Zespół Szkół "Elektryk" im. Noblistów Polskich w Słupsku
Szczecińska 60, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 843 31 78 • e-mail: • www: http://https://home.zselektryk.slupsk.pl/
Menu
Maj Miesiącem Godności i Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
5 czerwca 2014, 10:42
W ramach obchodów Miesiąca Godności i Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, dnia 15 maja, odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Katarzyną Rogowiec, paraolimpijką, narciarką biegową, zawodniczką Klubu Sportowego START Nowy Sącz (powołana do kadry narodowej Polski w 2002 roku do dnia dzisiejszego), założycielką i prezesem Fundacji AWANTI, która zajmuje się wspieraniem wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego, a zwłaszcza osób z niepełnosprawnością, szczególnie w obszarze dokonań sportowych i podróżniczych, pomocą osobom niepełnosprawnym, chorym, zagrożonym wykluczeniem społecznym i socjalnym, oraz marketingiem sportowym niepełnosprawnych sportowców.
Przybyłych na spotkanie przywitali: pani Beata Kątnik - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Słupska ds. Osób Niepełnosprawnych oraz pan Andrzej Twardowski - prezes Energii Czarnych Słupsk.
Katarzyna Rogowiec, w 2003 r. na Mistrzostwach Świata, zdobyła trzy srebrne medale w biegach narciarskich na 10 km i 15 km, oraz w sztafecie 3x2,5 km. W 2005 r. zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w biathlonie na 12, 5 km i v-ce mistrzyni na 7,5 km oraz 2 brązowe medale w biegach narciarskich. W 2006 r. na Paraolimpiadzie w Turynie w biegach narciarskich na 15 km techniką klasyczną i na 5 km techniką dowolną zdobyła złote medale. W 2010 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver wywalczyła brązowy medal w biegu na 15km techniką łyżwową. Mistrzostwa Świata w Khanty Mansiysku w kwietniu 2011 roku zaowocowały 6 medalami - złotym, czterema srebrnymi i brązowym - zdobytymi zarówno w biegach jak i w biatlonie. Sezon 2011/2012 zakończyła zwycięstwem w Pucharze Świata w narciarstwie biegowym. Do Polski przywiozła Kryształową Kulę. Puchar Świata biatlonowy zamknęła na 2gim miejscu.
Urodziła się w Rabce. Jako 3-letnie dziecko straciła w wypadku rolniczym obie ręce. Ale to nie przeszkodziło jej nigdy w byciu samodzielną. Kiedy nauczycielka od prac ręcznych porozumiała się z jej mamą w sprawie "pewnych prac", które mama może wykonać za Kasię ("bo przecież serwetki bez rąk nie wyszyje") postanowiła udowodnić, że jest inaczej - nauczyła się szyć zębami. I tak już zostało. Nie mając rąk jest w stanie dokonać więcej niż osoby pełnosprawne, czekające na swoją szansę w życiu. Sama sprawdziła, że prawie wszystko jest możliwe. Jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, (Ekonomia Społeczna - studia podyplomowe), Wyższej Szkoły Zarządzania Personelem w Warszawie (Zarządzanie Personelem - studia podyplomowe), Akademii Ekonomicznej w Krakowie (kierunek: Finanse i Bankowość, specjalność: Finanse Publiczne).
Pani Katarzyna podzieliła się z młodzieżą swoimi doświadczeniami, znajomością problemów osób borykających się z niepełnosprawnością oraz własnym bagażem przeżyć, uczuć i emocji, z nadzieją, że pomogą one w życiu nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale również tym, którzy odczuwają lęk przed dokonaniem w swoim życiu zmian, mają niskie poczucie własnej wartości, czy też utracili wiarę w swoje możliwości. Jej pogoda ducha, sukcesy sportowe, niezłomna postawa wobec wszelkich przeciwieństw życiowych – natchnęły wszystkich uczestniczących w spotkaniu wiarą w to, że upór, systematyczność i samozaparcie, mogą czynić cuda.