Aktualności

24 listopada 2016, 12:17„Warsztaty kulinarne „Stawiam na Drób”

„Warsztaty kulinarne „Stawiam na Drób”

Z programu informacyjno-szkoleniowy z zakresu mięsa drobiowego, skierowanego do uczniów klas gastronomicznych pt. „Stawiam na drób”

Pomysłodawcą , koordynatorem powyższego projektu jest Związek „Polskie Mięso”. Organizacja reprezentująca interesy gospodarcze zrzeszonych podmiotów działających w obrębie branży mięsnej oraz współdziałających z nią w zakresie działalności wytwórczej, handlowej i usługowej. Równocześnie Związek we współpracy z właściwymi organami oświatowymi, wspiera rozwój kształcenia zawodowego, oraz praktyczną naukę zawodu w placówkach oświatowych i zakładach pracy.

Program merytorycznie wspierany jest przez „Akademię Kulinarną” Marcina Budynka. Jego specjalnością jest kuchnia Polska w nowatorskim wydaniu. Inspiracje czerpie z bogactwa natury dlatego często w swojej kuchni wykorzystuje produkty regionalne.

Pan Marcin Budynek prowadzi oraz występuje w programach telewizyjnych :” Dwa Żywioły, Dwie Pasje”, „Przepis dnia” oraz „Pytanie na śniadanie”. Występuje jako juror w wielu konkursach kulinarnych, Wieloletni szef kuchni Hotelu Warszawa w Augustowie oraz Hotelu Bryza w Juracie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Hiszpani, Włoszech, Francji, Anglii Chile i RPA. Założyciel oraz wiceprezes Klubu Szefów Kuchni.

Prelekcja oraz warsztaty kulinarne odbyły się w pracowniach Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku w dniu 16.11.2016. W prelekcji wzięło udział 70 uczniów ze współpracujących szkół słupskich: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Zespołu Szkół Agrotechnicznych. W dwóch turach warsztatów uczestniczyło dwudziestu uczniów. Uczniowie pod czujnym okiem p. Marcina Budynka przygotowali przepyszne potrawy między innymi metodą sous vide:

pierś kaczki z kremem z czerwonej kapusty oraz puree z pietruszki i bryndzy, Udka z kaczki z szalotką, miodem i morelami, grillowanego indyka z gruszką i serem pleśniowym, pierś kurczaka sous vide z ratatuile i sosem pomarańczowym.

!! Po wykonaniu swoich zadań uczniowie mieli okazję spróbować swoich potraw. Uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia, pamiątkowe zapaski z logo programu „Stawiam na drób” oraz upominkowe gadżety.

Wszyscy uczestniczący uczniowie spisali się znakomicie !!!

Dziękujemy za aktywny udział - nauczyciele

Copyright © 2011 Urząd Miejski w Słupsku Referat Informatyczny, tel.: (59) 848 83 13, informatycy@um.slupsk.pl
Nadzór merytoryczny:
Urząd Miejski w Słupsku Wydział Edukacji, Plac Zwycięstwa 3, 76-200 Słupsk
tel.: (59) 848 83 22, e-mail: edukacja@um.slupsk.pl
pokoje: 200, 201, 202, 203, 204, 205, 210

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013