Zespół Szkół "Elektryk" im. Noblistów Polskich w Słupsku
Szczecińska 60, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 843 31 78 • e-mail: • www: http://https://home.zselektryk.slupsk.pl/
Menu
„Mój przyjaciel jest inwalidą” - jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność.
5 czerwca 2014, 10:38
Dnia 18 marca 2014 roku odbyły się w nasze szkole warsztaty na temat: Mój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność - przygotowane dla młodzieży przez specjalistów w zakresie nauki i pracy z osobami niepełnosprawnymi. Surdopedagog - pani Urszula Stocka oraz tyflopedagog - pani Anna Kowalik – zaprosiły przedstawicieli wszystkich klas na zajęcia, które trwały 120 minut. Obie panie pedagog prowadzą w naszej szkole zajęcia rewalidacyjne z uczniami niepełnosprawnymi.
Celem głównym zajęć był o kształtowanie postaw akceptujących niepełnosprawność. Cele szczegółowe obejmowały poznanie przez uczniów rodzajów niepełnosprawności, nabycie umiejętności postawienia się w sytuacji osoby niepełnosprawnej, wyrażania i nazwania emocji, wcielania się w określone role oraz zabrania głosu w dyskusji. Prowadzące przywitały uczestników spotkania językiem migowym, następnie wyjaśniły, że tak mogłoby wyglądać powitanie, gdyby spotkanie to prowadziła osoba niesłysząca. Po przedstawieniu tematu zajęć, nawiązano do Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych, który był obchodzony 16 marca. Na początku zajęć uczniowie uczestniczyli w dyskusji, odpowiadając na pytania:
·
Czy w rodzinie lub wśród znajomych mają osobę niepełnosprawną, z jakim rodzajem niepełnosprawności?
·
Kim jest inwalida? Jakie jeszcze istnieją określenia osób niepełnosprawnych (inwalida, kaleka, upośledzony)? Prowadzące zwróciły uwagę na fakt, że niektóre określenia mogą być obraźliwe.
·
Jakie mogą być rodzaje niepełnosprawności? Uczniowie wymieniali rodzaje niepełnosprawności, z którymi spotkali się w życiu (ruchowa, intelektualna, wady wzroku, słuchu, zaburzenia psychiczne, zaburzenia komunikacji – autyzm, jąkanie)
·
Jakie mogą być przyczyny niepełnosprawności (wady wrodzone, choroby, choroby przewlekłe, nagłe wypadki)?
Po zakończeniu dyskusji odbyły się warsztaty polegające na wcielenie się uczestników zajęć w przydzielone przez specjalistów role. Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy, każdej z grup „przyporządkowano” inny rodzaj niepełnosprawności. I grupa – 6 osób – otrzymała zatyczki do uszu i korzystając z nich dalej uczestniczyła w zajęciach jako osoby „niedosłyszące”. II grupa liczyła 8 osób, które dobrały się w pary, jedna zawiązywała sobie oczy (niewidomy), druga była osobą asekurującą; za zadanie miały wejść i zejść ze schodów, poruszać się „w tłumie”. III grupa, składała się z 10 osób, które również dobrały się w pary. Jednej osobie z każdej pary zabandażowano rękę, po czym wszyscy otrzymali zadanie obrania ziemniaka na czas – po czym porównano czas osób pełno- i „niepełnosprawnych”
Po zakończeniu zadań, prowadzące zadały uczniom pytania: „Czy łatwo być osobą niepełnosprawną?”. Jakie trudności wiążą się z niepełnosprawnością?, Jak się czuli będąc, chociaż przez chwilę, niepełnosprawni?
Na zakończenie przedstawiono uczniom sylwetki znanych osób parających się od lat z problemami własnego zdrowia: Natalii Partyki i Justyny Kozdryk – medalistek igrzysk paraolimpijskich oraz Christophera Reeve’a, Piotra Swenda – aktorów. Zwrócono uczniom uwagę na fakt, że niepełnosprawność nie świadczy o tym, że ktoś jest od nas gorszy, czasem osoby te mają dużo większe sukcesy niż osoby pełnosprawne. Pamiętać należy też o tym, że, biorąc pod uwagę przyczyny niepełnosprawności, pełnosprawność nie musi być stanem permanentnym.
Przedstawiciele klas uczestniczących w warsztatach, wraz z wychowawcami, przeprowadzili zajęcia na godzinach wychowawczych dla pozostałych uczniów. Dzieląc się swoimi obserwacjami i doświadczeniami z warsztatów, młodzież korzystała z scenariusza lekcji udostępnionego przez Studium Prawa Europejskiego i organizatora konkursu, Fundacji Państwo Obywatelskie.
Celem kształtowania postawy tolerancji, akceptacji i zrozumienia dla odmienności i problemów osób niepełnosprawnych, rozpowszechnienia wiedzy na temat przyczyn niepełnosprawności oraz skali zjawiska w społeczeństwie - przedstawiciele klas biorący udział w spotkaniu z Panią Anna Kowalik i Urszulą Stocką - stworzyli bogate merytorycznie i ciekawe prezentacje, w których, wykazali się szeroką wiedzę z zakresu znajomości różnych chorób i objawów niepełnosprawności.