Badanie przesiewowe procesu widzenia i słyszenia - procedury - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku

ul. Narutowicza 9, 76-200 Słupsk • telefon: (59) 845 60 20 • e-mail: • www: http://ppp.slupsk.pl/

Badanie przesiewowe procesu widzenia i słyszenia - procedury

29 maja 2025, 10:26
Plakat - Proces widzenia informacja na naszej stronie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Badanie przeprowadzamy na wniosek rodzica/prawnego opiekuna dziecka:

  1. Rodzice/prawni opiekunowie składają w sekretariacie poradni Wniosek o przeprowadzenie badania procesu widzenia https://ppp.slupsk.pl/wp-content/uploads/2025/03/WNIOSEK-W.pdf oraz Kwestionariusz wywiadu KWESTIONARIUSZ_WYWIAD RODZICE
  2. Diagnosta przeprowadza badania po wcześniejszym ustaleniu terminu z rodzicem/poprawnym opiekunem dziecka.
  3. Rodzice/prawni opiekunowie zostają zapoznani z wynikiem badania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w procesie widzenia otrzymują wskazanie do pogłębionej diagnozy specjalistycznej (m.in.: okulista,optometrysta,fizjoterapeuta,neurolog).
  4. Grupa docelowa:
  • dzieci w wieku przedszkolnym 3-6 letnie;
  • uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej;
  • uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Ważne!

Przesiewowe badanie widzenia to badanie profilaktyczne. Podczas badania przesiewowego widzenia diagnosta nie stwierdza zaburzeń widzenia. Celem badania jest wstępna ocena procesu widzenia oraz przekazanie ogólnej informacji o procesie widzenia. W przypadku nieprawidłowości w procesie widzenia wskazane jest działanie w kierunku pogłębionej diagnostyki specjalistycznej (okulista, optometrysta) celem uzyskania pełnej diagnozy wzrokowej.
Wynik badania uzyskany w ramach oceny procesu widzenia nie jest ostatecznym rozpoznaniem, ponieważ nie jest badaniem medycznym i nie może zastąpić konsultacji przeprowadzonej przez specjalistę (m.in.: okulistę/optometrystę).
Plakat proces słyszenia. Informacja na naszej stronie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Badanie przeprowadzamy na wniosek rodzica/prawnego opiekuna dziecka:
  1. Rodzice/prawni opiekunowie składają w sekretariacie poradni Wniosek o przeprowadzenie badania procesu słuchu https://ppp.slupsk.pl/wp-content/uploads/2025/03/Wniosek-o-badania-sluchu.pdf
  2. Diagnosta przeprowadza badania po wcześniejszym ustaleniu terminu z rodzicem/poprawnym opiekunem dziecka.
  3. Rodzice/prawni opiekunowie zostają zapoznani z wynikiem badania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w procesie słyszenia otrzymują wskazanie do pogłębionej diagnozy specjalistycznej (m.in.: laryngolog).
  4. Grupa docelowa:
  • dzieci w wieku przedszkolnym 6- letnie;
  • uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej;
  • uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Ważne!

Przesiewowe badanie słuchu to badanie profilaktyczne. Podczas badania przesiewowego słuchu diagnosta nie stwierdza zaburzeń słuchu. Celem badania jest wstępna ocena procesu słyszenia oraz przekazanie ogólnej informacji o procesie słyszenia. W przypadku nieprawidłowości w procesie słyszenia wskazane jest działanie w kierunku pogłębionej diagnostyki specjalistycznej (laryngologicznej lub audiologicznej), celem uzyskania pełnej diagnozy słuchu.
Wynik badania uzyskany w ramach oceny procesu słyszenia nie jest ostatecznym rozpoznaniem, ponieważ nie jest badaniem medycznym i nie może zastąpić konsultacji przeprowadzonej przez specjalistę (laryngologa lub audiologa).