„Razem do zawodu” - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. Tadeusza Tańskiego w Słupsku

Mieczysława Niedziałkowskiego 2, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 842 48 31 • e-mail: • www: http://www.mechanik.slupsk.pl

„Razem do zawodu”

22 kwietnia 2022, 12:49

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych jak co roku wzięli udział w wojewódzkim konkursie „Razem do zawodu”. Tradycją już się stało, że za każdym razem są laureatami.

W branży ICT i elektronika udział wzięły dwie drużyny.

II miejsce zdobyli uczniowie Oliwier Nowak, Eryk Nejman, Sebastian Szyca, Cyprian Rosner, Szymon Król za projekt future body reneval; opiekunem grupy był Marcin Ślufarski. Jako nagrodę dodatkową uczniowie otrzymali propozycję płatnych praktyk zawodowych (stażu) w firmie Nanotest
z Gdańska.

W poprzedniej edycji konkursu wykonano projekt symulacji łóżka
w odpowiednim oprogramowaniu, jednocześnie autorzy projektu zadeklarowali wykonanie prototypu łóżka rehabilitacyjnego w następnej edycji.

Zgodnie z deklaracją uczniowie Mechanika kontynuowali pracę nad prototypem łóżka rehabilitacyjnego. Na rynku są już takowe dostępne, jednak nie spełniają roli „5 w 1”, co generuje koszty zakupu pięciu osobnych łóżek – rozwiązaniem mógłby być FBR. Na tę chwilę dysponujemy stołem rehabilitacyjnym łączącym funkcje pięciu łóżek w jednym z realizacją ćwiczeń odpowiednich części ciała. Łóżko rehabilitacyjne sterowane jest za pomocą napędów pneumatycznych, może być również sterowane napędem elektrycznym w zależności od zapotrzebowania określonej pracowni rehabilitacyjnej. Model wzbogacono o wiele zabezpieczeń umożliwiających bezawaryjne i ciche działanie nawet przez kilkanaście lat. Można nim sterować za pomocą Arduino, ale również za pomocą sterowników PLC stosowanych
w sterowaniu pneumatycznym.Wyróżniono również projekt żółta niespodzianka, którego autorami są: Alan Ludwig, Piotr Wykowski, Igor Bondaryk - opiekun Milena Ginko

Projekt ten polegał na wykonaniu żółtej interaktywnej kaczuszki dedykowanej najmłodszym. Zabawka ma charakter edukacyjny oraz profilaktyczny – jej zadaniem jest badanie obecności tlenku węgla w powietrzu i temperatury wody. Uczniowie projekt realizowali we współpracy z Przedszkolem Miejskim nr 25 w Słupsku, w którym to właśnie dzieci projektowały graficzną formę kaczuszki.

W branży transport, logistyka i motoryzacja wzięły udział także dwie drużyny.

III miejsce zdobyli uczniowie: Marcin Godlewski, Antoni Matusik, Maksymilian Lasecki za projekt góra - dół; opiekun Milena Ginko.

Jest to innowacyjny projekt mobilnej przyczepki rowerowej, która zawsze jest z użytkownikiem, zamocowana na rowerze. Zakupy możemy umieścić na zaprojektowanym niewielkim bagażniku. Jednak, gdy miejsca jest zbyt mało, bagażnik staje się przyczepką rowerową z dużo większą ładownością. Jej montaż (przełożenie z góry na dół ) jest łatwy i intuicyjny dla każdego użytkownika. Projekt jest jedyny w swoim rodzaju, nie ma takiego na rynku. Zyskał aprobatę rowerzystów.

Wyróżnienie zdobyli uczniowie: Jakub Nadwodny, Kacper Goyke, Stanisław Duda, Tomasz Agatowski za projekt inteligentny wózek widłowy; którego opiekunem był Marcin Ślufarski.

Przedmiotem projektu było wykonanie wózka widłowego realizującego kilka zadań, odciążając tym samym magazyniera i umożliwiając mu sprawniejszą pracę pod względem logistycznym. Wózek został zaprojektowany do realizacji kilku funkcji jednocześnie. Podczas rozładunku można zczytywać kody kreskowe, skanować rozładowywaną paletę, zmniejszać stany rozładowanego ładunku. Jednocześnie dokonuje na widłach pomiaru wagowego towaru i po zeskanowaniu automatycznie kieruje się w stronę odpowiedniego regału magazynowego, rozładowując towar i automatycznie zwiększając stany magazynowe w odpowiednim programie komputerowym.

W branży chemia lekka i środowisko udział wzięła jedna drużyna.

Wyróżnienie zdobyli uczniowie:

Oskar Jacewicz, Grzegorz Horbacz, Piotr Pietrzykowski za projekt paralotnia clean-air, którego opiekunem był Marcin Ślufarski.

Przedmiotem projektu było wykonanie paralotni monitorującej czystość powietrza i przekazującej wyniki do komputera lub innej jednostki kontrolującej. Opracowano program do automatycznego powiadamiania o złej jakości powietrza i możliwości przesłania wyników na telefon komórkowy za pośrednictwem WF-FI. Wyniki, oprócz czystości powietrza, pokazują temperaturę, ciśnienie, datę i godzinę pomiaru. Jednocześnie za pomocą odpowiedniej grafiki i zapisanych danych program wskazuje normy powietrza na wyświetlaczu telefonu komórkowego. Pod względem praktycznym ma lepsze zastosowanie jak dron, ponieważ zużywa mniej energii elektrycznej do napędu oraz korzysta z darmowej energii wietrznej i spadochronu.Ile zespołów, tyle nagród !!!!!