Pielgrzymka maturzystów - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku

Deotymy 15a, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 60 22 • e-mail: • www: http://www.5lo.slupsk.pl

Pielgrzymka maturzystów

6 kwietnia 2016, 12:21

Uczniowie V LO wzięli udział w dorocznej Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę. Zanim jednak dotarli na piątkowe spotkanie w Częstochowie, zwiedzili muzeum KL Auschwitz - Birkenau. O niewyobrażalnym ludobójstwie tu dokonanym słyszeli i na lekcjach historii, i na języku polskim, ale dopiero podążanie ostatnią drogą ponad miliona niewinnych ludzi, od rampy kolejowej do ruin krematorium, wstrząsające dowody zbrodni nazistowskich skłoniły do głębszych refleksji, dały pełniejszy obraz obozowego koszmaru…

Kolejny dzień dostarczył zupełnie innych wrażeń. Większość uczniów po raz pierwszy przybyła na Jasną Górę. Wyśpiewane, wyrapowane właściwie świadectwo ks. Jakuba Bartczaka dało początek innym świadectwom, którymi dzielili się licealiści z całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Półtora tysiąca młodych ludzi błyskawicznie włączało się w łatwo wpadające w ucho refreny kolejnych utworów księdza rapera. Po Mszy św. i nabożeństwie Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach maturzyści modlili się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej: „Tobie zawierzamy nasze dziś i jutro”.

Jaki był cel pielgrzymki? Czy tylko - jak niektórzy próbowali żartować - modlić się o cud zdania matury? Oczywiście, duchowe wsparcie jest istotne, ale wielu szukało wskazówek na dalszą przyszłość, o rozpoznanie powołania, bo jak słusznie zauważyła jedna z koleżanek - każdy jest do czegoś powołany. Powołanie jest potrzebne w każdym zawodzie, by móc go wykonywać z pasją.

Duchowym opiekunem podczas tej wyprawy był ks. Piotr Świątkowski, wspierany przez pana Wojciecha Gajewskiego, zaś pieczę nad sprawami bardziej przyziemnymi sprawowała pani Janusiak - głodny i niewyspany nikt nie był, choć nie wszyscy mogli się umyć w ciepłej wodzie. Ale to kolejne umartwienie w intencji zdanej matury :-)