Zespół Placówek Oświatowych w Słupsku
Menu
- Start
- Aktualności
- Kalendarium
- Linki
- Multimedia
- Kontakt
- Dyrekcja
- Informacje o ZPO
- Pracownie Mechaniczne
- Pracownie Gatronomiczno-Hotelarskie
- Pracownie Drzewno-Budowlane
- Bursa szkolna
- Projekt"Mechanik z pasją na europejskim rynku pracy"
- Projekt "Szkoła - praca...jesteśmy gotowi!"
- Projekt "EcoPraktyka - podniesienie kwalifikacji uczniów o technologie OZE"
- Praca
- Ważne dokumenty
Projekt "Szkoła - praca...jesteśmy gotowi!"
Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku
jest realizatorem projektu
„Szkoła – praca…jesteśmy gotowi!”
Nr projektu: 2016 -1-PL01-KA102-024413
Projekt realizowany jest w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
Termin realizacji projektu : 01.12.2016 r. – 30.11.2017 r.
Opis projektu
Głównym celem projektu jest poszerzenie umiejętności oraz kompetencji zawodowych młodzieży. Poszerzenie programu nauczania o umiejętności pracy w barze - barman oraz umiejętności wykonywania prostych czynności porządkowych w hotelowych pomieszczeniach ogólnie dostępnych : SPA, basen, sauna, centra odnowy biologicznej.
Staże obędą w trzech krajach tj: Słowacja, Sycylia, Portugalia.
Celami pośrednimi są:
- rozwój zawodowy uczniów techników zawodowych branży hotelarskiej i gastronomicznej oraz i uczniów szkoły zawodowej dla osób upośledzonych w stopniu lekkim- pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Młodzież z klas hotelarsko-gastronomicznych od 5 lat wykazuje duże zainteresowanie pozyskaniem umiejętności przygotowywania cocktaili, aktywnie działając w „Klubie Młodego Barmana” przy CKP w Słupsku. W trakcie spotkań poznają zasady, technikę sporządzania miksów oraz zdobywają podstawową wiedzę na temat ich przeznaczenia, smaku, właściwości oraz aromatu.
- integracja młodzieży niepełnosprawnej z młodzieżą pełnosprawną na wielu płaszczyznach, a co za tym idzie nabycie umiejętności pracy w grupie.
- Zdobycie pewności siebie przed wejściem na rynek pracy
- Zapoznanie się z wymogami pracodawców na Europejskim rynku pracy, oraz sprawdzenie swoich umiejętności na konkretnym stanowisku w hotelu.
- Dla młodzieży niepełnosprawnej umysłowo ( a często bardzo dobrze sprawdzającej się w pracy ) odbycie stażu pozwoli na nabycie prostych umiejętności użytecznych w wielu hotelach , co w efekcie da szanse na osiągnięcie osobistego powodzenia oraz względnej samodzielności ekonomicznej w dorosłym życiu.
- Aktywizacja uczniów pełnosprawnych oraz niepełnosprawnych jako, jedna z podstawowych zasad stanowiących klucz do ułatwienia nawiązania właściwych stosunków interpersonalnych w środowisku. Pobudzanie do działania.
- Wyrobienie nawyku dbałości o jakość swojej pracy
- Orientacja co do wymogów pracodawcy wobec pracownika na poszczególnych stanowiskach pracy. Dla młodzieży z klasy (pracownik pomocniczy obsługi hotelowej) obserwacja pracy innych pracowników w hotelach pozwoli na poszerzenie swojej wiedzy na temat usług hotelowych.
- Wyrobienie swojego zdania na temat swoich umiejętności, możliwości i ewentualnych braków które należy uzupełnić.
- grupa uczniów biorących udział w projekcie, zdobędzie podstawowe lub poszerzy swoje umiejętności językowe w zakresie języka zawodowego. Spowoduje to swobodne porozumiewanie się i zniesienie bariery językowej.
