V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku
Menu
Materialy dodatkowe
Kadra Pedagogiczna
O nas
Poznaj Polskę
Cudze chwalicie, swego nie znacie… Uczniowie V LO postanowili więc poznać – na początek swoją stolicę, a to dzięki projektowi „Poznaj Polskę”.
Trzy dni to niewiele, staraliśmy się wykorzystać je maksymalnie. Pierwszy dzień wypełniła nam lekcja historii w Żydowskim Instytucie Historycznym i dłuuuuuuuugi spacer z przewodnikiem po Starym Mieście i Nowym świecie – mnóstwo wiedzy o Warszawie wczoraj i dziś w naprawdę ciekawym przekazie pani Małgosi. Polecamy ją kolejnym grupom wycieczkowym do stolicy J. Zimno nie ostudziło naszej ochoty do realizacji kolejnych punktów programu.
Kolejny dzień – X Pawilon Cytadeli. Nie ma to jak poznać coś siłą i mocą własnych nóg. Budowa Muzeum Historii Polski sprawiła, że… cały obiekt obeszliśmy dookoła, by trafić w końcu do bramy (właściwie bramki) wejściowej. Raptem 45 minut intensywnego marszu J To muzeum zrobiło na nas szczególne wrażenie, zwłaszcza galeria obrazów A. Sochaczewskiego. No i niesamowici przewodnicy, którzy uświadomili nam ogrom cierpienia zesłanych na Syberię uczestników Powstania Styczniowego. Ważna dla nas była wizyta na Powązkach i hołd oddany Zbigniewowi Herbertowi. Zwieńczenie etapu edukacyjnego to Muzeum Niepodległości. Wieczorem obowiązkowo – Złote Tarasy!
Ostatni dzień nie mniej intensywny – zaczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego. Dwie godziny to naprawdę niewiele, by dokładnie zajrzeć w każdy zakamarek tego niesamowitego miejsca pamięci. Cmentarz Powstańców i pomnik Poległych Niepokonanych, upamiętniający ponad sto tysięcy pochowanych tam powstańców i mieszkańców Warszawy był dopełnieniem dzisiejszej lekcji o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach. W drodze powrotnej – Palmiry, kolejne miejsce pamięci o pomordowanych przez Niemców cywilach. Tu również należą się słowa podziękowania przewodnikowi, który potrafił zainteresować nawet najbardziej zmęczonych…
Wróciliśmy z niedosytem. Tyle jeszcze zostało miejsc przez nas nieodkrytych…