Wewnątrzszkolny System Oceniania - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół "Elektryk" im. Noblistów Polskich w Słupsku

Szczecińska 60, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 843 31 78 • e-mail: • www: http://www.zsp1slupsk.pl

Wewnątrzszkolny System Oceniania

Załącznik do Statutu

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1

im. Noblistów Polskich

w Słupsku

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA

ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1

IM. NOBLISTÓW POLSKICH W SŁUPSKU

I ZASADY OGÓLNE

§ 1

1. W szkole funkcjonuje wewnątrzszkolny system oceniania, stanowiący integralną część statutu szkoły.

2. System reguluje zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.

3. Oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów dokonuje się zgodnie z obowiązującymi, odrębnymi przepisami, dotyczącymi zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych.

4. Ocenianiu podlegają:

1. osiągnięcia edukacyjne ucznia

2. zachowanie ucznia.

5. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach, i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę, oraz formułowaniu oceny.

6. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.

7. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje :

1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;

2) ustalenie kryteriów oceniania zachowania;

3) ocenianie bieżące i ustalenie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali i w formach przyjętych w szkole;

4) przeprowadzanie egzaminów sprawdzających, klasyfikacyjnych i poprawkowych;

5) ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w obowiązującym rozporządzeniu MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych;

6) ustalenie warunków i trybu uzyskiwania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania,

7) ustalenie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.

8. Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu :

1) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie,

2) udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju

3) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu,

4) dostarczanie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia,

5) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

II. ZASADY KLASYFIKOWANIA I PROMOWANIA

§ 2

1. Ustala się, że klasyfikację przeprowadza się dwukrotnie w ciągu roku szkolnego: śródroczną w ostatnich dwóch tygodniach I semestru i końcową w ostatnich dwóch tygodniach przed dniem zakończeniem rocznych zajęć dydaktycznych.

2. Pierwszy semestr trwa od 1 września do ostatniego dnia zajęć edukacyjnych przed zimową przerwą świąteczną. Drugi semestr trwa od pierwszego dnia po zakończeniu zimowej przerwy świątecznej do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym.

3. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania danej klasy, i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania według skali i w formach przyjętych w szkole.

4. Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania danej klasy, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali określonej w obowiązującym rozporządzeniu MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

5. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe i dodatkowe zajęcia edukacyjne lub w szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. długotrwałej nieobecności nauczyciela) inni upoważnieni do tego przez dyrektora szkoły nauczyciele, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania wychowawca klasy lub inny upoważniony przez dyrektora nauczyciel uczący w tej klasie, po zasięgnięciu opinii nauczycieli i uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia. Podstawą do wystawienia śródrocznej i rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, z wyjątkiem wychowania fizycznego, jest poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia (słuchacza).

§ 3

1. Przy ustalaniu rocznej oceny klasyfikacyjnej nauczyciele i wychowawca uwzględniają wiadomości i umiejętności (zachowanie) ucznia z poprzedniego okresu.

§ 4

1. Ocenę klasyfikacyjną śródroczną i roczną z zajęć praktycznych i praktyk zawodowych ustala:

a) w przypadku organizowania praktycznej nauki zawodu u pracodawcy - nauczyciel praktycznej nauki zawodu, instruktor praktycznej nauki zawodu, opiekun praktyk zawodowych lub kierownik praktycznej nauki zawodu;

b) w pozostałych przypadkach - nauczyciel praktycznej nauki zawodu, instruktor praktycznej nauki zawodu lub kierownik szkolenia praktycznego.

2. Ostateczne oceny klasyfikacyjne z praktyk zawodowych uczniów, odbywających się w dwóch miejscach ustala kierownik szkolenia praktycznego na podstawie ocen wystawionych przez opiekunów praktyk.

3. Ocenę klasyfikacyjną z praktyk zawodowych uczniów, odbywających się w jednym miejscu wystawia opiekun praktyk zawodowych. Ocenę wpisywana jest do dziennika lekcyjnego przez kierownika szkolenia praktycznego

4. Młodzież odbywająca zajęcia praktyczne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz w Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku oceniana jest z zajęć praktycznych wg Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania CKP.

§ 5

1. Po śródrocznym i rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniu rady pedagogicznej wychowawca sporządza zestawienie ocen z zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, wraz z kompletem zaświadczeń o ocenach przekazuje je kierownikowi szkolenia praktycznego.

2. Nauczyciele przedmiotów, zajęć obowiązkowych i dodatkowych oraz wychowawcy klas ustalają oceny śródroczne i roczne w końcu każdego okresu w terminie określonym przez dyrektora szkoły.

3. Nauczyciele i wychowawcy przedstawiają ustalone oceny na klasyfikacyjnym posiedzeniu rady pedagogicznej, która następnie podejmuje uchwałę w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów.

4. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

§ 6

1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii. Nie zwalnia to jednak ucznia z obecności na lekcjach podczas tych zajęć, chyba że dyrektor postanowi inaczej. W przypadku zwolnienia ucznia (słuchacza) z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony" albo „zwolniona".

2. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów), zwalnia ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem w tym z zespołem Aspergera z nauki drugiego języka obcego na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia. Nie zwalnia to jednak ucznia z obecności na lekcjach podczas tych zajęć, chyba że dyrektor postanowi inaczej. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony" albo „zwolniona".

§ 7

1. Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno- pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71 b ust. 3 b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty dostosować wymagania edukacyjne, o których mowa w obowiązującym rozporządzeniu MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.

2. Dostosowanie wymagań edukacyjnych polega przede wszystkim na dostosowaniu form i metod pracy, zgodnie z zaleceniami zawartymi w opinii właściwej poradni pedagogiczno-psychologicznej lub specjalistycznej.

§ 8

1. W sytuacji, gdy w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwia lub utrudnia mu kontynuowanie nauki, szkoła stwarza szansę uzupełnienia braków poprzez :

1) indywidualną pracę z uczniem,

2) pomoc koleżeńską

3) oraz w miarę możliwości organizację zajęć dodatkowych.

§ 9

1. Udział w zajęciach "Wychowanie do życia w rodzinie" nie wpływa na promowanie i ukończenie szkoły.

2. Udział w religii oraz dodatkowych zajęciach edukacyjnych zostaje odnotowany w arkuszach ocen i na świadectwie. Oceny bieżące oraz klasyfikacyjne śródroczne i roczne ustalane są według skali przyjętej w wewnątrzszkolnym systemie oceniania.

§ 10

1. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej uzyskał po ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.

§ 11

1. Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej z wyjątkiem sytuacji uwzględnionej w pkt.2. Uczeń, który nie spełnia tego warunku nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę. Uczeń może powtarzać klasę raz w cyklu nauczania. W uzasadnionych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na powtórne powtarzanie klasy. Przypadek każdego ucznia rada pedagogiczna rozpatruje indywidualnie i wyraża zgodę w drodze głosowania. Zgodę na powtórne powtarzanie klasy otrzymuje uczeń, który w wyniku głosowania otrzymał większość głosów członków rady pedagogicznej obecnych na posiedzeniu rady. Uczeń jest zobowiązany zasięgnąć informacji o decyzji rady w sekretariacie szkoły.

2. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te zajęcia są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

3. Uczeń kończy szkołę, jeżeli roczne oceny klasyfikacyjne ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania w klasie programowo najwyższej, oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych, uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.

4. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej/kończy szkołę z wyróżnieniem.

5. Uczeń promowany do klasy programowo wyższej otrzymuje świadectwo promocyjne, zaś uczeń kończący szkołę świadectwo ukończenia szkoły.

6. Uczeń kończący szkołę ma prawo przystąpienia do egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i egzaminu z przygotowania zawodowego na podstawie odrębnych przepisów.

III. ZASADY INFORMOWANIA RODZICÓW I UCZNIÓW

§ 12

1. Kontakt rodziców ze szkołą odbywa się:

1) na spotkaniach z wychowawcą klasy organizowanych przynajmniej 4 razy w roku szkolnym, zgodnie z terminarzem spotkań ustalanym corocznie przez radę pedagogiczną, podawanym rodzicom (prawnym opiekunom) na pierwszym spotkaniu.
Wychowawca może za pośrednictwem ucznia, telefonicznie lub pisemnie wezwać do szkoły rodzica, który był nieobecny na spotkaniu.

2) podczas indywidualnych spotkań z nauczycielami, w czasie ogólnych spotkań z rodzicami lub w czasie przerw śródlekcyjnych,

3) podczas jednogodzinnych, cotygodniowych dyżurów nauczycieli,

4) poprzez wpisy do zeszytów lekcyjnych, dzienniczków uczniowskich,

5) listownie,

6) telefonicznie,

7) poprzez list gratulacyjny.

2. W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia roku szkolnego nauczyciel informuje uczniów i jego rodziców o wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania, o sposobach sprawdzania osiągnięć uczniów oraz zasadach uzyskiwania wyższej niż przewidywana oceny rocznej klasyfikacyjnej przez podanie tych informacji uczniom do zeszytu. Fakt podania informacji odnotowywany jest w dzienniku lekcyjnym.

3. Wychowawca klasy na pierwszym spotkaniu w danym roku szkolnym informuje rodziców (prawnych opiekunów) o:

1) terminie i formie podawania szczegółowych wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych ocen klasyfikacyjnych oraz sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;

2) terminie i formie powiadamiania o przewidywanych dla ucznia ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania

3) zasadach oceniania zachowania;

4) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych i zachowania;

5) terminach klasyfikacji śródrocznej i rocznej.

Fakt podania informacji odnotowywany jest w dzienniku lekcyjnym.

§ 13

1. Wyniki oceniania bieżącego, śródrocznego oraz przewidywane roczne oceny klasyfikacyjne i osiągnięcia uczniów są podawane rodzicom na spotkaniach z wychowawcą klasy. Wychowawcy przygotowują dla rodziców pisemną informację zawierającą wykaz ocen z poszczególnych przedmiotów i zachowania, informację o frekwencji oraz ewentualne uwagi nauczycieli. Rodzice nieobecni na zebraniu są zobowiązani zasięgnąć informacji o osiągnięciach ucznia i przewidywanych ocenach u wychowawcy klasy.

2. Ocenianie wiedzy i umiejętności ucznia powinno być dokonywane systematycznie, w różnych formach, w warunkach zapewniających obiektywność oceny. Oceny bieżące i klasyfikacyjne odnotowywane są w dokumentacji nauczania i są jawne zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców (prawnych opiekunów).

3. Szkoła nie udziela informacji o osiągnięciach ucznia osobom nieuprawnionym.

4. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę.

5. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) przez nauczycieli uczących poszczególnych przedmiotów lub wychowawcę podczas spotkań z rodzicami. Pisemne prace ucznia przechowywane są przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów przez okres jednego roku szkolnego.

§ 14

1. Najpóźniej na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem ustalania ocen rocznych nauczyciele są zobowiązani poinformować ucznia (słuchacza) o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych (w tym o ocenie niedostatecznej lub nieklasyfikowaniu). Przewidywane oceny należy wpisać do dziennika ołówkiem w rubryce przeznaczonej na wpisanie rocznej oceny klasyfikacyjnej.

2. Najpóźniej na dwa tygodnie przed rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej wychowawca klasy jest zobowiązany poinformować rodziców (prawnych opiekunów), pisemnie za potwierdzeniem, o przewidywanych dla ucznia rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania. Rodzice nieobecni na zebraniu są zobowiązani zasięgnąć informacji o osiągnięciach ucznia i przewidywanych ocenach u wychowawcy klasy.

3. Przewidywana ocena klasyfikacyjna, o której mowa w § 14 pkt 1 nie jest ostateczna.

IV. WYMAGANIA EDUKACYJNE, SKALA OCEN

§ 15

1. Ocenianie bieżące ma na celu wspieranie uczenia się i polega na systematycznej obserwacji, sprawdzaniu oraz dokumentowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia, wysiłku wkładanego w wywiązywanie się z obowiązków oraz postępów w nabywaniu wiadomości i umiejętności.

2. Wymagania edukacyjne formułowane są w oparciu o podstawę programową oraz wybrany przez nauczyciela program nauczania, z uwzględnieniem specyfiki szkoły oraz indywidualnie określonych przez nauczyciela celów dydaktycznych, zapisanych w planie wynikowym.

3. Nauczyciel stosuje dwa poziomy wymagań: podstawowe i pełne.

4. Formułując wymagania podstawowe, nauczyciel uwzględnia takie osiągnięcia uczniów, które są niezbędne dla dalszego zdobywania wiedzy i muszą zostać uzyskane przez wszystkich uczniów.

5. Formułując wymagania pełne, nauczyciel uwzględnia takie osiągnięcia uczniów, które są przydatne dla pogłębiania wiedzy przedmiotowej, sprzyjają rozbudzaniu przedmiotowych zainteresowań uczniów lub z nich wynikają, ale nie są niezbędne dla dalszego kształcenia.

6. Poziom opanowania wiadomości i umiejętności ucznia w stosunku do wymagań edukacyjnych określa się w stopniach szkolnych, przy czym:

1) stopień celujący - oznacza samodzielne, oryginalne i twórcze rozwiązywanie złożonych problemów o wysokim stopniu trudności, wykorzystywanie wiedzy w nowych sytuacjach poznawczych, wykonywanie dodatkowych zadań wykraczających poza obowiązkowe czynności procesu lekcyjnego;

2) stopień bardzo dobry - oznacza opanowanie wiedzy i umiejętności zawartych w podstawach programowych w pełnym zakresie, biegłość w wykonywaniu zadań, również nietypowych, zastosowanie umiejętności w sytuacjach nowych;

3) stopień dobry - oznacza poziom wiadomości i umiejętności, który umożliwia sprawne, samodzielne posługiwanie się nabytą wiedzą i umiejętnościami przy rozwiązywaniu zadań typowych,

4) stopień dostateczny - oznacza opanowanie podstawowego zakresu wiedzy i umiejętności, rozwiązywanie zadań o średnim poziomie trudności,

5) stopień dopuszczający - oznacza poziom wiadomości i umiejętności, który pozwala na wykonanie łatwych zadań, również z pomocą nauczyciela,

6) stopień niedostateczny - oznacza poziom wiadomości i umiejętności uniemożliwiających uczenie się w klasie programowo wyższej.

