Wykład dr Joanny Jurgała-Jureczka - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku

Deotymy 15a, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 60 22 • e-mail: • www: http://www.5lo.slupsk.pl

Wykład dr Joanny Jurgała-Jureczka

4 października 2018, 15:08

1 października gościliśmy w naszej szkole dr Joannę Jurgała-Jureczka. Pani Joanna z wykształcenia jest historykiem literatury, autorką zbeletryzowanych biografii, opracowań dotyczących przede wszystkim okres XX-lecia międzywojennego i czasów PRL. W kręgu zainteresowań pisarki znajdują się przede wszystkim twórcy pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego, a zwłaszcza Zofia Kossak-Szczucka i Gustaw Morcinek.

Spotkanie z maturzystami V LO dotyczyło życia i twórczości Zofii Kossak, o której pani Joanna opowiadał z niesamowita pasją. Biografia autorki „Z otchłani” nie ma przed panią Jurgała-Jureczka żadnych tajemnic. Uczniowie nie mieli świadomości, jak zawiłe były losy Zofii Kossak i jakie miała koneksje rodzinne. Szczególną uwagę w swej prelekcji, bogato ilustrowanej fotografiami, pani doktor poświęciła pracy konspiracyjnej, uwięzieniu na Pawiaku, a potem w Auschwitz Birkenau.

Po południu spotkanie z panią dr Joanną Jurgała-Jureczka w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Dąbrowskiej, poprowadziła pani Joanna Janusiak.