Zaduszki Poetyckie - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku

Deotymy 15a, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 60 22 • e-mail: • www: http://www.5lo.slupsk.pl

Zaduszki Poetyckie

7 listopada 2014, 11:06
Zaduszki Poetyckie

5 listopada 2014 roku w auli V Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta odbyły się Zaduszki Poetyckie. Spotkanie z poezją poświęcone było z 90 rocznicą urodzin Patrona szkoły.

Chwila zadumy i refleksji nad przemijaniem wzbogacona została śpiewem i recytacjami utworów polskich poetów. Dekoracja sali, migające płomienie świec nadały wieczorowi niezapomniany nastrój, nastrój pełen zadumy i refleksji nad przemijaniem i kruchością życia człowieka.

Wieczorek poetycki rozpoczęły Daria Brodzik i Ada Paprocka utworem Z. Herberta Testament przy akompaniamencie Magdaleny Orzechowskiej, Justyny Narewskiej, Macieja Banachowskiego
i Tadeusza Picza. Recytacja utworu połączona ze śpiewem oddała ducha poezji Zbigniewa Herberta. Prowadzący Zaduszki Poetyckie, Emilia Mielczarek i Dawid Borucki, w przerwach miedzy recytacjami prezentowali sylwetkę Zbigniewa Herberta, najwybitniejszego współczesnego poety. Przedstawienie życia i twórczości poety zostało wzbogacone prezentacją multimedialną, przygotowaną przez Emilię Mielczarek. Kolejnym recytatorem był Adrian Poparda, który wykonał wiersz poety pt: Mój ojciec,
a
po nim wystąpiła Ada Paprocka z piosenką Byłam różą.

Konferansjerzy przedstawili kilka faktów z życia Herberta, podkreślając jego osiągnięcia
w dziedzinie poezji. Dawid Borucki wymienił liczne nagrody, które otrzymał nasz wieszcz za swoją pracę na niwie literatury. Po krótkiej prezentacji na scenie pojawiły się Sara Sitko z wierszem K.K. Baczyńskiego Kiedy przyjdziesz oraz Aleksandra Kuźmińska z tekstem J. Czechowicza Cmentarz. Wieczór uświetniły swoim występem Anna Jurak oraz Sandra Młyńska piosenką Budki Suflera Martwe morze. Samotność i przemijalność świata podkreślił Daniel Dziubałtowski wierszem
W. Szymborskiej Kot w pustym mieszkaniu

Pan Cogito – fikcyjna postać wykreowana przez poetę – to postać, która ma wiele cech samego twórcy, uosabia współczesnego człowieka, inteligentnego i wykształconego, niemogącego pogodzić się z otaczającą go rzeczywistością. By podkreślić myśl poety i ukazać, że nie był odosobniony w swym widzeniu świata, Szymon Goliszek zaprezentował utwór C.K. Norwida pt: Na zgon poezji przy akompaniamencie Weroniki Stelmachowskiej, a zaraz po nim wystąpiła Aleksandra Kudeń z wierszem B. Leśmiana Niewiara z akompaniamentem Magdaleny Orzechowskiej. By dopełnić obraz minionych chwil Agata Szyba zaśpiewała piosenkę 51 zespołu TSA . Kolejnym zaprezentowanym utworem był wiersz Czesława Miłosza pt: Sens w wykonaniu Marty Maziarz.

Podsumowując historię życia i twórczości poety prowadzący przypomnieli fakt, że V LO należy do Klubu Herbertowskich Szkół i aktywnie uczestniczy w organizowanych zjazdach szkół należących do klubu oraz propaguje sylwetkę Patrona oraz idee zawarte w jego wierszach.

Piosenką Wszystko, co piękne Ada Paprocka zaznaczyła ,że wszystko, co piękne jest przemija, ale też wszystko, co piękne jest, zostaje w naszych duszach na długo. Agata Szyba wierszem ks. Jana Twardowskiego Spieszmy się kochać przypomniała, co tak naprawdę jest ważne w życiu człowieka
i co, powinno się liczyć.

Spotkanie z poezją zakończyła Sandra Młyńska piosenką Ocalić od zapomnienia w aranżacji Marka Grechuty.

Recytatorom i śpiewającym towarzyszył zespól muzyczny w składzie: Justyna Narewska, Magdalena Orzechowska, Maciej Banachowski , Tadeusz Picz.

Zgromadzona w kawiarence publiczność była oczarowana występem młodych artystów, długo komentowano zaprezentowane przez młodzież naszego liceum dzieła polskich twórców.

Na zakończenie wspaniałego wieczoru pełnego emocji i wzruszeń prowadzący Zaduszki Poetyckie podziękowali wszystkim uczestnikom i wręczyli dyplomy. A gości zaprosili na słodki poczęstunek, który przygotowali uczniowie klasy IB.

Pani Dyrektor dziękując młodzieży za występ, podkreśliła, że dzięki nim doznała wielu wzruszeń. Ponadto zaznaczyła, iż piękna aula, jej wystrój byłyby niczym, gdyby zabrakło w niej młodych entuzjastów poezji.

Inicjatorkami spotkania i sprawującymi opiekę nad uczniami były: Jolanta Jedlińska i Joanna Michałowska.

Zaduszki Poetyckie (galeria: 2)Zaduszki Poetyckie (galeria: 3)