Wyjątek stanowią testy diagnostyczne, których wyniki mogą być określane w procentach lub punktach.

§ 16

1. Oceny bieżące oraz klasyfikacyjne śródroczne i roczne z obowiązkowych oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych ustala się w stopniach według skali :

1) celujący

2) bardzo dobry

3) dobry

4) dostateczny

5) dopuszczający

6) niedostateczny

2. Oceny klasyfikacyjne śródroczne i roczne w dziennikach lekcyjnych i arkuszach ocen piszemy w pełnym brzmieniu.

3. Oceny śródroczne i roczne określają ogólny poziom wiadomości i umiejętności ucznia przewidzianych w programie nauczania na dany okres (rok szkolny) i nie powinny być ustalane jako średnia arytmetyczna stopni bieżących.

4. Oceny bieżące w dziennikach lekcyjnych piszemy cyframi arabskimi lub używamy skrótów:

1) celujący - 6 (cel)

2) bardzo dobry - 5 (bdb)

3) dobry - 4 (db)

4) dostateczny - 3 (dst)

5) dopuszczający - 2 (dop)

6) niedostateczny - 1 (ndst)

5. Oceny bieżące określają poziom wiadomości lub umiejętności ucznia ze zrealizowanej części programu nauczania. Dopuszcza się stosowanie plusów (+) i minusów (-) oraz równoległego zapisywania ilości punktów uzyskanych na teście lub pracy pisemnej przy ocenach bieżących. W dzienniku lekcyjnym stosuje się również znaki „nb" - oznaczające nieobecność, „np" - oznaczające nieprzygotowanie uczniów oraz „!" - oznaczający niesamodzielną pracę ucznia .

§ 17

1. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.

V. OCENA ZACHOWANIA

§ 18

1. Ocena zachowania ucznia wyraża opinię szkoły o spełnianiu przez ucznia obowiązków szkolnych, jego postawie wobec kolegów i innych osób, wg następującej skali:

a) wzorowe - wz.

b) bardzo dobre - bdb.

c) dobre - db.

d) poprawne - pop.

e) nieodpowiednie- ndp.

f) naganne - ng.

2. Wychowawca przed wystawieniem oceny daje uczniowi możliwość dokonania samooceny oraz wysłuchuje opinii klasy na temat ocenianego ucznia.

3. Ocena wystawiona przez wychowawcę poddawana jest konsultacji nauczycieli uczących danego ucznia. Podpis nauczyciela w zbiorczym arkuszu ocen oznacza ich akceptację. W przypadku wątpliwości nauczyciel powinien wskazać punkty, z których przyznaniem się nie zgadza, i zaproponować ocenę, odnotowując to w rubryce „Uwagi nauczycieli", znajdującej się na końcu arkusza zbiorczego.

§ 19

1. Szczegółowe kryteria ocen z zachowania :

Zachowanie ucznia ocenia się, biorąc pod uwagę następujące kryteria :

a) wywiązywanie się z obowiązków ucznia,

b) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej, dbałość o honor i tradycje szkoły

c) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne i innych osób

d) godne i kulturalne zachowanie w szkole i poza nią.

2. Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który :

a) bez zastrzeżeń wywiązuje się z obowiązków szkolnych

b) przestrzega postanowień Statutu Szkoły

c) właściwie wykonuje zadania wynikające z obowiązków ucznia oraz stosuje się do poleceń nauczycieli i pracowników szkoły,

d) jego wygląd jest zgodny z obowiązującymi w szkole normami i jest stosowny do okoliczności

e) jego kultura języka i zachowanie nie budzą zastrzeżeń , jest uczciwy w życiu codziennym

f) dba o bezpieczeństwo własne i innych,

g) dba o porządek i estetykę klasy, szkoły,

h) wzorowo realizuje zadania wynikające z obowiązków,

i) ma wzorową frekwencję: nie ma nieobecności i spóźnień nieusprawiedliwionych, w terminie usprawiedliwia nieobecności na zajęciach

j) aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, klasy, w ich działalności poza zorganizowanym procesem kształcenia oraz jest jego inicjatorem

k) reprezentuje szkołę w konkursach, bierze udział w imprezach i akcjach proponowanych przez szkołę, podejmuje się dodatkowych obowiązków,

l) wyróżnia się kulturą języka i zachowania oraz uczciwością w życiu codziennym.

3. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który :

a) spełnia kryteria na ocenę wzorową opisane w pkt. a) - g)

b) bardzo dobrze wywiązuje się z obowiązków ucznia,

c) ma wyróżniającą frekwencję : nie ma nieobecności nieusprawiedliwionych i nie więcej niż 5 spóźnień nieusprawiedliwionych , w terminie usprawiedliwia nieobecności na zajęciach

d) wyróżnia się kulturą języka i zachowania,

e) wykazuje inicjatywę w działaniach na rzecz klasy,

f) aktywnie uczestniczy w życiu szkoły.

4. Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który :

a) spełnia kryteria na ocenę wzorową opisane w pkt. a) - g)

b) nie ma negatywnych uwag

c) ma dobrą frekwencję: ma nie więcej niż 10 godzin nieusprawiedliwionych i nie więcej niż 10 spóźnień nieusprawiedliwionych w semestrze, w terminie usprawiedliwia nieobecności na zajęciach

d) aktywnie działa na rzecz klasy.

5. Ocenę poprawną uzyskuje uczeń, który

a) bez zastrzeżeń wywiązuje się z obowiązków szkolnych

b) przestrzega postanowień Statutu Szkoły

c) właściwie wykonuje zadania wynikające z obowiązków ucznia oraz stosuje się do poleceń nauczycieli i pracowników szkoły,

d) jego wygląd jest zgodny z obowiązującymi w szkole normami i jest stosowny do okoliczności

e) jego kultura języka i zachowanie nie budzą zastrzeżeń , jest uczciwy w życiu codziennym

f) dba o bezpieczeństwo własne i innych,

g) dba o porządek i estetykę klasy, szkoły.

h) ma nie więcej niż 20 godz. nieusprawiedliwionych w semestrze, i nie więcej niż 10 spóźnień nieusprawiedliwionych na lekcje.

6. Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który :

a) nie spełnia wymogów na ocenę poprawną

b) ma powyżej 20 godzin nieusprawiedliwionych w semestrze , często spóźnia się na zajęcia

c) ma negatywne uwagi dotyczące wywiązywania się z obowiązków ucznia i zachowania i nie zmienia postępowania mimo podjętych wobec niego działań wychowawczych

d) nie uczestniczy w życiu klasy i szkoły

7. Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który :

a) nie spełnia wymogów na ocenę poprawną

b) ma powyżej 20 godzin nieusprawiedliwionych w semestrze , często spóźnia się na zajęcia

c) rażąco narusza obowiązujące zasady zachowania, ma liczne uwagi negatywne , nie skutkują żadne podjęte wobec niego działania wychowawcze

d) jego kultura języka jest naganna, używa wulgaryzmów i przekleństw,

e) jego zachowanie stanowi zagrożenie dla innych uczniów

f) nie uczestniczy w życiu klasy i szkoły

g) niszczy mienie szkolne,

§ 20

1. Ocena zachowania ustalona przez wychowawcę jest ostateczna, jeśli jej wystawienie jest zgodne z określoną w Statucie procedurą.

2. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia, na piśmie, wraz z uzasadnieniem, mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno- wychowawczych.

3. Dyrektor w ciągu 3 dni od wniesienia zastrzeżeń rozpatruje ich zasadność.

4. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalenia tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

5. W skład komisji wchodzą:

a) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji,

b) wychowawca klasy,

c) wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,

d) pedagog,

e) psycholog,

f) przedstawiciel samorządu uczniowskiego,

g) przedstawiciel rady rodziców

6. Posiedzenie komisji ustalającej roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania odbywa się najpóźniej do 10 lipca tego samego roku szkolnego, którego ocena dotyczy. W przypadku uczniów klas programowo najwyższych posiedzenie komisji odbywa się przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu maturalnego.

7. Wychowawca przedstawia sylwetkę ucznia oraz uzasadnienie ustalonej przez siebie rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia.

8. Członkowie komisji mają prawo uzupełnienia informacji podanej przez wychowawcę o stopniu respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.

9. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

10. Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:

a) skład komisji,

b) termin posiedzenia komisji,

c) informacje podane przez wychowawcę,

d) informacje podane przez członków komisji

e) wynik głosowania,

f) ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.

11. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

§ 21

1. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych

2. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.

3. Uczeń, któremu w danej szkole po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń klasy programowo najwyższej w danym typie szkoły nie kończy szkoły.

§ 22

1. Wprowadzane innowacje oceniania zachowania zatwierdza Rada Pedagogiczna po zaopiniowaniu ich przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.

VI. ZASADY OCENIANIA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH UMYSŁOWO W STOPNIU LEKKIM

§ 23

1. Oceny cząstkowe i oceny klasyfikacyjne śródroczne i końcoworoczne SA ocenami wyrażonymi w skali przedstawionej w rozdziale V.

2. Na półrocze i zakończenie roku uczniowie dodatkowo otrzymują ocenę opisową wyników nauczania z poszczególnych przedmiotów.

3. Ocena opisowa zawiera opis osiągnięć ucznia oraz wskazówki do dalszej pracy dla nauczycieli i rodziców. Informacje dla rodziców powinny mieć charakter opisowo-instruktażowy i opierać się na głównych osiągnięciach ucznia. Niewielkie nawet postępy powinny być wzmacniane pozytywnie, natomiast brak postępów nie podlega wartościowaniu negatywnemu.

4. W świadectwach szkolnych promocyjnych oraz świadectwach ukończenia szkoły wydawanych uczniom na drugiej stronie świadectwa nad „Wynikami klasyfikacji końcoworocznej" umieszcza się adnotację „uczeń/uczennica realizował(a) program nauczania dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb na podstawie orzeczenia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej/specjalistycznej (wpisać właściwą nazwę poradni)".

§ 24

1. Szczegółowe kryteria ocen

OCENA

OPANOWANIE UMIEJĘTNOŚCI I AKTYWNOSĆ

POSIADANA WIEDZA

celująca - poziom wymagań wykraczających poza program

§ umiejętności wykraczają poza poziom wymagań

§ posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych

§ osiąga sukcesy w konkursach, zawodach sportowych i innych

§ wzbogaca swą wiedzę lekturą

§ posiada wiedzę wykraczającą poza zakres materiału

bardzo dobra - poziom wymagań dopełniających

§ aktywnie uczestniczy w lekcji, sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami

§ rozwiązuje zadania dodatkowe

§ dociera samodzielnie do źródeł wskazanych przez nauczyciela

§ zawsze przygotowany do lekcji, odrabia prace domowe

§ opanował materiał przewidziany programem

dobra - poziom wymagań rozszerzających

§ potrafi korzystać z zaprezentowanych na lekcji źródeł informacji

§ poprawnie stosuje zdobyte wiadomości

§ samodzielnie wykonuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne

§ pod kierunkiem nauczyciela rozwiązuje zadania o większym stopniu trudności

§ zwykle przygotowany do lekcji, odrabia prace domowe

§ opanował materiał w stopniu zadowalającym

dostateczna - poziom wymagań podstawowych

§ wykonuje typowe zadania wg schematów

§ pracuje chętnie na miarę swoich możliwości

§ wymaga ukierunkowania pracy przez nauczyciela

§ wymaga wielu przypomnień, powtórzeń, wsparcia ze strony nauczyciela

§ zazwyczaj przygotowany do lekcji

§ opanował podstawową wiedzę pozwalającą na zrozumienie najważniejszych zagadnień na poziomie nieprzekraczającym wymagań zawartych w podstawach programowych

dopuszczająca- poziom wymagań koniecznych

§ rozwiązuje zadania o niewielkim poziomie trudności

§ wymaga ciągłego nadzoru przy pracy

§ pracuje tylko przy wsparciu nauczyciela i pod jego kierunkiem

§ prowadzi zeszyt przedmiotowy

§ rozumie czytany tekst

§ nie jest aktywny na lekcji

§ często nie jest przygotowany do lekcji

§ ma braki w opanowaniu podstaw programowych, ale nie przekreślają one możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu

niedostateczna

§ nie jest w stanie nawet przy pomocy nauczyciela wykonać zadań o elementarnym stopniu trudności

§ nie wykazuje zainteresowania nauką

§ nie wykonuje prac domowych

§ zwykle jest nieprzygotowany do lekcji (brak zeszytu, podręcznika, przyborów itp.)

§ nie potrafi korzystać z pomocy wskazanych przez nauczyciela

§ odmawia współpracy

§ nie opanował niezbędnego minimum podstawowych wiadomości i umiejętności, braki uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy z danego przedmiotu

§ 25

1. Kryteria ocen z zachowania są takie same jak dla wszystkich uczniów, uczniów uwzględnieniem specyfiki niepełnosprawności umysłowej w stopniu lekkim; dodatkowo uczniowie otrzymują ocenę opisową.

2. Ocena z zachowania nie może mieć wpływu:

a) oceny z zajęć edukacyjnych

b)promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.

3. Przy opisie zachowania należy brać pod uwagę:

a) zdolności nawiązywania pozytywnych kontaktów w klasie i poza nią;

b) umiejętność pracy w zespole;

c) udzielanie pomocy innym-opiekuńczość;

d) podejmowanie własnej inicjatywy działań na rzecz klasy, szkoły;

e) dotrzymywanie obietnic i zobowiązań - reagowanie adekwatne do sytuacji;

f) umiejętność opanowania własnych negatywnych emocji - złość, gniew, kłótliwość, płacz

g) umiejętność ujawniania pozytywnych emocji - radość, życzliwość, spokój;

h) aktywność podczas zajęć;

i) pracowitość i obowiązkowość;

j) szanowanie godności innych osób;

k) życzliwość i uprzejmość w stosunku do innych;

l) umiejętność cieszenia się z sukcesów koleżanek i kolegów;

m) poszanowanie własności osobistej;

n) poszanowanie własności społecznej.

