Spotkanie z panem Wiesławem Jindraczkiem. Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół "Elektryk" im. Noblistów Polskich w Słupsku

Szczecińska 60, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 843 31 78 • e-mail: • www: http://https://home.zselektryk.slupsk.pl/

Spotkanie z panem Wiesławem Jindraczkiem. Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić

5 czerwca 2014, 10:25
Dnia 6 marca, w naszej szkole odbyło się spotkanie przedstawicieli młodzieży ze wszystkich klas i nauczycieli z Panem Wiesławem Jindarczkiem. Zaproszony gość jest neofitą, osobą, która przez dwadzieścia lat swojego życia miała kontakt z narkotykami i podejmowała różne próby walki z uzależnieniem. Pan Wiesław Jindraczek opowiedział młodzieży historię swojego życia, motywy przyjmowania narkotyków, trudne doświadczenia związane z objawami odstawiennymi zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. Historia naszego gościa była doskonałym świadectwem walki z własnymi słabościami, przeciwnościami losu, a jednocześnie ogromną wiarą i nadzieją na przeżycie, które wyrażało się w przetrwaniu do następnego dnia. Świadectwo życia obrazujące koszty zdrowotne i emocjonalne (depresje, lęki, stany depresyjne), ale również społeczne, w postaci utraty najważniejszych osób (śmierć przyjaciół biorących narkotyki, brak wsparcia rodziny) były dla młodzieży najlepszym przykładem na to, jakie skutki niesie za sobą uzależnienie.

Pan Wiesław Jindarczek uwrażliwiał młodzież na fakt różnorodnych skutków przyjmowania narkotyków, mówił o motywacji do inicjowania ze środkami, ostrzegał przed konsekwencjami związanymi z eksperymentowaniem, jak i stałym zażywaniem wszelkich środków psychoaktywnych. Długa droga, bo aż do Medjugorie doprowadziła Pana Wiesława do odnalezienia wiary, ludzi, którzy mu pomogli, ale przede wszystkim do rozpoczęcia nowego życia.

Aktualnie Pan Jindraczek pomaga innym osobom, którzy podobnie jak on doświadczyli w swoim życiu obecności środków psychoaktywnych. Nasz gość - podczas spotkania szczególnie podkreślił jak znaczącą rolę w jego powrocie do równowagi i zerwaniu z nałogiem odegrały wiara i Bóg, które to wartości w dzisiejszym czasie są bardzo relatywne i deprecjonowane. Prosty, ale wiarygodny sposób przekazu sprawił, że młodzież była bardzo zainteresowana i poruszona spotkaniem. Po zaprezentowaniu historii życia, uczniowie naszej szkoły mieli okazję zadać wiele pytań naszemu gościowi, które związane były z ich wątpliwościami dotyczącymi pojawiających się na rynku, nowych środków psychoaktywnych oraz mechanizmów uzależnień. Młodzi ludzie chcieli podzielić się również swoimi emocjami, podziwem, radością, wiarą, jakie odczuwali w związku z wysłuchaną historią. Na pamiątkę wspólnego spotkania uczniowie naszej szkoły otrzymali od Pana Wiesława Jindraczyka płytę pt. „Świadectwo”, która jest dokumentem potwierdzającym jego wieloletnią walkę o życie.