Zespół Szkół "Elektryk" im. Noblistów Polskich w Słupsku
Menu
Spotkanie z przedstawicielem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
Dnia 10 marca bieżącego roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku odbyło się spotkanie uczniów z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, specjalistą pracy socjalnej, panią Agnieszką Ciechanowską. Nasz gość z wykształcenia jest pedagogiem i specjalistą terapii uzależnień. Specjalizuję się w pracy z osobami dorosłymi i młodzieżą uzależnioną od substancji psychoaktywnych (narkotyki, alkohol, dopalacze) oraz uzależnionymi od hazardu, Internetu. Prowadzi terapię oraz udziela wsparcia osobom współuzależnionym i uwikłanym w przemoc w rodzinie. Swoje doświadczenie zdobyła w pracy z uzależnionymi w Ośrodku Leczenia Uzależnień w Toruniu. Prowadziła również grupy wsparcia dla osób współuzależnionych, skutecznie pomagając osobom uzależnionym i ich rodzinom. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
Celem spotkania było przekazanie młodzieży wiedzy na temat różnorodności i sposobu rozumienia problemów osób znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej.
W związku z bogatym doświadczeniem i wysokimi kompetencjami w zakresie pomocy osobom dorosłym, prelegentka uwrażliwiała młodzież na zakres przyczyn i czynników, jakie warunkują takie problemy społeczne, jak: bieda, utrata pracy, sieroctwo, niepełnosprawność czy przemoc w rodzinie. W ramach spotkania uczniowie mieli możliwości poszerzenia swojej wiedzy z zakresu wsparcia społecznego, zakresu pracy osób i działań instytucji pomocowych, które wspierają osoby potrzebujące: Ośrodki Pomocy Społecznej, Ośrodki Pomocy Rodzinie; poradnie psychologiczne, pedagog, psycholog, fundacje i stowarzyszenia. Pani Agnieszka zaprezentowała, na podstawie aktualnych badań, skalę problemu uzależnień, bezdomności, sieroctwa (ze szczególnym zwróceniem uwagi na zjawisko eurosieroctwa) w społeczeństwie i na terenie naszego miasta.
Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja, w której uczniowie mieli okazję wypowiedzieć się jak media oraz ich potoczna wiedza ukształtowała i zniekształciła obraz pracowników socjalnych i ich codziennej pracy oraz dokonań. Młodzież szczególnie była zainteresowana psychologicznymi mechanizmami takich zjawisk społecznych, jak bezdomność, uzależnienie od alkoholu. W ramach spotkania zrealizowany został cel kształtowania postawy altruistycznej i tolerancji oraz empatii wobec innych osób.