VII. SZKOLNY SYSTEM BADANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW

§ 26

1. Dydaktyczne osiągnięcia uczniów mogą być sprawdzane i oceniane przez:

a) ustne odpowiedzi;

b) kartkówki obejmujące 1-3 jednostki lekcyjne przeprowadzane bez zapowiedzi;

c) prace klasowe lub sprawdziany obejmujące materiał szerszy niż trzy ostatnie lekcje, zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem;

d) pracę klasową z całości materiału przeprowadzoną przed końcem semestru ( roku szkolnego);

e) referaty, prace domowe, sprawozdania z ćwiczeń;

f) projekty, zadania praktyczne;

g) aktywny udział na zajęciach lekcyjnych;

h) próbne egzaminy

i) testy diagnostyczne

j) udział w olimpiadach, turniejach i konkursach

k) inne formy, wskazane przez nauczycieli w przedmiotowych systemach oceniania.

§ 27

1. Wewnątrzszkolny system oceniania jest nadrzędny w stosunku do przedmiotowego systemu oceniania.

2. Szczegółowe kryteria oceniania umiejętności przedmiotowych ustala nauczyciel poszczególnego przedmiotu.

§ 28

1. Wykaz klas i przedmiotów, wyznaczonych do ogólnoszkolnych badań osiągnięć uczniów, dyrektor jest zobowiązany umieścić w planie pracy szkoły lub nadzoru pedagogicznego.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor ma prawo przeprowadzić badanie osiągnięć uczniów poza zatwierdzonym harmonogramem. Termin i forma badań muszą być podane uczniom i nauczycielom z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

3. O zestawie ogólnoszkolnych narzędzi oceniania osiągnięć uczniów decyduje dyrektor.

§ 29

1. Nauczyciel przedmiotu, z wyjątkiem tych, których programy nauczania przewidują prowadzenie ćwiczeń, zadań praktycznych, zobowiązany jest przeprowadzić w ciągu semestru co najmniej dwie prace klasowe lub dwa sprawdziany z materiału szerszego niż trzy ostatnie lekcje z przedmiotu realizowanego w wymiarze minimum 2 godzin tygodniowo. W przypadku przedmiotu, z którego zajęcia odbywają się w wymiarze 1 godziny tygodniowo, nauczyciel zobowiązany jest przeprowadzić co najmniej jeden sprawdzian lub pracę klasową.

2. W ciągu tygodnia w danej klasie mogą być przeprowadzone najwyżej trzy zapowiedziane sprawdziany lub prace klasowe, przy czym nie więcej niż jeden dziennie.

3. Każdy nauczyciel określa zakres materiału obowiązującego uczniów (słuchaczy) podczas zapowiedzianych form sprawdzania wiedzy: odpowiedzi ustnej, kartkówki, sprawdzianu oraz innych form kontroli osiągnięć uczniów.

4. Nauczyciele mają obowiązek poinformowania uczniów o terminie i zakresie sprawdzianu lub pracy klasowej przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem oraz wpisania do dziennika klasy informacji o terminie sprawdzianu. W przypadku nieobecności nauczyciela w dniu sprawdzianu lub pracy klasowej termin należy ponownie uzgodnić z klasą (przy czym nie obowiązuje jednotygodniowe wyprzedzenie). O sprawdzianie z materiału programowego obejmującego ostatnie trzy lekcje nauczyciel nie musi informować.

5. Nauczyciel podczas każdego sprawdzianu podaje uczniom kryteria wymagane do otrzymania określonej oceny.

6. Prace pisemne należy po sprawdzeniu i ocenieniu udostępnić uczniom na lekcji, w terminie do dwóch tygodni od daty sprawdzianu. Termin udostępnienia prac może ulec przesunięciu ze względu na nieobecność nauczyciela, zmianę planu zajęć klasy lub okres ferii szkolnych. Oceny za prace pisemne wpisywane są do dziennika w kolorze czerwonym lub zielonym.

7. Jeżeli uczeń jest nieobecny na zapowiedzianym sprawdzaniu wiadomości i umiejętności ( w formie pisemnej, ustnej lub ćwiczeń praktycznych i sprawnościowych), bez względu na jego przyczyny, nauczyciel może zobowiązać go w formie i terminie przez siebie określonym do poddania się takiemu sprawdzianowi, jednak wyłącznie w czasie zajęć szkolnych z danego przedmiotu nauczania w swojej klasie lub w czasie wolnym ucznia i nauczyciela i nie później niż w ciągu 2 tygodni.

8. Uczeń ma prawo do poprawienia oceny niedostatecznej i dopuszczającej z danej formy oceniania w trybie uzgodnionym z nauczycielem, jednak nie później niż w ciągu 2 tygodni od daty jej wystawienia.

9. W przypadkach, kiedy opanowanie danej partii materiału, określonych umiejętności jest warunkiem koniecznym i nieodzownym do dalszego etapu w procesie nauczania, nauczyciel przedmiotu może zobowiązać ucznia do poddawania się sprawdzianom aż do uzyskania oceny pozytywnej.

10. Poprawiona ocena odnotowywana jest w dzienniku obok poprawianej, przy czym obydwie brane są pod uwagę przy ustalaniu oceny śródrocznej i rocznej.

11. Każdy nauczyciel określa zasady, według których dopuszcza się możliwość nieprzygotowania ucznia do lekcji. Jako zasadę przyjmuje się, że uczeń jest zawsze przygotowany do zajęć, wyjątkiem może być dłuższa choroba poświadczona przez rodzica lub lekarza, albo zdarzenie losowe uniemożliwiające przygotowanie się do lekcji. Nauczyciel danego przedmiotu informuje uczniów o zasadach zgłaszania nieprzygotowania, o liczbie dopuszczalnych nieprzygotowań oraz o tym, jak nieprzygotowanie będzie wpływać na klasyfikacyjną ocenę śródroczną i roczną.

12. Wyniki oceniania powinny być na bieżąco wpisywane do dziennika klasy. Uczeń oraz jego rodzice (prawni opiekunowie) mają prawo wglądu do dziennika w obecności następujących osób: dyrektora szkoły, wicedyrektora, wychowawcy klasy, pedagoga szkolnego lub nauczyciela prowadzącego zajęcia z danego przedmiotu. Stopnie w dziennikach wstawiane są w rubrykach oznaczonych w taki sposób, by umożliwiał precyzyjne określenie, jakiej formy kontroli dotyczy uzyskana przez ucznia ocena.

13. W okresie tygodnia przed klasyfikacją śródroczną i roczną nie przewiduje się żadnych form sprawdzianów obejmujących zakres szerszy niż trzy jednostki lekcyjne, chyba że na wniosek ucznia w związku z podwyższeniem klasyfikacyjnej oceny rocznej z obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć edukacyjnych.

