Niepokonana – historia niepodległości w pieśni i piosence - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku

Deotymy 15a, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 60 22 • e-mail: • www: http://www.5lo.slupsk.pl

Niepokonana – historia niepodległości w pieśni i piosence

19 listopada 2018, 13:50
Niepokonana – historia niepodległości w pieśni i piosence

Niepokonana – historia niepodległości w pieśni i piosence – to tytuł koncertu, którym 9 listopada uczniowie V LO uczcili 100-lecie niepodległości Ojczyzny. Koncert ten zaprezentowali dwukrotnie – pierwszy raz dla społeczności szkolnej. O godz. 11.11, po wprowadzeniu sztandaru V Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Słupsku, wszyscy odśpiewali 4 strofy Mazurka Dąbrowskiego, który zaintonował szkolny chór.

Soliści – Paulina Łaga, Kinga Łozińska, Roksana Białek, Wiktoria Brych, Ringo Todorović i Patryk Jaszek – oraz chór przeprowadzili nas przez historię Polski od konfederacji barskiej, przez odzyskanie niepodległości, czasy wojny i obu okupacji (niemieckiej i po 1945 r. radzieckiej) po w pełni wolną Ojczyznę. Koncert ten miał wyjątkową oprawę muzyczną dzięki profesjonalnemu wsparciu muzyka Polskiej Filharmonii Synfonia Baltica im.Wojciecha Kilara w Słupsku - pana Tadeusza Picza – oraz absolwentki V LO, studentki Instytutu Muzyki AP w Słupsku – Wiktorii Brych. Nad aranżacjami pracował z doskonałym rezultatem Michał Krawczun z kl. I c. Wśród akompaniatorów znaleźli się również absolwenci. Dodatkową atrakcją był polonez Pożegnanie Ojczyzny M. K. Ogińskiego w wykonaniu uczniów kl. III d pod kierownictwem pani Bogusi Krzysztofowicz oraz energetyczny taniec przygotowany przez kl. II a.

Popołudniowy występ, wzbogacony o taniec Związane w wykonaniu zespołu Rellise z MDK w Słupsku, poprzedziło wręczenie nagród uczestnikom Miejskiego Konkursu Historycznego zorganizowanego przez pana Wojciecha Gajewskiego. Swą obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz oświatowych, Rady Miasta, Akademii Pedagogicznej, stowarzyszeń i organizacji działających na terenie miasta, a także nauczyciele i uczniowie szkół biorących udział w konkursie. Nie zabrakło też mieszkańców Słupska, którzy niejednokrotnie już uczestniczyli w imprezach artystycznych organizowany przez V LO. Patronatem medialnym koncert objęło Radio Koszalin i Kanał 6.

Całość przygotowała pani Joanna Janusiak przy pomocy pani Katarzyny Góra, Violetty Miś, Bogumiły Krzysztofowicz, Roberta Stodulskiego i Zbigniewa Pytlaka.

Szczególne podziękowanie składamy Miejskiemu Centrum Kultury za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego oraz Szkole Podstawowej nr 3 za wypożyczenie strojów.

Niepokonana – historia niepodległości w pieśni i piosence (galeria: 2)Niepokonana – historia niepodległości w pieśni i piosence (galeria: 3)Niepokonana – historia niepodległości w pieśni i piosence (galeria: 4)Niepokonana – historia niepodległości w pieśni i piosence (galeria: 5)Niepokonana – historia niepodległości w pieśni i piosence (galeria: 6)Niepokonana – historia niepodległości w pieśni i piosence (galeria: 7)