śpiew
Prezentacje multimedialne: Klaudia Lewandowska z IV TF oraz Krzysztof Budynek i Mateusz Lipiński z IV TOS
Wystawy: Adrianna Budzik, Nikola Trepner i Dominika Zielonka z ITF – wystawy okolicznościowe
Serwis fotograficzny: Nikola Trepner i Krystian Tkaczyk z III TF.