Wizyta w Instytucie Pamięci Naukowej w Gdańsku - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku

Deotymy 15a, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 60 22 • e-mail: • www: http://www.5lo.slupsk.pl

Wizyta w Instytucie Pamięci Naukowej w Gdańsku

28 lutego 2017, 8:16
Wizyta w Instytucie Pamięci Naukowej w Gdańsku

Lekcja historii to świadectwo dziejów, źródło prawdy o życiu oraz wyraz pamięci o wydarzeniach definiujących naszą teraźniejszość. Korzenie nas wszystkich sięgają przeszłości, dlatego tak ważne jest poznanie historii swojej ojczyzny. Bez niej nie sposób zrozumieć otaczającej nas rzeczywistości”.

W nietypowej lekcji historii mogli uczestniczyć uczniowie klas humanistycznych. 17 lutego 2017 r. młodzież z naszej szkoły gościła z wizytą w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. W sali edukacyjnej im. A. E. Fieldorfa „Nila” mogliśmy wysłuchać prelekcji pana Krzysztofa Drażby, głównego specjalisty z Biura Edukacji IPN w Gdańsku, który przedstawił strukturę oraz statutowe zadania Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie pracownicy z Archiwum IPN w Gdańsku, przybliżyli młodzieży zadania oraz metody pracy archiwistów, co dla uczniów z klas humanistycznych okazało się bardzo cenne oraz oprowadzili po magazynie archiwalnym, na co dzień niedostępnym dla odwiedzających. W tej części spotkania uczniowie mieli też okazję zapoznać się z wybranymi dokumentami zgromadzonymi w Archiwum IPN w Gdańsku. Największe emocje budziły udostępnione zbiory ze Słupska.

Nasza wizyta w IPN zakończyła się wysłuchaniem dwóch prelekcji pana Bartosza Januszewskiego pt.: „Służba Zwycięstwu Polski – Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa, jako podziemne Wojsko Polskie” oraz „Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego” będący uzupełnieniem do projekcji filmu dokumentalnego o Polskim Państwie Podziemnym.

Wszyscy uczniowie otrzymali po egzemplarzu opracowania historycznego „Testament Polski Walczącej”, a szkoła materiały edukacyjne na Dzień Żołnierzy Wyklętych, który w naszej szkole uroczyście akcentujemy już 2 marca br.

Wieczór spędziliśmy w Teatrze Muzycznym w Gdyni na musicalu będącym adaptacją książki Szolema Alejchema, opowiadającą o losach żydowskiej rodziny, skazanej na wygnanie z rodzinnej wsi Anatewki w carskiej Rosji. „Skrzypek na dachu” w reżyserii Jerzego Gruzy to obraz przemian, upadania tradycji, o której tak wiele się mówi i która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami. To także jeden z niewielu musicali, w którym w piękny, dowcipny, liryczny i dramatyczny zarazem sposób mówi się o podstawowych wartościach życia i przemijaniu.

Wyjazd odbył się z inicjatywy pana Wojciecha Gajewskiego, a opiekunami były również panie Jolanta Żeromska i Dorota Kudlik.

Wizyta w Instytucie Pamięci Naukowej w Gdańsku (galeria: 2)