VIII. WARUNKI I TRYB UZYSKIWANIA WYŻSZYCH NIŻ PRZEWIDYWANE ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH ORAZ ROCZNEJ OCENY ZACHOWANIA

§ 30

1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mają prawo wnioskować (na piśmie) do nauczycieli poszczególnych przedmiotów o podwyższenie oceny z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych w terminie nie dłuższym niż 3 dni od otrzymania informacji o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych. Wniosek składa się w sekretariacie szkoły.

2. Z wnioskiem o podwyższenie oceny może wystąpić uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) jeśli uczeń spełnia następujące warunki :

a) ma bardzo wysoką frekwencję (co najmniej 90%) na zajęciach szkolnych, w szczególności na zajęciach, z których wnioskuje o podwyższenie oceny,

b) wszystkie godziny opuszczone ma usprawiedliwione,

c) jest obecny na wszystkich zapowiedzianych formach sprawdzania wiedzy i umiejętności,

d) brał udział i osiągał sukcesy w olimpiadzie, konkursach, zawodach lub turniejach z tego przedmiotu, z którego wnioskuje o podwyższenie oceny (dotyczy wnioskowania o ocenę najwyższą),

e) zaistniały inne ważne okoliczności, uniemożliwiające uzyskanie oceny wyższej niż przewidziana przez nauczyciela.

3. Jeśli uczeń nie spełnia powyższych warunków, wniosek będzie rozpatrzony negatywnie.

4. Wniosek ucznia lub jego rodziców ( prawnych opiekunów) musi zawierać uzasadnienie. Wnioski bez uzasadnienia nie będą rozpatrywane.

5. We wniosku uczeń lub jego rodzice ( prawni opiekunowie) określają ocenę, o jaką uczeń się ubiega.

6. Wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) rozpatruje nauczyciel przedmiotu, z którego uczeń chce uzyskać roczną ocenę wyższą od przewidywanej, w ciągu trzech dni od dnia jego złożenia.

7. W przypadku uznania zasadności wniosku, uczeń (słuchacz) wnioskujący o podwyższenie oceny przystępuje do zaliczenia, z zakresu treści programowych określonych przez nauczyciela, nie później niż na 7 dni przed posiedzeniem klasyfikacyjnym rady pedagogicznej. Dokładny termin zaliczenia ustala nauczyciel w porozumieniu z uczniem lub jego rodzicami.

8. Podczas zaliczenia obowiązują ucznia wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych podane przez nauczyciela na początku roku szkolnego.

9. Zaliczenie przeprowadza się w formie pisemnej, z wyjątkiem zaliczenia z informatyki, technologii informacyjnej i wychowania fizycznego i innych przedmiotów, z których zaliczenie ma przede wszystkim formę zadań praktycznych. Zaliczenie z języka obcego ma formę pisemną i ustną.

10. Pisemne zaliczenie przeprowadza i ocenia nauczyciel przedmiotu. Ustaloną ocenę należy pisemnie uzasadnić.

11. Zaliczenie ustne z języka obcego oraz zaliczenie w formie zadań praktycznych przeprowadza i ocenia nauczyciel przedmiotu w obecności drugiego nauczyciela tego samego lub pokrewnego przedmiotu.

12. Z zaliczenia sporządza się protokół zawierający:

a) imię i nazwisko nauczyciela (nauczycieli) przeprowadzającego zaliczenie,

b) termin zaliczenia,

c) zadania (ćwiczenia) zaliczeniowe,

d) zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia, w przypadku egzaminu przeprowadzanego ustnie lub o sposobie wykonania zadań (ćwiczeń), w przypadku zadań praktycznych.

e) wynik egzaminu,

f) uzyskaną ocenę.

13. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia.

14. Protokół przechowuje wychowawca klasy w teczce klasy.

15. Roczna ocena klasyfikacyjna z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalona w wyniku zaliczenia nie może być niższa niż przewidywana.

§ 31

1. Uczeń lub jego rodzice ( prawni opiekunowie) mają prawo wnioskować (na piśmie) do wychowawcy o podwyższenie oceny zachowania w terminie nie dłuższym niż 3 dni od otrzymania informacji o przewidywanej dla niego rocznej ocenie zachowania.

2. Wychowawca klasy sporządza imienną listę uczniów ubiegających się o podwyższenie oceny zachowania i przedkłada ją w sekretariacie szkoły.

3. We wniosku uczeń lub jego rodzice ( prawni opiekunowie) określają ocenę, o jaką uczeń się ubiega.

4. Ocena zachowania ucznia może być podwyższona w przypadku:

a) zaistnienia nowych okoliczności np. informacji o pozytywnych zachowaniach ucznia, osiągnięciach, pracy społecznej na rzecz środowiska itp.,

b) pozytywnej opinii samorządu klasowego,

c) otrzymania pochwały dyrektora szkoły,

Wystarczą dwie spośród powyższych okoliczności

oraz

d) spełnienia następujących warunków, w okresie od podania informacji o przewidywanej ocenie do ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej, przy czy uczeń musi wykazać się aktywnością w przedsięwzięciach podejmowanych dla podwyższania oceny :

  • na ocenę wzorową - 100 % frekwencja, przestrzeganie Statutu szkoły, sukces odniesiony w konkursie międzyszkolnym lub olimpiadzie przedmiotowej;
  • na ocenę bardzo dobrą - 100 % frekwencja, przestrzeganie Statutu szkoły, sukcesy sportowe rangi miejskiej lub wojewódzkiej, pomoc w nauce kolegom z trudnościami w uczeniu się ( we współpracy z pedagogiem), przygotowanie, na zadany przez wychowawcę temat, prelekcji i wygłoszenie jej w innej klasie;
  • na ocenę dobrą - 100 % frekwencja, przestrzeganie Statutu szkoły, wykonanie prac na rzecz szkoły, w uzgodnieniu z wychowawcą ( np. opieka nad wybraną gablotą, przygotowanie pomocy dydaktycznych do pracowni przedmiotowej, nagranie filmu do videoteki szkolnej, przygotowanie teczki tematycznej, albumu itp.), przygotowanie, na zadany przez wychowawcę temat, prelekcji i wygłoszenie jej w swojej klasie;
  • na ocenę poprawną - 100 % frekwencja, przestrzeganie Statutu szkoły, praca na rzecz poprawy wyglądu estetycznego pracowni wyznaczonej przez wychowawcę, aktywny udział w przygotowywaniu uroczystości szkolnych ( np. rozstawianie krzeseł, wykonanie dekoracji, sprzątanie po uroczystościach);
  • na ocenę nieodpowiednią - 100 % frekwencja, przestrzeganie Statutu szkoły, aktywny udział w przygotowaniu Szkolnego Dnia Sportu i innych uroczystości szkolnych.

5. W przypadku uznania zasadności wniosku, prowadzi się postępowanie dotyczące podwyższania przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w terminie nie późniejszym niż na 7 dni przed posiedzeniem klasyfikacyjnym rady pedagogicznej.

