MECHANIK OTRZYMAŁ ELITARNY CERTYFIKAT "SZKOŁY HUMANITARNEJ" POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ!!! - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. Tadeusza Tańskiego w Słupsku

Mieczysława Niedziałkowskiego 2, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 48 31 • e-mail: • www: http://www.mechanik.slupsk.pl

MECHANIK OTRZYMAŁ ELITARNY CERTYFIKAT "SZKOŁY HUMANITARNEJ" POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ!!!

22 października 2021, 14:42

MECHANIK OTRZYMAŁ ELITARNY CERTYFIKAT "SZKOŁY HUMANITARNEJ" POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ!!!

Przez cały rok szkolny 2020/2021 uczniowie klasy 2lT5 (aktualnie klasy 3lT5), uczestniczyli w programie prowadzonym przez Polską Akcję Humanitarną pod nazwą "Szkoła Humanitarna".
Dzięki udziałowi w programie nasza szkoła dołączyła do elitarnego klubu 270 szkół w całej Polsce, które w trakcie 19 lat trwania programu otrzymały certyfikat „Szkoły Humanitarnej”!
Na zakończenie udziału klasy 3lT5 w programie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i breloczki wykonane przez panią Olgę Węsierską na drukarce 3D 
Podczas trwania programu, zaangażowani w działania uczniowie i nauczyciele, mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych aktywnościach. Program jest zaprojektowany głównie z myślą o nauczycielach i nauczycielkach, którzy chcą uatrakcyjnić godziny wychowawcze oraz działać razem z uczniami. Kształtuje on postawy solidarności, otwartości
i szacunku dla ludzi z różnych miejsc na świecie oraz o różnych poglądach. Podejmuje aktualne społeczne tematy analizując je w ramach edukacji globalnej.
We wrześniu odbyło się bardzo atrakcyjne wyjazdowe spotkanie w Toruniu dla szkolnych koordynatorów programu. W naszej szkole była to pedagog Agnieszka Wywiał i wychowawca klasy biorącej udział w programie-Tomasz Szumiło. Przez rok szkolny uczniowie uczestniczyli w zajęciach realizowanych zgodnie z udostępnionymi przez Polską Akcję Humanitarną „kartami dyskusji”, na których poruszali
zagadnienia dotyczące krytycznego myślenia, zagrożeń płynących z patrzenia na świat i innych ludzi przez pryzmat stereotypów czy też uwrażliwienia na język i słowa, którymi się posługujemy. Poza tym uczniowie uczestniczyli m.in. w następujących aktywnościach:
1. Webinar na temat „Factfullnes- jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” z trenerką PAH Katarzyną Świdnicką (wrzesień 2020r.)
2. Szkolenie wprowadzające do edukacji globalnej (online- wrzesień 2020r.)
3. Przez cały rok szkolny uczniowie uczestniczyli w Refleksyjnym Klubie Online polegającym na wymianie wiadomości e-mail z edukatorami Szkoły Humanitarnej oraz na udziale w wielu webinarach na ciekawe globalnie tematy.
4. Projekcja filmu dokumentalnego „Oni nie znają naszej sztuki” o artystach grafitti z Kenii połączone z dyskusją z autorką filmu Pauliną Zając. (listopad 2020r.)
5. Spotkanie z Bumim Philipsem, obywatelem Polski pochodzenia nigeryjskiego, na temat rasizmu (online- grudzień 2020r.)
6. Spotkanie online z przedstawicielkami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (grudzień 2020r.)
7. Warsztaty online dla uczniów i uczennic „Zrozum celebryckie imby”- .
8. Udział młodzieży w spotkaniu online- worldcafe, dyskusja z edukatorami PAH na tematy: „Wirtualna woda”, „Slumturystyka” i inne.
8. Warsztaty online dla młodzieży na tematy: „Szkoła (nie)przyjazna LGBTQ+”, „Brzydkie słowo na F, czyli o co chodzi z tym feminizmem”, „Czy islam jest taki straszny”. (marzec 2021r.)
9. Udział uczniów i uczennic w międzyszkolnym spotkaniu online.(maj 2021r.) (kwiecień 2021r.)
10. Organizacja w szkole „grywalizacji” „Globalne współzależności”. (maj 2021r.)
11. Spotkanie bez stereotypów- udział uczniów i uczennic w grze miejskiej „Śladami słupskich Żydów”. Zajęcie I miejsca w międzyszkolnej rywalizacji.