Podsumowanie konkursu „Młodzi XXI wieku o młodzieży ponarskiej 1942 - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku

Deotymy 15a, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 60 22 • e-mail: • www: http://www.5lo.slupsk.pl

Podsumowanie konkursu „Młodzi XXI wieku o młodzieży ponarskiej 1942

13 grudnia 2022, 10:05
Podsumowanie konkursu „Młodzi XXI wieku o młodzieży ponarskiej 1942
3 grudnia w Domu Kultury Polskiej w Wilnie uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu „Młodzi XXI wieku o młodzieży ponarskiej 1942”, którego współorganizatorem było V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa w Słupsku. Jury konkursu, w tym pani Joanna Janusiak, przyznało nagrody w czterech kategoriach – literackiej, plastycznej, muzycznej i multimedialnej. Uczniowie polskich szkół na Litwie wykazali się nie tylko swoimi zdolnościami i talentami, przede wszystkim zainteresowali się losami swoich rówieśników ze Związku Wolnych Polaków na Litwie rozstrzelanych przez litewskich szaulisów w podwileńskich Ponarach w latach1941-1944. Uroczystość prowadziła pani Joanna Janusiak. Wśród gości konkursowej gali była m.in. pani konsul RP w Wilnie Irmina Szmalec, poseł na Sejm Litewskiej Republiki Beata Pietkiewicz, wiceprezes Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz, a także s. Michaela, założycielka pierwszego i jak dotąd jedynego hospicjum na Litwie.

Zainteresowanie konkursem było duże, szczególne wrażenie zrobiły nagrodzone prace multimedialne i muzyczne. Można je obejrzeć na stronie Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska”. Więcej o wydarzeniu na stronach:

http://wilnoteka.lt/tresc/laureaci-konkursu-ponarskiego-juz-z-nagrodami

http://www.klubygp.pl/konkurs-ponarski-mlodzi-xxi-wieku-o-mlodziezy-ponarskiej-1942/

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/polska-swiat/2022/12/03/w-wilnie-rozstrzygnieto-konkurs-mlodzi-xxi-wieku-o-mlodziezy-ponarskiej-1942/
Podsumowanie konkursu „Młodzi XXI wieku o młodzieży ponarskiej 1942 (galeria: 2)