6. Postępowanie przeprowadza wychowawca wraz z pedagogiem szkolnym i sporządza z tego postępowania protokół zawierający :

a) imiona i nazwiska nauczycieli prowadzących postępowanie,

b) termin postępowania,

c) informacje uzyskane w drodze postępowania na temat zachowaniach ucznia, jego osiągnięć, pracy społecznej na rzecz środowiska itp.,

d) wynik postępowania wraz z uzasadnieniem,

e) uzyskaną ocenę.

Protokół przechowuje wychowawca klasy w teczce klasy.

IX. PRZEPROWADZANIE EGZAMINÓW KLASYFIKACYJNYCH

§ 32

1. Uczniów do egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych wyznacza i dopuszcza Rada Pedagogiczna na posiedzeniu klasyfikacyjnym na podstawie obowiązujących przepisów w tym zakresie i niniejszego rozdziału Statutu.

2. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

3. Uczeń niesklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

4. Uczeń niesklasyfikowany z przyczyn nieusprawiedliwionych lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą złożyć wniosek do dyrektora o wyrażenie zgody na złożenie egzaminu klasyfikacyjnego najpóźniej na dzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej.

5. Rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny ucznia niesklasyfikowanego z przyczyn nieusprawiedliwionych, biorąc pod uwagę uzasadnienie zawarte w podaniu oraz opinię wychowawcy i nauczycieli o uczniu. Przypadek każdego ucznia rozpatrywany jest indywidualnie. Członkowie rady pedagogicznej wyrażają zgodę na egzamin w drodze głosowania. Zgodę na egzamin otrzymuje uczeń, który w wyniku głosowania uzyskał zwykłą większość głosów. Uczeń o decyzji rady jest zobowiązany zasięgnąć informacji w sekretariacie szkoły.

6. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:

a) realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki,

b) ubiegający się o przyjęcie do klasy programowo wyższej (jeśli występują różnice między szkołami w zakresie zajęć edukacyjnych w szkolnych planach nauczania),

c) spełniający obowiązek nauki poza szkołą.

7. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w następującym terminie:

a) w przypadku klasyfikacji śródrocznej najpóźniej na miesiąc przed rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej;

b) w przypadku klasyfikacji rocznej nie później niż w dniu poprzedzającym zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

9. Dyrektor uzgadnia z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami) terminy egzaminów klasyfikacyjnych oraz liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy jednego dnia. W ciągu jednego dnia uczeń może zdawać nie więcej niż trzy egzaminy.

10. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z wyjątkiem egzaminu z informatyki, technologii informacyjnej i wychowania fizycznego, z których egzamin ma formę zadań praktycznych.

11. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów zapoznają ucznia (w formie pisemnej) z wymaganiami edukacyjnymi, niezbędnymi do uzyskania ocen klasyfikacyjnych. Uczeń ma obowiązek, najpóźniej w ostatnim dniu zajęć edukacyjnych w semestrze/roku szkolnego, zgłosić się do nauczyciela po wymagania edukacyjne i potwierdzić ich otrzymanie podpisem.

12. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych. W przypadku ucznia spełniającego obowiązek szkolny poza szkołą egzamin przeprowadza komisja, powołana przez dyrektora szkoły w składzie:

a) dyrektor lub wicedyrektor szkoły jako przewodniczący;

b) nauczyciele zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy.

13. Przebieg egzaminu klasyfikacyjnego jest następujący:

a) część pisemna nie może trwać dłużej niż 60 minut;

b) w części ustnej zdający losuje zestaw 3 pytań/zadań, a egzamin trwa nie dłużej niż 20 minut;

c) egzamin praktyczny trwa maksymalnie w czasie odpowiadającym tygodniowej liczbie godzin przeznaczonych na przedmiot.

14. Pytania/ zadania egzaminacyjne lub zadania praktyczne proponuje nauczyciel egzaminujący, a zatwierdza dyrektor szkoły lub przewodniczący komisji. Stopień trudności powinien odpowiadać wymaganiom i kryteriom ocen z danego przedmiotu. Zestaw pytań/zadań nauczyciel przedstawia do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły lub przewodniczącemu komisji najpóźniej na jeden dzień przed datą egzaminu klasyfikacyjnego.

15. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni, w charakterze obserwatorów, rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.

16. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający:

a) imiona i nazwiska nauczycieli przeprowadzających egzamin;

b) termin egzaminu;

c) zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne;

d) zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia;

e) wynik egzaminu;

f) uzyskaną ocenę.

Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

17. Uczeń, który z udokumentowanych przyczyn losowych nie mógł w wyznaczonym terminie przystąpić do egzaminu klasyfikacyjnego może przystąpić do niego w terminie ustalonym przez dyrektora szkoły. W przypadku klasyfikacji śródrocznej najpóźniej na miesiąc przed rocznym klasyfikacyjnym, posiedzeniem rady pedagogicznej, a w przypadku klasyfikacji rocznej w ostatnim tygodniu roku szkolnego. Uczniowie klas programowo najwyższych zdają egzamin przed rozpoczęciem pisemnych egzaminów maturalnych.

18. Dla ucznia szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe nieklasyfikowanego z praktycznej nauki zawodu z powodu usprawiedliwionej nieobecności szkoła organizuje zajęcia umożliwiające uzupełnienie programu nauczania i ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć praktycznych.

19. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany" albo „niesklasyfikowana".

20. Uczeń niesklasyfikowany w wyniku klasyfikacji rocznej nie otrzymuje promocji /nie kończy szkoły.

21. Ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego jest ostateczna, jeśli jej ustalenie jest zgodne z określoną w Statucie procedurą, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.

§ 33

1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia, na piśmie, wraz z uzasadnieniem, mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno- wychowawczych.

2. Dyrektor w ciągu 3 dni od wniesienia zastrzeżeń rozpatruje ich zasadność.

3. Uczeń lub rodzice (prawni opiekunowie) o wyniku rozpatrzonego zastrzeżenia mają obowiązek zasięgnąć informacji w sekretariacie szkoły.

4. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalenia tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.

5. W skład komisji wchodzą:

a) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji,

b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,

c) dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu prowadzących takie same zajęcia edukacyjne.

6. Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym, że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

7. Terminy sprawdzianów, ich liczbę uzgadnia się z uczniem lub jego rodzicami (prawnymi opiekunami). Sprawdzian i posiedzenie komisji ustalającej roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć edukacyjnych odbywa się najpóźniej do 10 lipca tego samego roku szkolnego, którego ocena dotyczy. W przypadku uczniów klas programowo najwyższych posiedzenie komisji odbywa się przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu maturalnego.

8. Nauczyciel danych zajęć edukacyjnych zapoznaje ucznia z wymaganiami edukacyjnymi niezbędnymi do uzyskania ocen klasyfikacyjnych. Uczeń ma obowiązek, najpóźniej w dniu wniesienia zastrzeżeń, zgłosić się do nauczyciela po wymagania edukacyjne i potwierdzić ich otrzymanie podpisem.