Cele w obrębie umiejętności osobistych:
1. Poszerzenie wiedzy o kulturze oraz obyczajowości mieszkańców trzech krajów UE,
2. Propagowanie mobilności jako szansy na rozwój osobisty młodych obywateli Europy,
3. Podniesienie ogólnych umiejętności językowych,
4. Ułatwienie dostępu do zagranicznych szkoleń w zakresie branży hotelarskiej i barmańskiej
Opis uczestników
Kształcenie w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej odbywa się wyłącznie dla młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim. Jest to zawód wymagający opanowania bardzo prostych umiejętności zgodnie ze specyfiką obiektu hotelarskiego, jego ofertą, liczbą gości i ich wymagań. Wykonują prace porządkowe w pokojach gości i pomieszczeniach ogólnie dostępnych, wykonują prace pomocnicze w kuchni i w sali konsumenckiej, nabywają umiejętności konserwacji bielizny hotelowej, stołowej, wykonywania usług pralniczych. Dbają o estetykę budynku hotelowego i jego otoczenia. Kształcenie w tym zawodzie umożliwia młodzieży nabycie prostych umiejętności użytecznych w wielu przedsiębiorstwach, co w efekcie daje szanse na osiągnięcie osobistego powodzenia oraz względnej samodzielności ekonomicznej w dorosłym życiu. Kształcenie młodzieży niepełnosprawnej umysłowo wymaga stałego stosowania działań pobudzających jego motywację do chęci zdobywania nowych umiejętności. Brak motywacji może wynikać z porażek i frustracji jakiej doświadczyły podczas dotychczasowej nauki. Uczniowie mają lepszą motywację do nauki, gdy nauczyciel stwarza im możliwość podejmowania decyzji i sprawowania nadzoru nad procesem uczenia się. Motywacja uczniów zwiększa się , gdy postrzegają zadania jako bezpośrednio i pośrednio związane z osobistymi potrzebami, zainteresowaniami i celami. Ważnym elementem tych działań jest dostosowanie poziomu trudności tak, że mogą liczyć na ich wykonanie .Głównym celem edukacji zawodowej jest rozwijanie autonomii ucznia, jego personalizacja,socjalizacja oraz wyposażenie go w umiejętności i wiadomości aby mógł porozumiewać się z otoczeniem w sposób werbalny lub pozawerbalny, zdobył maksymalną niezależność życiową, był zaradny w życiu codziennym oraz uczestniczył w różnych formach życia społecznego na równi z innymi członkami grupy uczniów, znając i przestrzegając norm przez nią przyjętych.
Do udziału w stażach zostaną wytypowani uczniowie wszystkich klas (tj. I, II, II) zawodu: pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, którzy bardzo dobrze radzą sobie na zajęciach praktycznych (wykonując przydzielone prace w pracowni hotelowej w CKP) oraz wykazują duże zainteresowanie zawodem.
Uczestnicy którzy, będą odbywać staż w ramach barmaństwa to uczniowie klas II i III w zawodach technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież kształcąco się w tych zawodach łączy jedno- obsługa konsumenta co wspaniale wpisuje się w pracę barmana, która może być niestety rozwijana tylko w ramach kół zainteresowania co nie daje 100 % możliwości przygotowania go do pracy w tym zawodzie.
Warunkiem udziału ucznia w procesie rekrutacji będzie wypełnienie oraz podpisanie formularza zgłoszeniowego i przekazanie go do sekretariatu placówki lub bezpośrednio do koordynatora projektu. Formularz zgłoszeniowy zostanie umieszczony na stronie internetowej Centrum w sekcji dot. projektu.
Efekty kształcenia w ramach stażu:
Podczas staży zagranicznych młodzież (15 osób) która, będzie odbywała zajęcia praktyczne za barem powinna nabyć takie umiejętności jak:
- zapoznanie się z przepisami BHP oraz p. poż,
-Przyswojenie zasad organizacji stanowiska oraz zasad HACCP
- Ocenianie jakości i ilości, przyjmowanie towarów handlowych, surowców, półproduktów oraz przechowywanie ich w odpowiednich warunkach,
- Obsługa klienta: pomoc przy wyborze, określanie gustów i preferencji, informowanie o stosowanych upustach oraz możliwości reklamacji, inkasowanie należności, obsługa terminala kart płatniczych oraz obsługiwanie programu GASTRO - usprawniającego i unowocześniającego działanie lokali gastronomicznych, przyjmowanie rezerwacji oraz ciągła komunikacja między klientem, barmanem a resztą pracowników.
- Sporządzanie i serwowanie: stosowanie się do ustalonych przepisów kulinarnych, ocenianie smaku, zapachu i wyglądu serwowanych potraw, dekorowanie przygotowanych napoi/drinków/kaw/herbat, sporządzanie napoi mieszanych bezalkoholowych i alkoholowych z zastosowaniem różnych technik i narzędzi wg receptur krajowych, zagranicznych jak i własnych, porcjowanie, odmierzanie oraz serwowanie.
- Eksponowanie i i reklama napoi w bufecie, dbanie o ich estetykę
- Obsługa maszyn i urządzeń: posługiwanie się sprzętami, urządzeniami, narzędziami mierniczymi i drobnym sprzętem niezbędnym do przygotowywania, przechowywania oraz ekspedycji napoi .
Młodzież niepełnosprawna (9 osób) odbywająca staż zagranicą w zakresie hotelarstwa nabędą takie umiejętności jak:
- wykonywanie prac porządkowych w obrębie obiektu hotelowego
- umiejętności konserwacji bielizny hotelowej (pościele, ręczniki, szlafroki), stołowej oraz wykonywania usług pralniczych.
- dbałość o estetykę pomieszczeń hotelowych,
- zapoznanie się z urządzeniami oraz funkcjonowaniem urządzeń Wellness and Spa, dbałość o ich czystość i właściwe przeznaczenie,