PIKNIK NAUKOWY EDUSCIENCE - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół "Elektryk" im. Noblistów Polskich w Słupsku

Szczecińska 60, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 843 31 78 • e-mail: • www: http://https://home.zselektryk.slupsk.pl/

PIKNIK NAUKOWY EDUSCIENCE

22 maja 2014, 10:21
20 maja 2014 roku (wtorek) w Zespole Szkół Ponagimnazjalnych nr 1 im. Noblistów Polskich odbędzie się Piknik Naukowy Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, realizowany w ramach projektu EDUSCIENCE.

Celem tego projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, jest podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii.
W programie pikniku przewidziano:

ogólnodostępny pokaz naukowy
warsztaty i pokazy naukowe dla klas biorących udział w Projekcie, w ramach którego naukowcy
- zaproponują ciekawostki matematyczne, zabawę z liczbami, udowadniając, że matematyka nie musi być nudna;

- przeprowadzą doświadczenia chemiczne, uwrażliwiając uczestników na zasady zdrowego żywienia

- udowodnią, dlaczego samolot lata

- zaprezentują inne spojrzenie na wszechświat.

pokaz w przenośnym planetarium.

Projekt EDUSCIENCE jest jednym z największych projektów edukacyjnych w Polsce, jak również projektów innowacyjnych z zakresu edukacji przyrodniczej. Zapewnia on „żywe" i fascynujące poznawanie świata nauk matematyczno-przyrodniczych.

W realizacji projektu uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku pod opieką nauczycieli biologii, chemii, matematyki, korzystając z nowoczesnej platformy e-learningowa, na której są zamieszczane lekcje z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, stworzone przez nauczycieli praktyków pod okiem specjalistów metodyków w oparciu o zagadnienia udostępnione przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet, tj. Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanologii oraz Centrum Badań Kosmicznych. Platforma tworzy niepowtarzalne dotąd środowisko pracy. Obok platformy e-learningowej powstały produkty multimedialne z zakresu science: podręcznik metodyczny dotyczący e-learningu oraz przyrodniczy portal internetowy. W ramach projektu uczniowie mogą korzystać bezpośrednio z wiedzy naukowców zajmujących się na co dzień naukami przyrodniczymi, osiągających sukcesy na skalę międzynarodową. Młodzież biorąca udział w projekcie ma okazję uczestniczyć w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

Projekt daje szansę na zmianę procesu nauczania, uwzględnia indywidualne style uczenia się, zachęca do autonomii w procesie nauki, przyspiesza przebieg procesów rozumienia, zapamiętywania, integracji wiedzy i umiejętności, zgodnie z własnym stylem uczenia się każdego ucznia. Metodyka nauczania wykorzystana w projekcie oparta została na najnowszych zdobyczach wiedzy o mózgu i psychologii uczenia się, dzięki czemu nauka jest dużo szybsza i przychodzi z łatwością, w naturalny sposób.