9. Sprawdzian wiadomości i umiejętności składa się z części pisemnej oraz ustnej, z wyjątkiem informatyki, technologii informacyjnej i wychowania fizycznego, z których sprawdzian ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

10. Przebieg sprawdzianu wiadomości i umiejętności jest następujący:

a) część pisemna nie może trwać dłużej niż 60 minut;

b) w części ustnej zdający losuje zestaw trzech pytań/zadań, a egzamin trwa nie dłużej niż 20 minut;

c) egzamin praktyczny trwa maksymalnie w czasie odpowiadającym tygodniowej liczbie godzin przeznaczonych na przedmiot.

11. Pytania/ zadania egzaminacyjne lub zadania praktyczne proponuje nauczyciel egzaminujący, a zatwierdza dyrektor szkoły lub przewodniczący komisji. Stopień trudności powinien odpowiadać wymaganiom i kryteriom ocen z danego przedmiotu. Zestaw pytań/zadań nauczyciel przedstawia do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły lub przewodniczącemu komisji najpóźniej na jeden dzień przed datą sprawdzianu.

12. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający:

a) skład komisji

b) termin sprawdzianu;

c) zadania (pytania) sprawdzające;

d) zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia;

e) wynik sprawdzianu;

f) uzyskaną ocenę.

Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

13. Komisja może na podstawie przeprowadzonego sprawdzianu podwyższyć ocenę w przypadku pozytywnego wyniku lub pozostawić ocenę ustaloną przez nauczyciela lub ustalony w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego w przypadku negatywnego wyniku.

14. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem oceny niedostatecznej, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.

X. PRZEPROWADZANIE EGZAMINU POPRAWKOWEGO

§ 34

1. Egzamin poprawkowy może składać uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

2. Uczeń (rodzice lub prawni opiekunowie) ubiegający się o egzamin/egzaminy poprawkowe składa podanie do dyrektora szkoły najpóźniej w przeddzień klasyfikacyjnego posiedzenia rady pedagogicznej.

3. Nauczyciele danych przedmiotów zapoznają ucznia (w formie pisemnej) z wymaganiami edukacyjnymi, niezbędnymi do uzyskania ocen klasyfikacyjnych. Uczeń ma obowiązek, najpóźniej w ostatnim dniu zajęć edukacyjnych w roku szkolnym, zgłosić się do nauczyciela po wymagania edukacyjne i potwierdzić ich otrzymanie podpisem.

4. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej i ustnej, z wyjątkiem egzaminu z informatyki, technologii informacyjnej, z zajęć praktycznych, i innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których programy nauczania przewidują prowadzenie ćwiczeń (doświadczeń), ma formę zadań praktycznych.

5. Egzamin poprawkowy odbywa się w terminie wyznaczonym przez dyrektora Zespołu Szkół w ostatnim tygodniu ferii letnich.

6. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:

a) dyrektor lub wicedyrektor szkoły jako przewodniczący komisji;

b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia jako egzaminator;

c) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne jako członek komisji.

7. Nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne. W przypadku braku nauczyciela tego samego przedmiotu do komisji można, w porozumieniu z jego dyrektorem, powołać nauczyciela zatrudnionego w innej szkole.

8. Przebieg sprawdzianu wiadomości i umiejętności jest następujący:

a) część pisemna nie może trwać dłużej niż 60 minut;

b) w części ustnej zdający losuje zestaw trzech pytań/zadań, a egzamin trwa nie dłużej niż 20 minut;

c) egzamin praktyczny trwa maksymalnie w czasie odpowiadającym tygodniowej liczbie godzin przeznaczonych na przedmiot.

9. Pytania/ zadania egzaminacyjne lub zadania praktyczne proponuje nauczyciel egzaminujący, a zatwierdza dyrektor szkoły lub przewodniczący komisji. Stopień trudności powinien odpowiadać wymaganiom i kryteriom ocen z danego przedmiotu. Zestaw pytań/zadań nauczyciel przedstawia do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły lub przewodniczącemu komisji najpóźniej na jeden dzień przed datą egzaminu.

10. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający:

a) skład komisji

b) termin egzaminu;

c) zadania (pytania) egzaminacyjne;

d) informację o ustnych odpowiedziach ucznia;

e) wynik sprawdzianu;

f) uzyskaną ocenę.

Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

11. Komisja może na podstawie przeprowadzonego egzaminu poprawkowego podwyższyć ocenę w przypadku pozytywnego wyniku lub w przypadku negatywnego wyniku pozostawić ocenę ustaloną przez nauczyciela lub uzyskaną w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego.

12. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września. O przyczynie nieobecności uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są poinformować dyrektora szkoły w dniu egzaminu. Najpóźniej następnego dnia składają podanie wraz z uzasadnieniem o zmianę terminu egzaminu poprawkowego.

13. Przepisy § 31 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

14. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę z wyjątkiem sytuacji wynikającej z §11 ust. 2.

XI. ZASADY MOTYWOWANIA UCZNIÓW DO NAUKI

§ 35

1. Uczniowie, którzy uzyskują najwyższą średnią ocen na koniec roku szkolnego w danym typie szkoły oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania są typowani przez szkolny samorząd uczniowski i radę pedagogiczną do Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

2. Uczniowie, którzy wyróżniają się osiągnięciami w olimpiadach i konkursach oraz uzyskują wysokie średnie ocen są typowani przez radę pedagogiczną do nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

3. Uczniowie, którzy spełniają warunki innych regulaminów nagród dla uczniów mających znaczące osiągnięcia w nauce są do nich typowani przez odpowiednie organy szkoły.

§ 36

1. Uczniowie, którzy uzyskują średnią ocen na koniec roku szkolnego co najmniej 4,75 i ocenę zachowania co najmniej bardzo dobrą, otrzymują świadectwo promocyjne z wyróżnieniem.

2. Uczniowie z klas programowo najwyższych, którzy uzyskują średnią ocen co najmniej 4,75 i ocenę zachowania co najmniej bardzo dobrą, otrzymują na zakończenie nauki w miarę posiadanych środków przez szkołę nagrody rzeczowe.

3. Rodzice uczniów klas programowo najwyższych, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 4,75 i ocenę zachowania co najmniej bardzo dobrą otrzymują listy gratulacyjne przyznane przez radę pedagogiczną i wręczane przez dyrektora szkoły na uroczystości zakończenia roku szkolnego.

4. Wychowawca udziela pochwały na godzinie z wychowawcą uczniom, którzy w wyniku klasyfikacji semestralnej uzyskali średnią ocen co najmniej 4,0 i co najmniej ocenę bardzo dobrą zachowania oraz mają wysoką frekwencję.

§ 37

1. Nazwiska uczniów, którzy otrzymali stypendium Prezesa Rady Ministrów, nagrodę Ministra Edukacji oraz inne prestiżowe nagrody zostają wpisane do kroniki szkoły.

2. Uczniowie otrzymują pochwałę dyrektora szkoły wobec uczniów całej szkoły za wzorową postawę uczniowską, pracę na rzecz szkoły i środowiska.

XII.EWALUACJA SZKOLNEGO SYSTEMU OCENIANIA

§ 38

1. W procesie ewaluacji szkolnego oceniania biorą udział:

a) uczniowie

b) rodzice

c) nauczyciele

2. Zmian w szkolnym systemie oceniania dokonuje Rada Pedagogiczna.